Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Wiktor Emanuel di Savoia-Carignano

Wiktor Emanuel di Savoia-Carignano

Wiktor Emanuel IV
pretendent do tronu Włoch
Okres panowaniaod 18 marca 1983
Poprzednik Humbert II
Dane biograficzne
Dynastia Dynastia sabaudzka
Urodzony 12 marca 1937
Neapol
Ojciec Humbert II
Matka Maria Józefa Belgijska
Żona

Marina Doria

Dzieci

Emanuel Filibert , książę Wenecji i Piemontu

Wiktor Emanuel Sabaudzki, właściwie: Vittorio Emanuele Alberto Carlo Teodoro Umberto Bonifacio Amadeo Damiano Bernardino Gennaro Maria di Savoia (ur. 12 lutego 1937 w Neapolu ) – książę Neapolu i pretendent do tronu Królestwa Włoch , przez monarchistów zwany "Wiktor Emanuel IV".

Był księciem Neapolu i jednocześnie ostatnim następcą tronu królestwa Italii. Obecnie jest głową dynastii sabaudzkiej (wł. Casa di Savoia) i tytułuje się królem Italii , a także Królem Jerozolimy. Jego nadzieje na objęcie tronu swego kraju rozwiały się po referendum konstytucyjnym 2 czerwca 1946 roku, kiedy społeczeństwo włoskie większością 54,3% głosów zadecydowało o zniesieniu monarchii i przyjęciu republikańskiej formy rządów, jednocześnie wybierając przedstawicieli do Zgromadzenia Konstytucyjnego.

Został następcą tronu we Włoszech 9 maja 1946 roku. Monarchia została zniesiona w jego kraju 13 czerwca 1946 roku, był więc następcą tronu przez 34 dni. W Szwajcarii został namiętnym numizmatykiem -zbieraczem monet. Pasją tą zaraził się od swego dziadka .

W 1983 roku zmarł jego ojciec , król Humbert II , którego pogrzeb zgromadził około 350 tys. jego rodaków na uroczystości i 23 mln przed telewizorami. Razem z Wiktorem Emanuelem, jego rodziną, księciem Monako Rainierem III , wysłannikiem prezydenta Francji Mitteranda i arcyksięciem Ottonem Habsburgiem w pogrzebie wziął udział legat papieski.

Książę Neapolu (tytuł dziedziczny) włączył się w politykę Włoch występując z oficjalnymi roszczeniami do tronu, 15 grudnia 1969 ogłosił się jednostronnie królem Włoch. Jego sprawę wspomaga partia Alleanza Monarchica wydająca również gazetę "Italia Reale" (Italia Królewska).

Rodzina

11 stycznia 1970 w Las Vegas Wiktor Emanuel wziął ślub cywilny z Mariną Ricolti Doria (ur. 12 lutego 1935 w Genewie). Świadkiem tego ślubu był szach IranuReza Pahlawi . 7 października 1971 para wzięła ślub kościelny w Teheranie . Mają jednego syna – Emanuela Filiberta , księcia Wenecji i Piemontu (ur. 22 czerwca 1972 w Genewie ), który ożenił się z aktorką francuską Clotilde Courau i ma dwie córki – Wiktorię i Luizę.

Kontrowersje

  • W nocy 17 sierpnia 1978 r. z pokładu swego jachtu postrzelił śmiertelnie śpiącego na pokładzie innego jachtu, 19-letniego Dirka Hamera. Po trwającym 13 lat procesie uznany za winnego nieumyślnego spowodowania śmierci i skazany na sześć miesięcy więzienia[1].
  • 16 czerwca 2006 został aresztowany i oskarżony o korupcję i stręczycielstwo [2]
  • w 2007 r. Wiktor Emanuel i jego syn Emanuel Filibert zgłosili wniosek o odszkodowanie od państwa włoskiego w wysokości 260 mln euro tytułem strat finansowych i krzywd moralnych oraz zwrotu nieruchomości. Rząd włoski odrzucił te żądania[3].

Przypisy

Poprzednik
Wiktor Emanuel III
Książę Neapolu
1947 -nadal
Następca
nadal
Poprzednik
Humbert II
Pretendent do tronu Włoch
1983 -nadal
Następca
Poprzednik
-
Pretendent do tronu Jerozolimy
1983nadal
Następca
nadal


Inne hasła zawierające informacje o "Wiktor Emanuel di Savoia-Carignano":

Wiktor Sukiennicki ...

1749 ...

1679 ...

1731 ...

1777 ...

Ludwik XVIII ...

1852 ...

Cesarze rzymscy ...

1806 ...

1878 ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Wiktor Emanuel di Savoia-Carignano":

215a Działania zbrojne w latach 1941-1945 (plansza 12) ...

204 Kryzys europejskiej myśli demokratycznej (plansza 4) ...

139 Wiosna Ludów. Zjednoczenie Niemiec i Włoch (plansza 15) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie