Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Warszawski Ruch Homoseksualny

Warszawski Ruch Homoseksualny

Warszawski Ruch Homoseksualny (WRH) – niezależna grupa lesbijek i gejów , której władze PRL odmówiły legalizacji własnego stowarzyszenia "[1], działająca na terenie Warszawy od stycznia 1987 do lata 1988 .

Założycielami byli: Waldemar Zboralski (pielęgniarz z praskiego Szpitala Kolejowego), Sławomir Starosta (student Uniwersytetu Warszawskiego ) i Krzysztof Garwatowski (student Politechniki Warszawskiej ). Wspierała ich grupa studentów i pracowników kilku warszawskich uczelni oraz młodzi dziennikarze prasy warszawskiej.

Na spotkaniu w dniu 24 stycznia 1987 przy Placu Gabriela Narutowicza w Warszawie zapadła decyzja o utworzeniu oficjalnej organizacji gejów i lesbijek, a w lutym 1988 w Milanówku pod Warszawą odbyło się zebranie założycielskie WRH z przyjęciem jego oficjalnej nazwy, statutu oraz wyborem jego władz (konieczne dla legalizacji stowarzyszenia). Na przewodniczącego grupy wybrano Waldemara Zboralskiego, a na logo [2] stowarzyszenia wybrano zmodyfikowany herb Warszawy : męski Syrenek z tarczą z napisem WRH[3].

Spis treści

Poparcie

Do chwili złożenia dokumentów rejestracyjnych WRH prowadziło szeroko zakrojoną kampanię informacyjną w całej Polsce, do której udało się włączyć znanych dziennikarzy ówczesnej prasy, m.in. " Polityki "[4] , " Przeglądu Tygodniowego "[3], " Wprost "[1], " Na przełaj ", " Radaru "[5], " Expressu Wieczornego ", "Pana"[6], " Sztandaru Młodych ", " Kurier Polski "[7]. W latach 1987 - 1988 udało się zaprezentować cele i założenia programowe WRH w kilku audycjach radiowych oraz cyklu audycji telewizyjnych (Rozmowy Intymne pod red. Halszki Wasilewskiej )[8].

Działalnością WRH udało się zainteresować ówczesne Ministerstwo Zdrowia , które poparło działalność stowarzyszenia. Było to wynikiem deklaracji członków WRH, że włączą się czynnie w profilaktykę AIDS .

Ruch otrzymał również poparcie psychologa, prof. Mikołaja Kozakiewicza , ówczesnego prezesa Towarzystwa Rozwoju Rodziny , i grona zaprzyjaźnionych z nim intelektualistów, którzy podjęli próbę przekonania ówczesnych komunistycznych władz PRL o pożytku wynikającym z istnienia organizacji homoseksualistów . Poparcie przybrało m.in. formę listu do ówczesnego ministra spraw wewnętrznych , gen. Czesława Kiszczaka . List datowany był na 5 marca 1988 [8]. List podpisali: prof. Tadeusz Kielanowski , Bolesław Popielski , Kazimierz Imieliński , Zbigniew Sternadel, prof. Bogdan Suchodolski , Stanisław Ehrlich , prof. Jan Szczepański , Artur Sandauer , Jerzy Kawalerowicz , Szymon Kobyliński , Daniel Passent [9].

Grupa otrzymała od władz warszawskiej dzielnicy Mokotów lokal przy ulicy Piaseczyńskiej na biuro, w którym odbywały się regularne spotkania i który był oficjalną siedzibą WRH.

Współpraca z innymi organizacjami LGBT

WRH był od samego początku wspierany przez międzynarodowy ruch lesbijsko-gejowski, zrzeszony w Międzynarodowym Stowarzyszeniu Lesbijek i Gejów (ILGA). Bezpośrednią opiekę nad WRH roztoczył austriacki oddział ILGA, stowarzyszenie HOSI-Wien, które nawiązało kontakty z założycielami WRH już w 1985 i które np. wniosło za WRH opłaty członkowskie w ILGA.[10] W swej działalności WRH ściśle współpracował z innymi grupami lesbijsko-gejowskimi w Polsce – z Grupą ETAP z Wrocławia oraz FILO z Gdańska .

W maju 1987 członkowie WRH uczestniczyli w międzynarodowych konferencjach ILGA organizowanych w Kolonii [10] i Londynie [10]. Warszawski Ruch Homoseksualny został formalnie zrzeszony z ILGA w 1987[11], jeszcze przed nieudaną legalizacją stowarzyszenia w Polsce. 16 kwietnia 1988 udało się zorganizować międzynarodową konferencję ILGA z udziałem delegatów organizacji gejowskich m.in. z RFN , ówczesnej NRD , Węgier , Danii , USA , Kanady , Austrii [10]. Było to najważniejsze wydarzenie organizacyjne do czasu ustania działalności ruchu.

Próba rejestracji

Po wyłonieniu grupy 15 osób, sygnatariuszy -założycieli gotowych podać swoje dane osobowe do wniosku rejestracyjnego stowarzyszenia (niektóre z nich były ofiarami milicyjnej Akcji Hiacynt z lat 1985 - 1987 ), w dniu 24 marca 1988 w Wydziale Społeczno-Administracyjnym Urzędu Miasta Stołecznego Warszawy złożono dokumenty założycielskie, w tym statut WRH. Na skutek decyzji politycznych ówczesnego ministra spraw wewnętrznych , gen. Czesława Kiszczaka , odmówiono rejestracji stowarzyszenia o nazwie "Warszawski Ruch Homoseksualny", uzasadniając to obawami, że stowarzyszenie to naruszałoby zasady moralności publicznej, względnie uzasadniając to obawami przed reakcją Kościoła rzymskokatolickiego [12].

Zakończenie działalności

Część sygnatariuszy -założycieli WRH, wspólnie z członkami nieformalnych grup lesbijsko-gejowskich działającymi w innych miastach Polski, podjęło w 1989 roku ponownie próbę zalegalizowania wspólnej organizacji. Próba powiodła się i 23 lutego 1990 zarejestrowano ogólnopolską organizację gejów i lesbijek o nazwie Stowarzyszenie Grup Lambda [13].

Zobacz też

Przypisy

  1. 1,0 1,1 Tygodnik Wprost nr 25/1988, art. Piotra Gabryela : "Na razie plecami do kamery"
  2. Logo Warszawskiego Ruchu Homoseksualnego
  3. 3,0 3,1 Przegląd Tygodniowy nr 45/1987, art. Katarzyny Nazarewicz : "Sekcja specjalna"
  4. Polityka, nr 5 z dnia 20 stycznia 1988, art. Barbary Pietkiewicz: "Co dziesiąty"
  5. Radar, nr 26/1987, art. Danuty Kantor-Jankowskiej: "Kara za grzech sodomski?"
  6. PAN, nr 2/1987, art. Andrzeja Kołodziejskiego: "Różowy trójkąt"
  7. Kurier Polski nr 206/1987, art. Włodzimierza Antosa: "O AIDS, ale nie tylko..."
  8. 8,0 8,1 Paweł Kurpios: Analiza dziejów ruchu gejowskiego w PRL, str. 5
  9. Treść listu z dnia 5 marca 1988 od prof. Kozakiewicza do gen. Kiszczaka
  10. 10,0 10,1 10,2 10,3 INACZEJ nr 9, luty 1991: art. Waldemara Zboralskiego: "Wspomnienia weterana"
  11. Tygodnik Argumenty nr 42/1987, art. Bronisława Tumiłowicza : "Inny homo"
  12. Andrzej Selerowicz : "Leksykon kochających inaczej- fakty, daty, nazwiska", 1993, Wydawnictwo Softpress, str. 24,
  13. Andrzej Selerowicz : "Leksykon kochających inaczej- fakty, daty, nazwiska", 1993, Wydawnictwo Softpress, str. 26,

Linki zewnętrzne


Inne hasła zawierające informacje o "Warszawski Ruch Homoseksualny":

Rodzimy Kościół Polski ...

Czerwony Krzyż ...

Adwentyzm ...

Odense ...

Adolf Giżyński ...

Wittenberga ...

Filamenty ...

Strzebielino ...

Rekatolicyzacja ...

Musical ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Warszawski Ruch Homoseksualny":

10b Wyprzedzanie - część 2 (plansza 6) ...

02c Pojęcia podstawowe - część 3 (plansza 1) ...

02c Pojęcia podstawowe - część 3 (plansza 11) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie