Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Wawrzyniec Korwin

Wawrzyniec Korwin

Wawrzyniec Korwin lub pełniej Wawrzyniec Korwin Nowotarski (łac. Laurentii Corvini Novoforensis, niem. W. Raabe lub W. Rabe) - urodził się około 1470 roku w Środzie Śląskiej . Zmarł w 1527 roku. Był poetą nowołacińskim, pedagogiem, geografem, pisarzem miejskim, miłośnikiem filozofii neoplatońskiej, pisarzem podręczników. Autor dzieła O wersyfikacji.

Spis treści

Wykształcenie

Wawrzyniec Korwin ukończył szkołę parafialną w Środzie Śląskiej, a w semestrze letnim 1484 roku znalazł się na Akademii Krakowskiej , gdzie studiował na wydziale nauk wyzwolonych. W 1486 roku uzyskał stopień bakałarza , a w 1489 magisterium . W Krakowie spotkał Celtisa i korzystał z dawanych przez niego lekcji poetyki.

Życie dorosłe

Korwin w latach 1489- 1494 wykładał w Akademii Krakowskiej m.in. astronomię , filozofię , geografię , retorykę , literaturę grecką oraz literaturę rzymską. W 1496 roku we Wrocławiu został rektorem szkoły św. Elżbiety . W tym samym roku w Cosmographia dans manuductionem in tabulas Phtolomeios tendensomnes regiones terrae habitabiles zamieścił opis Polski wzorowany na Kronice świata lecz bardziej precyzyjny i zawierający mniej błędów. W przeciwieństwie do Schedla Prusy wymienia jako dzielnicę Polski. Bez większych trudności wywodzi Sarmatów (Polaków) od Amazonek. W tej samej publikacji zamieścił dodatkowo patriotyczny wiersz pt. Oda Saficka o Polsce i jej stolicy Krakowie. W 1493 przybył do Świdnicy, gdzie piastował urząd rektora szkoły parafialnej,[1] a od 1495 został również pisarzem miejskim. Pracę na tym stanowisku skończył dwa lata później, wyjeżdżając ze Świdnicy. W ostatnich latach życia był pisarzem miejskim we Wrocławiu.[2]

Znajomość Korwina z Mikołajem Kopernikiem

W Krakowie poznał Mikołaja Kopernika . Na jego zaproszenie w 1506 r. wyjechał do Torunia . Po powrocie do Wrocławia w 1508 roku napisał Wiersz Wawrzyńca Korwina. Żegna w nim ziemię pruską oraz chwali Kopernika, dając poetycki wykład jego teorii na ponad trzydzieści lat przed opublikowaniem O obrotach sfer niebieskich .

Ciekawostka

Wawrzyniec Korwin 18 kwietnia 1518 roku uczestniczył w uroczystościach weselnych króla Zygmunta Starego i królowej Bony .

Przypisy

  1. Dzieje Świdnicy od początku XIII wieku do 1526 roku. W: Agnieszka Dudzińska, Dobiesław Karst, Stanisław Kotełko, Jadwiga Makota, Wiesław Rośkowicz: Dzieje Świdnicy w datach. Świdnica: Muzeum Dawnego Kupiectwa, 2009, s. 31. .  ( pol. )
  2. Rada miejska. W: Heinrich Schubert: Szkice z historii miasta Świdnicy. Część I. Świdnica: DrukarniaCyfrowa.NET, 2006, s. 144. .  ( pol. )


Inne hasła zawierające informacje o "Wawrzyniec Korwin":

1484 ...

Diakon ...

1468 ...

Szymon Kossakowski ...

1908 ...

1467 ...

Rawicz (herb szlachecki) ...

1463 ...

1460 ...

Piotr Tylicki ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Wawrzyniec Korwin":

Jak pisać o miłości? (plansza 5) ...

Kresy Adama Mickiewicza (plansza 19) ...

102 Kultura renesansu w Europie (plansza 6) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie