Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Nie znaleziono szukanej frazy! Poniżej znajduje się fraza najbardziej przypominająca szukaną.

Waranasi

Waranasi

Na mapach: 25°16'55″N 82°57'22″E / 25.28194, 82.95611

Waranasi
वाराणसी

Państwo   Indie
Stan Uttar Pradesh
Dystrykt Waranasi
burmistrz Kaushlendra Singh
Powierzchnia 1550 km²
Położenie25° 16' 55 '' N
82° 57' 22'' E
Wysokość80 m n.p.m.
Ludność (2001)
•  liczba ludności
•  gęstość

3 147 927
1995 os./km²
Położenie na mapie Indii

Waranasi
Strona internetowa miasta
Ghaty nad brzegiem Gangesu, na których m.in. dokonuje się kąpieli i pali zwłoki zmarłych
Kąpiel przy ghacie

Waranasi ( hindi : वाराणसी, trl. Vārāṇasī, trb. Waranasi; ang. Varanasi; dawniej Benares, Kashi) – miasto indyjskie w stanie Uttar Pradesh , ponad 3 mln mieszkańców. Stanowi ono ważny ośrodek kultu wyznawców hinduizmu i buddyzmu . Miejsce znane z rytualnych kąpieli w świętej rzece Ganges i palenia zwłok zmarłych na ghatach . Na obrzeżach Waranasi (ok. 13 kilometrów na wschód) mieści się Park Jeleni – miejsce pierwszego kazania Buddy skierowanego do pięciu ascetów.

Według legendy Waranasi zostało założone przez Śiwę . Dokładnie nie wiadomo, kiedy powstała pierwsza osada w tym miejscu. Przyjmuje się , ze było to około 3000 lat temu [1]. Z pewnością znana była już w V wieku p.n.e. jako Kaśi, co wywodziło się ze słowa “jasny". Dzisiejsza nazwa pochodzi ze starożytnej nazwy miasta leżącego pomiędzy rzekami Waruna i Aśi. Miasto jest co roku odwiedzane przez miliony wiernych, gromadzących się na brzegu rzeki w celu rytualnych ablucji, mających na celu oczyszczenie się z grzechów. Pomimo swej liczącej ponad trzy tysiące lat historii (jedna z najstarszych osad zamieszkanych do naszych czasów), większość zabytków ma nie więcej niż dwieście lat. Jest to efektem licznych najazdów muzułmańskich, jakie nękały Indie od XVI wieku . Zachowały się nieliczne stare świątynie (m.in. boga Śiwy – najświętsza w mieście, niedostępna dla wyznawców innych religii), jak i niektóre ghaty (nadbrzeżne schody).

Spis treści

Ghaty

Główną atrakcją Waranasi, dla zachodnich turystów niebędących hinduistami, są ghaty (schody do rzeki) ciągnące się wzdłuż brzegów Gangesu . Pielgrzymi przybywający do Waranasi już od rana skupiają się na poszczególnych ghatach, by odbywać oczyszczające kąpiele ( pudźa ) i medytować w najbardziej niewiarygodnych pozycjach. Bramini oferują błogosławieństwo, żebracy proszą o jałmużnę, dając innym możliwość poprawienia swojej karmy, wreszcie na ghaty przybywają kondukty pogrzebowe, by dokonać kremacji zmarłych, którzy z tego najlepszego w Indiach miejsca udają się w swoją ostatnią podróż.

Manikarnika ghat

Najważniejszych jest pięć ghatów, gdzie pielgrzymi mają obowiązek dokonać kąpieli w określonej kolejności tego samego dnia. Są to:

  • Asi
  • Dasaswemedh
  • Barnasangam
  • Panćaganga
  • Manikarnika

Wiele ghatów należało do maharadżow lub innych władców, np. Śiwala Ghat jest własnością Maharadży Waranasi.

Dandi Ghat są miejscem ascetów, a zaraz obok znajdują się bardzo znane, oblegane zarówno przez Hindusów jaki i turystów Hanuman Ghat. Harishćandra (Smaśan Ghat) są miejscem, gdzie pali się zwłoki. Zajmują się tym wyłącznie nietykalni – chadal. W tym miejscu zdecydowanie nie należy nawet wyciągać aparatu, a tym bardziej robić zdjęć. Man Mandir Ghat zostały zbudowane w 1600 r., ale obecnie są w złym stanie, tylko w północnym kącie znajduje się piękny kamienny balkon. Mir Ghat prowadzą do nepalskiej świątyni, ozdobionej erotycznymi rzeźbami.

Świątynia Śiwy Wiśweśwary

Nieco dalej w kierunku Jalsain Ghat, tyłem do rzeki, stoi Złota Świątynia (Golden Temple). Jest ona poświęcona Wiśweśwara–Śiwie, przedstawianemu jako władca całego wszechświata ( Wiśwanatha ). Obecna świątynia została zbudowana w 1776 r. przez Ahalya Bai, na miejscu, w którym wcześniej istniała świątynia, zburzona przez muzułmanów w 1600 r. Pokrycie jej złotych wież, które waży ponad 800 kg , było darem Randźita Singha, Maharadży Lahaur . Świątynia Śiwy Pana Wszechświata, zawierając dźjotirlingam, jest najważniejszym obiektem w Waranasi dla wyznawcy hinduizmu. Turyści na teren nie mają wstępu.

Przypisy

  1. Miasto 2000 świątyń. W: Monika Tworuschka, Udo Tworuschka: Religie świata. Michał Dobrzański (tł.), Grzegorz Polak (uzup.). Wyd. 1. T. V: Hinduizm. Warszawa: Agora SA , 2009, s. 54, seria: Biblioteka Gazety Wyborczej. . 

Linki zewnętrzne


Inne hasła zawierające informacje o "Waranasi":

Historia Indii ...

Ganges ...

Śiwa ...

Waranasi Na mapach: 25°16'55″N 82°57'22″E / 25.28194, 82.95611 Waranasi वाराणसी Państwo   Indie Stan Uttar Pradesh Dystrykt Waranasi burmistrz Kaushlendra Singh Powierzchnia 1550 km² Położenie25° 16' 55 '' N 82° 57' 22'' E Wysokość80 m ...

Kał krowi ...

Adi Śankara ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Waranasi":

Hasło nie występuje w innych lekcjach!





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie