Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Piotr Gembicki

Piotr Gembicki

Piotr Gembicki
Piotr Gembicki
Herb Piotr Gembicki
Data urodzenia 10 października 1585
Data śmierci 14 lipca 1657
Wyznanie katolickie
Kościół rzymskokatolicki
Nominacja biskupia 1635
Sakra biskupia 22 lutego 1637

Piotr Gembicki herbu Nałęcz (ur. 10 października 1585 – zm. 14 lipca 1657 w Raciborzu ) – biskup krakowski od 1642 , przemyski od 1635 , od 1635 podkanclerzy i kanclerz wielki koronny od 1638 .

Syn Jana Gembickiego i Katarzyny Zaremba Cieleckiej, brat biskupa łuckiego Andrzeja i biskupa chełmińskiego Jana .

Pierwsze nauki pobierał w Poznaniu , następnie w Krakowie ( 1602 ), a później kolejno w Würzburgu , Rzymie ( 1607 - 1612 ) i Bolonii .

Święcenia kapłańskie przyjął w Krakowie w 1614 r. Tuż po otrzymaniu święceń został kolejno kanonikiem włocławskim, gnieźnieńskim i krakowskim. Zdolnym księdzem szybko zainteresował się dwór królewski proponując od 1617 r. pracę w kancelarii króla Zygmunta III . Na królewskim dworze pozostał do 1643 r., pełniąc kolejno funkcję sekretarza , podkanclerzego , a od 1638 na dworze króla Władysława IV kanclerza wielkiego koronnego. Z polecenia króla posłował do Rzymu i Wiednia. W tym czasie był dwukrotnie, na prośbę króla, administratorem diecezji krakowskiej - najpierw w 1630 r. po śmierci biskupa Marcina Szyszkowskiego , a następnie rok później po śmierci biskupa Andrzeja Lipskiego .

W 1635 r. został mianowany biskupem przemyskim . Po śmierci biskupa Jakuba Zadzika w 1642 został powołany na stanowisko biskupa krakowskiego. Uroczysty ingres do katedry wawelskiej odbył 3 maja 1643 r., w tym samym roku zwołał synod diecezjalny. Z jego polecenia opracowano statuty dla kapituły krakowskiej.

Od duchowieństwa wymagał bezwzględnego posłuszeństwa. Dla ubogich, mających problemy finansowe księży, tworzył specjalne kasy pomocy. Wspierał zgromadzenia zakonne. Był bardzo zaprzyjaźniony z Karmelitami bosymi z klasztoru w Czernej koło Krzeszowic. W 1644 r., jako pierwszy biskup krakowski, odbył wizytę ad limina apostolorum do Rzymu. W Krakowie wybudował i wyposażył Pałac Biskupi. Na Prądniku Białym odnowił bardzo zaniedbaną jedną z letnich rezydencji biskupów krakowskich. Katedra wawelska otrzymała z jego fundacji nowy barokowy ołtarz, złotą monstrancję i kielichy. Dla siebie sprawił nowy tron biskupi, który zachowany do dziś służy kolejnym krakowskim biskupom. W 1651 r. stłumił powstanie chłopskie A. Kostki-Napierskiego.

Po wybuchu wojny ze Szwecją wraz z kapitułą schronił się na Spiszu . Majątek zapisany w testamencie nakazał rozdać na cele dobroczynne, a ze sreber na miejsce zrabowanego przez Szwedów relikwiarza św. Stanisława ufundować nowy. Zapis wypełnił nowy biskup Andrzej Trzebicki . Został pochowany w prezbiterium katedry wawelskiej, po prawej stronie ołtarza głównego.


Poprzednik
Jakub Zadzik
Książę siewierski
1642 - 1657
Następca
Andrzej Trzebicki
Poprzednik
Andrzej Szołdrski
Biskup przemyski
1635-1642
Następca
Aleksander Trzebiński
Poprzednik
Jakub Zadzik
Biskup krakowski
1642 - 1657
Następca
Andrzej Trzebicki


Inne hasła zawierające informacje o "Piotr Gembicki":

I wiek ...

Kościół jezuitów pw. św. Franciszka Ksawerego w Kownie ...

1972 ...

Jonas Basanavičius ...

Diakon ...

1362 ...

1361 ...

Bereza (Białoruś) ...

1679 ...

Paź ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Piotr Gembicki":

025 Państwo Franków (plansza 15) ...

018. Średniowieczny spór o uniwersalia (plansza 15) ...

131 Powstanie kościuszkowskie i III rozbiór Polski (plansza 8) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie