Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Nie znaleziono szukanej frazy! Poniżej znajduje się fraza najbardziej przypominająca szukaną.

Wiatr halny

Wiatr halny

Schemat powstania wiatru halnego

Wiatr halny - wiatr typu fenowego , wiejący w południowej Polsce , w Karpatach i Sudetach . Najgwałtowniejsze wiatry tego typu wieją na Podhalu , gdzie opadają ze szczytów Tatr . Jest to ciepły, suchy i porywisty wiatr, wiejący ku dolinom . Niekiedy przynosi znaczne zniszczenia: zrywa dachy, niszczy lasy (tworząc wiatrołomy ). Może mieć wpływ na samopoczucie (bezsenność, bóle głowy itp.). Wiatr halny dociera m.in. do Krakowa oraz miast aglomeracji górnośląskiej .

Spis treści

Uwarunkowania

Halny powstaje na skutek różnic ciśnienia pomiędzy jedną a drugą stroną grzbietu górskiego , kiedy po stronie południowej występuje układ wysokiego ciśnienia , a po stronie północnej układ niskiego ciśnienia .

Różnica ciśnień musi być na tyle duża, aby powietrze zalegające po stronie południowej mogło wznosić się i przekroczyć grzbiet górski. Poza tym, wysokość grzbietu górskiego lub wilgotność powietrza również musi być odpowiednio duża, aby mogło dojść do skroplenia pary wodnej. Wiatr halny najczęściej występuje w październiku i listopadzie, nieco rzadziej w lutym i marcu.

Przebieg

Po dowietrznej stronie grzbietu górskiego powietrze unosi się wzdłuż stoku ochładzając się zgodnie z gradientem wilgotnoadiabatycznym (0,6 °C/100m) oraz pozbywając się pary wodnej. Następuje kondensacja pary wodnej, rozbudowują się chmury z których powstaje opad atmosferyczny , często bardzo obfity. Nad górami tworzy się charakterystyczny, biały wał chmur (tzw. mur halny).

Po stronie zawietrznej powietrze opada ocieplając się zgodnie z gradientem suchoadiabatycznym (1 °C/100m), następuje spadek wilgotności względnej . Dzięki temu w kierunku dolin wieje ciepły, suchy i silny wiatr halny, który w porywach osiąga nawet 60 m/s. Największą prędkość (86 m/s, czyli ok. 300 km/h) zanotowano w maju 1968 roku.

Skutki

Halny ma duże znaczenie klimatyczne: powoduje podwyższenie temperatury powietrza, powstawanie posuch, a zimą szybki zanik pokrywy śnieżnej. Jesienią przyspiesza dojrzewanie nasion i zbóż . Często prowadzi do znacznych strat w drzewostanie .

Halny nie pozostaje bez wpływu na zdrowie i samopoczucie człowieka. Pod jego wpływem, na skutek gwałtownych zmian ciśnienia powietrza , pogarsza się stan zdrowia osób ze schorzeniami serca, układu krążenia oraz cierpiących na depresję .

Bibliografia

  1. Jackowski A., 2006, Encyklopedia szkolna. Geografia, Wydawnictwo Zielona Sowa, Kraków, .
  2. Woś A., 2006, Meteorologia dla geografów, Wydawnictwo Naukowe UAM, Poznań, .

Zobacz też

Inne wiatry:


Inne hasła zawierające informacje o "Wiatr halny":

Brno ...

Uznam ...

Kopiec Kościuszki ...

Pstrąg tęczowy ...

Sit skucina ...

Wierzba śląska ...

Regosole ...

Czeski Grzbiet ...

Jezioro Mikołajskie ...

Sporty wodne ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Wiatr halny":

01 Znaki drogowe - znaki ostrzegawcze - część 2 (plansza 5) ...

Groza gór wysokich w poezji Kazimierza Przerwy - Tetmajera (plansza 20) zostać jedynie nadniszczone przez działanie różnych czynników erozyjnych. Burza z piorunami i Wiatr halny potrafią zdruzgotać tylko zewnętrzną warstwę skał, od których odłupują się ...

Groza gór wysokich w poezji Kazimierza Przerwy - Tetmajera (plansza 10) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie