Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Nie znaleziono szukanej frazy! Poniżej znajduje się fraza najbardziej przypominająca szukaną.

Haiti

Haiti, Republika Haiti - (fr. Haïti, République d`Haïti; haitański Ayiti, Repiblik d Ayiti) – państwo w Ameryce Środkowej, zajmujące część wyspy Haiti na Morzu Karaibskim w archipelagu Wielkich Antyli. Graniczy z Republiką Dominikany.

Geografia

Państwo Haiti zajmuje zachodnią część wyspy Haiti dawniej zwanej Hispaniolą (w innych językach nazwa ta utrzymuje się do dziś), a także kilkadziesiąt mniejszych i większych wysp na Morzu Karaibskim (m.in. Tortuga, Gonâve).

Powierzchnia górzysta z niewielkimi nadmorskimi równinami. Wschodnią i środkową część kraju tworzy obszerny płaskowyż. Jeszcze w 1925 r. kraj był bujnie zalesiony (lasy pokrywały wówczas ok. 60% powierzchni kraju), jednak na skutek bardzo niestabilnej sytuacji politycznej i równie złej sytuacji gospodarczej, w kolejnych dziesięcioleciach zniszczono niemal 95% drzewostanu. Efektem jest postępujące jałowienie gleby oraz jej erozja, co odbija się także na katastrofalnych powodziach, takich jakie miało miejsce np. 27 września 2004 r., kiedy to w wyniku uderzenia tropikalnego cyklonu Jeanette, który uderzył w północne wybrzeże kraju, zginęło ponad 3 tys. osób.

Historia

Haiti jest najstarszym niepodległym państwem w Ameryce Środkowej. W 1804 r., po trwających od 1790 wystąpieniach niepodległościowych, proklamowano powstanie Cesarstwa Haiti, dwa lata później Republiki Haiti. Następnie od 1811 do 1820 królestwo. W latach 1806-1820 była podzielona na dwie części, północną Murzyńską i południową Mulacką. W latach 1822-1844 w jej skład wchodziła również Dominikana. W ciągu XIX wieku rosły wpływy USA. W latach 1915-1934 była okupowana przez Stany Zjednoczone. Po 1945 rosnące antagonizmy między ludnością murzyńską a mulacką.

W 1957 prezydentem został François Duvalier. Sprawował dożywotnią krwawą dyktaturę. Po jego śmierci w 1971 władzę przejął jego syn Jean-Claude Duvalier, kontynuując politykę ojca. W 1986 zbiegł do Francji, a władzę przejęła cywilno-wojskowa junta. W 1987 uchwalono konstytucję zabraniającą ponownego wyboru prezydenta na drugą kadencję.

10 października 1994 r. przywódcy junty zrezygnowali ze swych stanowisk i zapowiedzieli wyjazd z kraju. Pięć dni później, zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami, powrócił z emigracji prezydent Jean-Bertrand Aristide. Utworzono misję pokojową pod auspicjami ONZ - brała w niej udział polska jednostka specjalna GROM. W grudniu 1995 r., René Préval, członek koalicji rządowej Aristide`a, został wybrany na nowego prezydenta republiki. Funkcję premiera w 1999 r., objął Jacques-Édouard Alexis. W listopadzie 2000 r., po wyborach zbojkotowanych przez opozycję, prezydentem ponownie został Aristide.

W 2004 doszło do zamieszek, wywołanych przez byłych wojskowych, stojących na czele szwadronów śmierci FRAPH, oraz gangi uliczne, zwane Armią Kanibali. Siły te utworzyły Rewolucyjny Front Oporu Artibonite, kierowany przez byłego szefa policji z czasów dyktatury Raoula Cédrasa, Guya Philippa i szefa gangu Armii Kanibali z Gonaïves, Buteura Metayera. Rebelia od początku miała dyskretne poparcie ze strony USA niechętnych od samego początku Aristidowi. Amerykańscy dyplomaci wymusili jego dymisję pod groźbą ataku bojówek Guya Philippa na pałac prezydencki. Aristide zmuszony został udania się na emigrację, najpierw do Republiki Środkowoafrykańskiej, a potem do RPA, gdzie zrezygnował z urzędu. Nowym prezydentem został René Préval.

Pod koniec rewolucji na Santo Domingo przybyli Polacy. Francuzi wysłali polskich legionistów do stłumienia powstania murzyńskiego. Część legionistów sympatyzowała z rebeliantami walczącymi o wolność. Około 400 Polaków przeszło na stronę powstańców. Do dziś Polacy są bohaterami narodowymi na Haiti, a ich potomkowie nadal żyją na tej malowniczej zielonej wyspie.

Gospodarka

Haiti jest najbiedniejszym krajem zachodniej półkuli i jednym z najbiedniejszych w całym świecie. Badania porównawcze wskazują na nieustannie pogarszające się od lat osiemdziesiątych XX w. wskaźniki społeczne i gospodarcze. Kraj zajmuje obecnie 153. miejsce na 177 możliwych w prowadzonym przez ONZ wskaźniku rozwoju państw świata.

Ok. 80% społeczeństwa żyje w skrajnej biedzie. Niemal 70% pracuje w rolnictwie, przy czym większość zaangażowana jest w małych przydomowych gospodarstwach, zatrudniających ogółem niemal dwie trzecie aktywnej siły roboczej.

Demografia

Głównymi językami Haiti są język haitański oraz język francuski, przy czym francuski jest językiem kultury oraz edukacji i jako taki ma wyższy prestiż społeczny. Rola haitańskiego rośnie jednak z roku na rok, ponieważ przez wielu Haitańczyków odbierany jest jako element własnej tożsamości. Wyłącznie religijne znaczenie (dla wyznawców voodoo) ma język langaj.


Inne hasła zawierające informacje o "Haiti":

Taylor Swift w Kanadzie.22 stycznia 2010 roku Swift wystąpiła podczas charytatywnego telethonu Hope for Haiti Now: A Global Benefit for Earthquake Relief , gdzie zaśpiewała cover utworu ...

1986 lutego – Ferdinand Marcos ustąpił ze stanowiska prezydenta Filipin . 25 lutego została ustanowiona flaga Haiti .holenderska sprinterka Nelli Fiere-Cooman ustanowiła podczas zawodów w Madrycie rekord świata w ...

Tablica rejestracyjna (WG)Grenlandia (DK) Gruzja (GE) Gujana (GUY)Gujana FrancuskaGuamGwadelupa (GP)Gwatemala (GCA)Gwinea (RG)Gwinea Bissau (GNB)Gwinea Równikowa (GQ) HHaiti (HT)Hiszpania (E)Holandia (NL)Honduras (HN) IIndie (IND)Indonezja (RI)Irak (IRQ)Iran (IR) Irlandia (IRL) Islandia (IS)Izrael ...

1971 ...

2010 ...

Senat ...

André Breton ...

2006 ...

Przywódcy polityczni i religijni na świecie ...

François Duvalier ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Haiti":

138. Zagrożenia stanu zdrowia człowieka, problemy środowiskowe i przykłady współpracy w ich rozwiązywaniu - część II (plansza 4) Zagrożenia stanu zdrowia człowieka, problemy środowiskowe i przykłady współpracy w ich rozwiązywaniu Flaga Haiti Pierwsze osoby chore na AIDS wykryto na początku lat osiemdziesiątych XX ...

Ameryka Północna - zagadnienia społeczno-gospodarcze (plansza 12) struktury produkcji. Obok największej potęgi gospodarczej świata - Stanów Zjednoczonych, jest też Haiti - zaliczane do krajów najbiedniejszych. Gospodarki Stanów Zjednoczonych i Kanady są ...

048b Wielkie odkrycia geograficzne (plansza 11) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie