Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Benjamin Wade

Benjamin Wade

Benjamin Wade
Data i miejsce urodzenia27 października 1800
Springfield
Data i miejsce śmierci2 marca 1878
Jefferson
Przewodniczący pro tempore Senatu USA
Okres urzędowaniaod 2 marca 1867
do 3 marca 1869
PoprzednikLafayette Foster
NastępcaHenry Anthony

Benjamin Franklin Wade (ur. 27 października 1800 , zm. 2 marca 1878 ) - polityk i prawnik amerykański .

Pierwszą pracą urodzonego w Springfield w stanie Massachusetts Wade'a był etat robotnika na budowie kanału Erie . Skończył jednak studia prawnicze w Ohio i, począwszy od roku 1828 , praktykował tam prawo.

Politycznie wiązał się a abolicjonistami i Wigami , z których ramienia zasiadał w latach 1847 - 1851 w stanowym senacie Ohio. Potem był sędzią . W roku 1851 został senatorem USA . Po upadku Partii Wigów związał się z radykalnym skrzydłem republikanów . Wade opowiadał się także za równouprawnieniem kobiet, respektowaniem praw zorganizowanych robotników, oraz słynął jako krytyk systemu kapitalistycznego .

W czasie Wojny secesyjnej ostro krytykował prezydenta Abrahama Lincolna za miękkie stanowisko wobec niewolnictwa . Krytykował też jego plan rekonstrukcji po pokonaniu Konfederacji , opierający się bardziej na pojednaniu, niż okupacji i represjach.

W lipcu 1861 roku, wraz z innymi politykami, przyglądał się bitwie nad Bull Run , gdzie wojska Unii poniosły klęskę. Mało brakowało, a sam Wade zostałby schwywany przez żołnierzy nieprzyjaciela. Potem ostro krytykował niekompetencję dowódców armii.

Od 2 marca 1867 roku do 3 marca 1869 pełnił funkcję prezydenta pro tempore Senatu USA. Ponieważ prezydent Andrew Johnson , który przejął urząd po zamordowaniu Lincolna, nie miał w swoim gabinecie wiceprezydenta , Wade był przewodniczącym Senatu i pierwszą osobą w kolejce do urzędu prezydenta.

W czasie procesu Johnsona w roku 1868 , w wypadku jego usunięcia, to właśnie Wade zostałby nowym prezydentem. Taka perspektywa nie podobała się jednak wielu senatorom. Do usunięcia Johnsona z urzędu (był demokratą ) zabrakło jednego, jedynego głosu. Szalę przeważyło stanowisko senatora Edmunda G. Rossa z Kansas .

Niedługo potem jedna z gazet napisała: Andrew Johnson jest niewinny, ponieważ jego miejsce musiałby zająć Ben Wade.

W tym samym roku 1868 kandydat republikanów na urząd prezydenta, generał Ulysses Grant wybrał Wade'a swoim kandydatem na wiceprezydenta, ale został on odrzucony przez bossów partyjnych, którzy podsunęli Grantowi innego radykalnego republikanina, Schuylera Colfaxa . Tego też roku Wade przegrał wybory senackie. Jego miejsca zajął przyszły kandydat demokratów na wiceprezydenta Allen G. Thurman.

Linki zewnętrzne

  • Biografia w Biographical Directory of the United States Congress ( ang. )


Poprzednik
Thomas Ewing
Senator ze stanu Ohio
1851 - 1869
Następca
Allen G. Thurman
Poprzednik
Lafayette S. Foster
Przewodniczący pro tempore Senatu
1867 - 1869
Następca
Henry B. Anthony


Inne hasła zawierające informacje o "Benjamin Wade":

Nowa Anglia ...

Ludwik XVIII ...

Archeologia ...

1878 ...

Yijing ...

Mao Zedong ...

1975 ...

Ziemia ...

Literatura – przegląd chronologiczny ...

André Breton ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Benjamin Wade":

119. Stany Zjednoczone (plansza 4) ...

122 Wojna o niepodległość Stanów Zjednoczonych (plansza 7) ...

001. U lekarza i w aptece (plansza 14) ...

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie