Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Edward, hrabia Wessex

Edward, hrabia Wessex

Brytyjska Rodzina Królewska

Książę Edward, hrabia Wessex (ur. 10 marca 1964 ), najmłodsze dziecko królowej Elżbiety II i jej małżonka Filipa, Księcia Edynburga , ojciec Lady Louise Windsor (ur. 2003 r.) i Jamesa Windsora (ur. 2007 r.).

Edukacja, kariera zawodowa

W szkole Gordonstoun był przewodniczącym samorządu szkolnego. Od dziecka wykazywał zdolności sportowe i aktorskie.

Po skończeniu studiów na wydziale historii na uniwersytecie w Cambridge wstąpił do Królewskiej Piechoty Morskiej , ale wkrótce opuścił wojsko. Pragnąc kontynuować karierę teatralną , książę Edward zorganizował w 1987 roku "królewską" wersję popularnego telewizyjnego konkursu "It's a Knockout". Wielu ludzi uznało udział w tego rodzaju programie za naruszenie godności rodziny królewskiej.

Niezrażony krytyką książę Edward rozpoczął pracę z producentem teatralnym Andrew Lloydem-Webberem, a w 1993 założył własną wytwórnię telewizyjną Ardent Productions. Jego ewidentny brak zainteresowania płcią przeciwną przez długi czas wywoływał różne domysły w prasie.

19 czerwca 1999 książę Edward poślubił Sophie Rhys-Jones , dyrektorkę firmy public relations. Finansowe porażki Ardent Productions i niepochlebne komentarze w prasie na temat firmy jego małżonki, doprowadziły w końcu do tego, że para książęca ogłosiła w tym roku, że wstrzymuje działalność zarobkową aby skoncentrować się na przygotowaniach do Złotego Jubileuszu królowej.

Małżeństwo, rodzina

19 czerwca 1999 książę Edward poślubił w kaplicy św. Jerzego na Zamku Windsor Sophie Rhys-Jones , dyrektorkę firmy public relations. Kameralny, rodzinny ślub był zerwaniem tradycji wystawnych, formalnych uroczystości królewskich odbywających się w Opactwie Westminsterskim . Małżeństwo z Rhys-Jones zaświadczyło przeciwko plotkom, jakoby książę Edward był orientacji homoseksualnej .

W dniu ślubu królowa Elżbieta II nadała swemu najmłodszemu synowi parowski tytuł Hrabiego Wessex i, jako tytuł dodatkowy, Wicehrabiego Severn (w Zjednoczonym Królestwie tytuły te noszą najstarsi synowie parów, jako ich następcy, tak też będzie stylizowany syn Edwarda). Było to zerwanie ze zwyczajem, iż królewskim synom nadaje się parowskie tytuły książęce (diuków), najwyższe w hierarchii arystokracji brytyjskiej, zaraz poniżej rodziny królewskiej. Tytuł hrabiowski Wessex nie jest zwyczajnym tytułem, ostatnią osobą go noszącą był Harold Goodwison, poprzedzając jego wstąpienie na tron Anglii w roku 1066 (jako Harold II ). Książę Edward jest obecnie znany i oficjalnie tytułowany Jego Królewską Wysokością hrabią Wessex (His Royal Highness The Earl of Wessex), a jego małżonka Jej Królewską Wysokością hrabiną Wessex (Her Royal Highness The Countness of Wessex). Ogłoszono także, że po śmierci swojego ojca, Filipa Mountbattena-księcia małżonka , kiedy jego tytuł Księcia Edynburga wygaśnie wraz z przejściem do Korony, Edward zostanie kreowany nowym Księciem Edynburga.

Wesseksowie podjęli także decyzję, że ich przyszłe dzieci nie będą tytułowane zgodnie z przysługującym im formalnie prawem Ich Królewskimi Wysokościami książętami Zjednoczonego Królestwa (jako wnukowie monarchy w linii męskiej), lecz jak potomstwo parowskiego hrabiego, tzn. najstarszy syn będzie Wicehrabią Severn, młodsi synowie będą Szlachetnymi/Honorowymi (The Honourable), a córki będą posługiwały się tytułami Lady. Nie wiadomo, jak stanie się, kiedy Edward zostanie Diukiem Edynburga.

8 listopada 2003 hrabiostwu Wessex, mieszkającemu w rezydencji Bagshot Park , urodziło się pierwsze dziecko, córka Louise Alice Elizabeth Mary, znana jako Lady Louise Windsor (jest obecnie 9. w kolejce do brytyjskiego tronu).

2 lipca 2007 Pałac Buckingham podał oficjalną wiadomość o tym, że Hrabina Wessex oczekuje drugiego dziecka, poród jest przewidywany na grudzień. Jeżeli jest to syn, będzie tytułowany od urodzenia Wicehrabią Severn (Viscount Severn), będzie także potencjalnym dziedzicem tytułu Księcia Edynburga, który jego ojciec otrzyma w przyszłości,

17 grudnia 2007 na świat przyszło drugie dziecko Edwarda i Sophii, ósmy wnuk królowej Elżbiety II. Chłopiec po urodzeniu ważył 3,28 kg. James Windsor otrzymał tytuł Wicehrabiego Severn.

Poprzednik
-
Hrabia Wessex
1986 -
Następca
James Windsor


Inne hasła zawierające informacje o "Edward, hrabia Wessex":

1484 ...

1499 ...

XVI wiek ...

1972 ...

1408 ...

1398 ...

1411 ...

1362 ...

1361 ...

Nowa Anglia ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Edward, hrabia Wessex":

230b Kryzysy ideologiczne, gospodarcze i społeczne w Polsce Ludowej (plansza 4) ...

230a Kryzysy ideologiczne, gospodarcze i społeczne w Polsce Ludowej (plansza 2) ...

230b Kryzysy ideologiczne, gospodarcze i społeczne w Polsce Ludowej (plansza 5) ...

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie