Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Wały Hetmańskie

Wały Hetmańskie

Na mapach: 49°50'29.34″N 24°01'40.56″E / 49.8414833, 24.0279333

Lwów, Wały Hetmańskie, ok. 1900
Lwów, Wały Hetmańskie, ok. 1905

Wały Hetmańskie to dawna nazwa jednej z głównych promenad Lwowa , obecnie nazywającej się Prospektem Swobody (Проспект Свободи), przebiegającej od Placu Mickiewicza (dawniej Placu Mariackiego) do Teatru Wielkiego . Składały się one z dwóch ulic: Hetmańskiej (od wschodu) i Legionów (od zachodu), rozdzielonych pasem zieleni - klombów, ozdobnych krzewów i drzew.

W ich miejscu znajdowały się do końca XVIII wieku wały obronne miasta, splantowane po pierwszym rozbiorze Polski i zagarnięciu Lwowa przez wojska austriackie.

Nazwa ulicy Hetmańskiej i Wałów Hetmańskich pochodziła od umieszczonego tam w końcu XVII wieku pomnika hetmana wielkiego koronnego Stanisława Jabłonowskiego , znakomitego dowódcy, obrońcy Lwowa przed Tatarami w 1695 . Pomnik ten został zniszczony przez Sowietów po II wojnie światowej .

Przy Wałach Hetmańskich w latach 1898 - 1945 stał również pomnik króla Jana III Sobieskiego dłuta Tadeusza Barącza , ekspatriowany po wojnie ze Lwowa, który przemieszkał wiele lat w Wilanowie , zaś od 1965 jest postawiony na Targu Drzewnym w Gdańsku .

Przy Wałach Hetmańskich zbudowano w XIX w. szereg reprezentacyjnych gmachów: zaprojektowany przez Juliana Zachariewicza gmach Galicyjskiej Kasy Oszczędności (na rogu ulic Legionów i Jagiellońskiej), Teatr Wielki , Muzeum Przemysłu Artystycznego, sklepy, hotele, kawiarnie (Wiedeńska, De la Paix) i kina (Palace, Casino).

Wały Hetmańskie i ulica Akademicka stanowiły do 1939 tzw. lwowskie Corso - miejsce powolnych, ceremonialnych przechadzek najbardziej liczących się w hierarchii społecznej mieszkańców Lwowa.

Pod promenadą oddzielającą Wały Hetmańskie i ulicę Legionów, w podziemnym, zabudowanym w końcu XIX w. kanale, płynie rzeka Pełtew .

Oprócz Wałów Hetmańskich istniały we Lwowie Wały Gubernatorskie (przy których znajdował się m.in. gmach Namiestnictwa), ciągnące się na wschód od Rynku , w kierunku Wysokiego Zamku .

Linki zewnętrzne


Inne hasła zawierające informacje o "Wały Hetmańskie":

Dolina Łaby ...

Stanowisko archeologiczne ...

Niezależny Samorządny Związek Zawodowy "Solidarność" ...

Toruń ...

Lawina ...

Tytan (pierwiastek) ...

Carcassonne ...

Zamek ...

Qin Shi Huang ...

1982 ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Wały Hetmańskie":

044. Brema (plansza 13) ...

Skóra (plansza 10) ...

Zlodowacenia w Polsce oraz formy polodowcowe (plansza 14) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie