Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Warłam Szałamow

Warłam Szałamow

Warłam Tichonowicz Szałamow (ur. 5 lipca [1] 1907 w Wołogdzie , zm. 17 stycznia 1982 w Tuszynie ) - rosyjski prozaik i poeta, więzień Gułagu .

Spis treści

Pierwsze aresztowanie

Ojciec Szałamowa, Tichon, był duchownym rosyjskiej cerkwi prawosławnej i misjonarzem, matka Nadieżda, nauczycielką. W roku 1914 Szałamow rozpoczął naukę w gimnazjum Aleksandra Błogosławionego, które ukończył w roku 1923. Dwa lata pracował jako garbarz, a w roku 1926 został przyjęty na wydział prawa Uniwersytetu Łomonosowa w Moskwie. Obracał się w kręgach lewicowej opozycji i trockistów, brał udział w demonstracji zorganizowanej dla uczczenia dziesiątej rocznicy rewolucji październikowej , podczas której wznoszono okrzyki "Precz ze Stalinem!", "Zrealizujmy testament Lenina!". 19 lutego 1929 roku został aresztowany, oskarżony o kolportaż tak zwanego " testamentu Lenina " i skazany na trzy lata ciężkich robót w łagrach koło Wiszery na północnym Uralu . Po zwolnieniu w roku 1931 pracował na budowie kombinatu chemicznego w Bierieznikach .

W roku 1932 wrócił do Moskwy, gdzie podjął pracę jako dziennikarz. 29 czerwca 1934 roku ożenił się z Galiną Gudź.

Powtórne aresztowanie

12 stycznia 1937 Szałamow został aresztowany po raz drugi, tym razem pod zarzutem "kontrrewolucyjnej działalności trockistowsiej". 2 czerwca 1937 roku skazano go na pięć lat łagru na Kołymie . Kolejny wyrok, 10 lat łagru - standardowy dla sowieckiego wymiaru "sprawiedliwości" "domiar" - otrzymał w roku 1943 za "antysowiecką agitację" na mocy osławionego artykułu 58 . Agitacja polegała w tym przypadku na określeniu emigracyjnego pisarza Iwana Bunina , laureata Nagrody Nobla, mianem "klasyka literatury rosyjskiej".

Na Kołymie Szałamow pracował w kopalniach złota, węgla oraz przy wyrębie lasu. Zapadł na tyfus . W roku 1946 był już "dochodiagą" - więźniem na granicy śmierci z wyczerpania. Przeżył dzięki pomocy współwięźnia - lekarza, Andrieja Pantiuchowa, któremu udało się skierować go na kurs felczerski .

Po zwolnieniu

13 października 1951 roku Szałamowa zwolniono z obozu, lecz dopiero w roku 1953 udało mu się wyjechać z Kołymy. Jego małżeństwo rozpadło się, córka, która wstąpiła do Komsomołu, pisała w ankietach, że ojciec nie żyje. Chruszczowowska "odwilż" przyniosła mu w roku 1956 rehabilitację, ożenił się powtórnie i zamieszkał Moskwie. Po przebytej w latach 1957-58 ciężkiej chorobie otrzymał rentę inwalidzką. Rozwiódł się ponownie w roku 1966. W marcu 1966 poznał Irinę Sirotinską, z którą był już do końca życia.

Wyniszczony fizycznie Szałamow został w roku 1979 umieszczony w domu starców. Tam izolował się od otoczenia, gromadził chleb pod materacem łóżka, owijał szyję ręcznikiem, by go nie skradziono. Sprowadzony prywatnie psychiatra wykluczył chorobę psychiczną (Szałamow nadal dyktował wiersze), jednak wydana we wrześniu 1981 roku opinia oficjalnej komisji lekarskiej, była inna i 15 stycznia 1982 roku pisarza przewieziono do szpitala psychiatrycznego. Dwa dni później zmarł na zapalenie płuc, wywołane prawdopodobnie warunkami transportu.

Działalność literacka

Pierwsze wiersze Szałamow napisał już w okresie studenckim. Po powrocie z Wiszery pracował w czasopismach propagandowych, udało mu się opublikować też kilka drobnych opowiadań. W początkach 1936 roku w miesięczniku "Oktiabr" ukazało się duże opowiadanie "Trzy śmierci doktora Austino".

Po rehabilitacji został korespondentem literackim czasopisma Moskwa, zaczął też publikować i nawiązywać kontakty z innymi pisarzami - Pasternakiem , Sołżenicynem , Nadieżdą Mandelsztam .

W roku 1961 opublikował "Krzesiwo", swój pierwszy oficjalny zbiór poezji. Potem wyszły następne tomiki: "Szelest liści", "Droga i las", "Moskiewskie obłoki".

W lutym 1972 roku Szałamow zamieścił w prasie sowieckiej protest przeciw publikowaniu jego dzieł na Zachodzie. W 1973 roku został przyjęty do Związku Pisarzy Sowieckich.

W latach 1954-1973 pisał "Opowiadania kołymskie", które przyniosły mu największą sławę. Część z nich krążyła po Związku Sowieckim w samizdacie , na Zachodzie były publikowane prawdopodobnie bez zgody pisarza w wychodzącym w Nowym Jorku piśmie emigracyjnym "Nowyj Żurnał". Całość ukazała się w Londynie w roku 1978.

Część prozy Szałamowa opublikowano pośmiertnie. Wśród ineditów znalazły się opowiadania autobiograficzne, zebrane w wydanym w Paryżu tomie "Zmartwychwstanie modrzewia" oraz "Wiszera. Antypowieść", będąca zbiorem wspomnień z pierwszego pobytu w łagrach.

Przypisy

  1. 18 czerwca wg kalendarza juliańskiego obowiązującego w Rosji do 1918

Zobacz też

Publikacje w języku polskim

  • "Procurator Judei i inne utwory", Wydawnictwo Czytelnik, Warszawa 1991
  • "Opowiadania kołymskie", Wydawnictwo Dolnośląskie, Wrocław 1999, tłum. Juliusz Baczyński
  • "Wiszera", Wydawnictwo Czytelnik, Warszawa 2000

Wiersze Szałamiowa w prazekładzie Leszka Engelkinga publikowała " Literatura na Świecie ".

Odsyłacze zewnętrzne

Bibliografia

  • Tadeusz Klimowicz, "Posłowie" do książki "Opowiadania kołymskie" (wyżej)


Inne hasła zawierające informacje o "Warłam Szałamow":

Warłam Szałamow ...

Kołyma (obóz) pokazowo, wizytował w maju 1944 wiceprezydent USA Henry Wallace .Więźniami Kołymy byli m.in. Warłam Szałamow , Anatol Krakowiecki i Ryszard Kaczorowski .Spis treści1 Przypisy2 Bibliografia3 Filmografia4 Linki ...

Kategoria:Zmarli w 1521 ...

5 lipca harcmistrzyni, nauczycielka (zm. 1980 ) 1907 – Maria Wardasówna , polska pisarka (zm. 1986 ) 1907 – Warłam Szałamow , rosyjski pisarz (zm. 1982 ) 1910 – Robert K. Merton , amerykański socjolog ...

17 stycznia 1925 ) 1978 – Juliusz Bieniek , polski duchowny katolicki, biskup katowicki (ur. 1895 ) 1982 – Warłam Szałamow , rosyjski pisarz (ur. 1907 ) 1984 – Ignacy Posadzy , sługa Boży , polski ...

Metropolici i patriarchowie Moskwy ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Warłam Szałamow":

Hasło nie występuje w innych lekcjach!

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie