Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Wenecja Euganejska

Wenecja Euganejska

Wenecja Euganejska
Flaga regionu
Podstawowe dane:
Stolica : Wenecja
Powierzchnia :18 264 km²
Ludność :4 699 950
Gęstość zalud. :258 os./km²
Dane administracyjne:
Prowincje :
Gminy:581
Położenie regionu

Wenecja Euganejska ( wł. Veneto) – to region administracyjny w północno-wschodnich Włoszech o powierzchni 18 377 km² ze stolicą w Wenecji (331,4 tys. mieszkańców).

Spis treści

Etymologia

W większości języków tłumaczenie nazwy regionu jest jednoczłonowe, a polskie tłumaczenie "Wenecja Euganejska" pochodzi od półmitycznego ludu Euganejczyków , który zajmował tereny Wenecji Euganejskiej w I i II w. p.n.e. Sama nazwa "Wenecja" pochodzi od ludu Wenetów Adriatyckich .

Historia

Wenetowie Adriatyccy zamieszkiwali ziemie Wenecji Euganejskiej od 1500 r. p.n.e., a przybyli na tereny Morza Adriatyckiego z Azji Centralnej wraz z innym ludami indoeuropejskimi. Pierwsza wzmianka o plemieniu nazywanym Wenetami pochodzi z IV w. p.n.e. Plemię zostało niemal całkowicie wyniszczone podczas bitwy pod Kannami w 216 r. p.n.e. W V w. tereny Wenecji Euganejskiej zostały najechane przez Alaryka I , a następnie przez Attylę Huna . W połowie VI w. za sprawą cesarza Justyniana I Wielkiego Wenecja Euganejska dostała się pod wpływy Bizancjum . W połowie VIII w. została częścią Imperium Karolińskiego , a w X w. została włączona do Świętego Cesarstwa Rzymskiego Narodu Niemieckiego . Po włączeniu w XII w. do Włoch Północnych, w 1222 r. ufundowano najstarszy we Włoszech Uniwersytet w Padwie . W tym czasie rozpoczął się trwający do XVI w. okres świetności, nazywany Republiką Wenecką , który w XVII w. został zahamowany przez ekspansję Imperium Osmańskiego . Po najeździe Napoleona pod koniec XVIII w. część Wenecji Euganejskiej weszła w granice Cesarstwa Austriackiego , a część w granice Republiki Cisalpińskiej . W 1866 r. połączona Wenecja Euganejska została przyłączona do Włoch.

Prowincje

Prowincje

W skład regionu wchodzi 7 prowincji:

Gospodarka

  • Rolnictwo – uprawa owoców, warzyw, winorośli, kukurydzy, pszenicy
  • Przemysł – metalurgiczny (metalowy), lekki (włókienniczy, obuwniczy), drzewno-papierniczy (meblarski), mineralny (ceramiczny)

Ciekawostki

Wenecja Euganejska jest ojczyzną wina marki "Valpolicella".

Teatro Olimpico w Vicenzy to pierwszy wolno stojący i pokryty dachem budynek centralny nowożytności . Został on zbudowany przez Andreę Palladia w 1580 r. – roku jego śmierci.

W miejscowości Costazza zbudowano w XVIII wieku wille połączone systemem podziemnych tuneli powietrznych. Dzięki temu do pomieszczeń dostawało się zimą ciepłe powietrze, a latem – zimne.

Linki zewnętrzne


Inne hasła zawierające informacje o "Wenecja Euganejska":

Vincenzo Bellini ...

Bernardo Bellotto ...

Wyprawy krzyżowe ...

1848 ...

Gall Anonim ...

William Turner ...

Almagest ...

1932 ...

Kraina historyczna ...

Święte Oficjum ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Wenecja Euganejska":

139 Wiosna Ludów. Zjednoczenie Niemiec i Włoch (plansza 15) ...

133 Kongres wiedeński (plansza 10) ...

119b Wojny XVII w. i ich konsekwencje (plansza 16) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie