Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Wierzba pięciopręcikowa

Wierzba pięciopręcikowa

Wierzba pięciopręcikowa

Systematyka [1]
Domena : eukarionty
Królestwo : rośliny
Klad : rośliny naczyniowe
Klad : rośliny nasienne
Klasa : okrytonasienne
Klad : klad różowych
Rząd : malpigiowce
Rodzina : wierzbowate
Rodzaj : wierzba
Gatunek :wierzba pięciopręcikowa
Nazwa systematyczna
Salix pentandra L.
Sp. pl. 2:1016. 1753
Gatunek leczniczy
Pokrój
Liście

Wierzba pięciopręcikowa, wierzba laurowa (Salix pentandra) – gatunek krzewu lub drzewa , należący do rodziny wierzbowatych . Rośnie dziko w Europie i Azji [2]. W Polsce rośnie na całym niżu.

Spis treści

Morfologia

Pokrój
Krzew lub małe drzewo o kulistym pokroju. Osiąga wysokość do 13 m .
Łodyga , Pień
Młode gałązki czerwonobrunatne, starsze gałęzie i pień szare. Pędy skrócone nigdy nie wyrastają. Pączki co 3–4 cm, nieco odstające, nagie i silnie połyskujące.
Liście
Lancetowate lub jajowato-eliptyczne o długości ok. 12 cm, szerokości 3–4 cm, gęsto rozmieszczone na pędach . Na górnej stronie ciemnozielone i silnie połyskujące, spodem jasnozielone i matowe. Brzegi liścia gruczołowato ząbkowane, również na górnej powierzchni ogonka liściowego liczne gruczołki. Przylistki odpadają bardzo wcześnie, tak, że zwykle nie obserwuje się ich na krzewie.
Kwiaty
Roślina dwupienna . Kwiatostany męskie i żeńskie, zwane kotkami , osadzone są na krótkich szypułkach. Złocistożółte męskie kwiatostany o długości trzykrotnie większej od szerokości i dwubarwnych przysadkach. Kwiaty męskie mają 5–8 owłosionych u nasady pręcików i dwa gruczoły miodnikowe . Kwiatostany żeńskie o długości 3–6 cm na szypułkach pokrytych gęsto ząbkowanymi listkami. Ich nagie na szczycie i owłosione w nasadzie przysadki są nietrwale i odpadają przed dojrzewaniem owoców. Kwiaty mają słupki na trzonkach, z nierozdzielonymi szyjkami i dwa gruczoły miodnikowe .
Owoc
Torebka zawierająca bardzo drobne nasiona z licznymi włoskami.

Biologia i ekologia

Rośnie na wilgotnych łąkach , rozlewiskach rzecznych, bagnach , torfowiskach . Nie ma specjalnych wymagań co do gleby. W klasyfikacji zbiorowisk roślinnych gatunek charakterystyczny dla Cl/O/All. Alnetea glutinosae i Ass. Salicetum pentandro-cinereae[3]. Kwitnie później, niż inne wierzby, bo dopiero pod koniec maja i w czerwcu. Kwiaty z miodnikami , zapylane przez owady . Nasiona rozsiewane przez wiatr.

Zmienność

Tworzy mieszańce z w. białą , w. kruchą , w. migdałową, prawdopodobnie także z w. czerniejącą, w. rokitą , w. śląską , w. szarą , w. uszatą .

Zastosowanie

  • Roślina lecznicza :
    • Surowiec zielarski  : kora (Cortex Salicis) zawiera flawonoidy , kwasy organiczne oraz glikozydy . Najważniejszym z nich jest glikozyd fenolowy – salicyna . Korę zbiera się z 2–3 letnich gałęzi wczesną wiosną, gdy ruszają soki i łatwo jest ją oddzielić od drewna. Korę suszyć można zarówno w ciemnych, jak i jasnych pomieszczeniach. Do celów leczniczych wykorzystywana może być również kora wierzby białej , wierzby purpurowej , wierzby kruchej i wierzby wiciowej [4].
    • Działanie : Salicyna ma działanie przeciwzapalne, przeciwgorączkowe i ściągające. Wykorzystywana jest przy takich dolegliwościach i chorobach, jak: ból głowy , przeziębienie przebiegające z gorączką, różne choroby reumatyczne , miażdżyca . Obecnie już nie pozyskuje się do celów leczniczych kory wierzby, gdyż jest zastępowana syntetycznie produkowanym kwasem acetylosalicylowym (nazwa handlowa "Aspiryna", "Polopiryna"). Napar z kory wierzby nie oddziałuje tak szkodliwie na żołądek, jak aspiryna, mimo,że działa równie skutecznie. W medycynie ludowej wykorzystywano korę wierzby również do leczenia nerwobólów i jako środka ułatwiającego zasypianie i uspokajającego[4].
  • Roślina ozdobna : ze względu na swoje błyszczące, jakby lakierowane liście i gęsty pokrój bywa sadzona, jako roślina ozdobna.

Przypisy

  1. Stevens P.F.: Angiosperm Phylogeny Website ( ang. ). 2001–. [dostęp 2009-12-10].
  2. Germplasm Resources Information Network (GRIN) ( ang. ). [dostęp 2010-03-01].
  3. Władysław Matuszkiewicz: Przewodnik do oznaczania zbiorowisk roślinnych Polski. Warszawa: Wyd. Naukowe PWN, 2006. . 
  4. 4,0 4,1 Anna Mazerant-Leszkowska: Mała księga ziół. Warszawa: Inst. Wyd. Zw. Zawodowych, 1990. . 

Bibliografia

  1. W. Kulesza: Klucz do oznaczania drzew i krzewów. Warszawa: PWRiL, 1955. 
  2. Lucjan Rutkowski: Klucz do oznaczania roślin naczyniowych Polski niżowej. Warszawa: Wyd. Naukowe PWN, 2006. . 


Inne hasła zawierające informacje o "Wierzba pięciopręcikowa":

Wierzba śląska ...

Wielki Staw (jezioro w Karkonoszach) ...

Bełdany ...

Mazurski Park Krajobrazowy ...

Bóbr europejski ...

Polska Czerwona Księga Roślin ...

Długosz królewski ...

Pobrzeże Kaszubskie ...

Bór sosnowy ...

Plejstocen ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Wierzba pięciopręcikowa":

Świat roślinny i zwierzęcy w Polsce (plansza 13) ...

031b. Ekosystemy i ich rozwój (plansza 13) ...

005. Przegląd i znaczenie nasiennych (plansza 15) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie