Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

West Point

West Point

Godło USMA

United States Military Academy at West Point, znana także jako West Point i skrótowiec USMA, pol. "Akademia Wojskowa Stanów Zjednoczonych w West Point" to słynna amerykańska uczelnia wojskowa (wojska lądowe), sytuowana w byłym forcie US Army . Akademia jest położona w mieście West Point w stanie Nowy Jork , nad rzeką Hudson , około 80 km na północ od Nowego Jorku . Jej powierzchnia wynosi 65 km² ! Jest to najstarsza instalacja wojskowa w Stanach Zjednoczonych.

Absolwenci - żołnierze uczelni otrzymują tytuł zawodowy "Bachelor of Science" ( licencjata ) i stopień wojskowy "Second Lieutenat" ( podporucznika ) w Armii Stanów Zjednoczonych. Po jej ukończeniu USMA są zobowiązani do co najmniej pięcioletniej służby w wojsku Stanów Zjednoczonych i przez okres przynajmniej trzech lat być w czynnej rezerwie. Studenci na pierwszym roku są znani jako "plebejusze" ("plebes"), na drugim jako "roczniaki" ("yearlings"), na trzecim " krowy " ("cows") i na czwartym "pierwsi" ("firsties").

Drużyny studenckie były historycznie znane jako "Czarni rycerze z Hudson" (The Black Knights of the Hudson), ale ta nazwa została oficjalnie skrócona do "Czarni Rycerze". Amerykańska prasa sportowa pisząc o drużynach z West Point zazwyczaj używa synonimu "Army" i ten zwyczaj jest oficjalnie przyjęty. Symbolem "Army" jest muł .

Motto West Point to Duty, Honor, Country ("Obowiązek, Honor, Ojczyzna")

Spis treści

Historia West Point

Miejsce na konstrukcję fortu zostało wybrane przez George'a Washingtona , a fortyfikacje zostały zaprojektowane przez Tadeusza Kościuszkę w 1778 r. Generał Washington uważał, że West Point był najważniejszą pozycją obronną na całym kontynencie północnoamerykańskim . Wysokie wzgórza nad meandrami rzeki Hudson pozwoliły armii amerykańskiej na całkowitą kontrolę nad ruchem po rzece w czasie rewolucji amerykańskiej .

George Washington szybko zorientował się, że nowo powstałe państwo potrzebuje akademii wojskowej , jednak jego sekretarz stanu Thomas Jefferson był przeciwny jej powstaniu argumentując, że konstytucja Stanów Zjednoczonych nic na ten temat nie wspomina. Niemniej, gdy Jefferson został prezydentem, podpisał 16 marca 1802 r. legislację pozwalającą na stworzenie takiej instytucji i szkoła została otwarta 4 lipca tego samego roku.

Rektorem (superintendentem) akademii był w latach 1817 - 1833 pułkownik Sylvanus Thayer, znany jako "ojciec akademii wojskowej". Podniósł on poziom nauczania i ustanowił dyscyplinę wojskową. Zainspirowany francuską École Polytechnique , Thayer w procesie dydaktycznym położył duży nacisk na nauki ścisłe , a szczególnie na inżynierię . Przez pierwszą połowę XIX wieku , absolwenci USMA at West Point byli głównymi budowniczymi dróg, systemu kolejowego , mostów i przystani w całych Stanach Zjednoczonych Ameryki, a inne uczelnie techniczne w dużej mierze wzorowały się na programie studiów w West Point.

Po I wojnie światowej superintendent Douglas MacArthur jeszcze bardziej zdywersyfikował program akademicki. MacArthur przeforsował zmiany w nauczaniu kultury fizycznej i rozszerzył program sportowy . Hasło "każdy kadet sportowcem " było bardzo istotną częścią jego programu.

Kobiety mogą studiować w West Point od 1976 r. Akademia West Point corocznie przyjmuje od kilku do kilkunastu obcokrajowców z prawie całego świata. Łącznie USMA ukończyło już ponad 350 obcokrajowców.

Polscy absolwenci

W latach 1992-1995 naukę w USMA rozpoczęło kolejno czterech polskich podchorążych . Ukończyli West Point w latach 1996, 1997, 1998 i 1999. W 2009 r. na studia w West Point zakwalifikował się piąty Polak, którego tok studiów przewidziany jest na lata 2009-2013. Paradoksem jest to, że SZ RP nie potrafiły utrzymać w służbie świetnie wyszkolonych żołnierzy, kilku z nich pracuje poza wojskiem.

Znani absolwenci West Point

W nawiasach podano rok, w którym dany absolwent ukończył akademię.

Pisarz i poeta Edgar Allan Poe opuścił uczelnię przed jej ukończeniem (ukończyłby ją w 1834 roku).

Zobacz też

Linki zewnętrzne


Inne hasła zawierające informacje o "West Point":

Koszykówka ...

Taylor Swift ...

Leonard Bernstein ...

West Side Story ...

Musical ...

William Blake ...

Stepan Bandera ...

Christiaan Barnard ...

2001 w muzyce ...

Bertrand Russell ...


Inne lekcje zawierające informacje o "West Point":

Wycieczka do Szkocji - A trip to Scotland (plansza 3) ...

Czasowniki z przyimkami (plansza 5) ...

ICE BREAKERS zajęcia integracyjne (plansza 1) ...

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie