Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Wacław Grodziecki

Wacław Grodziecki

Wacław Grodziecki
Kanonik
Data i miejsce urodzenia 1535
Grodziec
Data śmierci 1591
Wyznanie katolickie
Kościół rzymskokatolicki
Inkardynacja Kościół katolicki

Wacław Grodziecki, lub Grodecki (ur. ok. 1535 , zm. 1591 ) - duchowny katolicki, kanonik wrocławski, ołomuniecki i brneński, kartograf.

Urodził się w Grodźcu na Śląsku Cieszyńskim jako syn Macieja Grodzieckiego z Brodów, starosty cieszyńskiego, i Heleny Starowiejskiej. W latach 1550 - 1555 studiował w Akademii Krakowskiej matematykę i filozofię. W 1556 r. wyjechał na dalsze studia na uniwersytet do Lipska . Prawdopodobnie w 1558 r. wyjechał do Rzymu , gdzie przebywał już jego brat Jan. W 1561 r. przez Pragę wrócił do Krakowa . Tu w 1564 r. ukończył studia z dyplomem magistra sztuk wyzwolonych.

Wkrótce po ukończeniu studiów objął stanowisko kanonika w kapitule wrocławskiej, odstąpione mu przez brata Jana, który przeniósł się na Morawy . Po kilku latach Jan ściągnął brata do Ołomuńca , zabezpieczając mu kanonię w tutejszej kapitule i stanowisko dziekana kolegiaty brneńskiej . W Brnie obaj bracia doprowadzili do utworzenia kolegium jezuickiego. W 1572 r., po objęciu biskupstwa ołomunieckiego, Jan przekazał również Wacławowi funkcje scholastyka ołomunieckiego i prepozyta brneńskiego. W 1574 r. po śmierci brata Wacław zrezygnował z dwóch ostatnich funkcji, wiążąc się już na stałe z Brnem . Żył skromnie, nie angażując się w rozgrywki kościelnej hierarchii.

Podczas pobytu w Lipsku Wacław Grodziecki opracował znaną mapę Polski, wydaną ok. 1562 r. w Bazylei . Mapę wraz z indeksem do niej i rozprawką Melanchtona o pochodzeniu Słowian Grodziecki dedykował królowi Zygmuntowi Augustowi . W rzeczywistości mapa Grodzieckiego stanowiła pomniejszony i niewiele zmieniony fragment wcześniejszej wielkiej (podziałka ok. 1:1000000) mapy Bernarda Wapowskiego , wydrukowanej w 1526 r. w Krakowie w drukarni Unglera . Ponieważ prawie cały nakład map Wapowskiego spłonął w czasie pożaru Krakowa w 1528 r., dzieło Grodzieckiego uchodziło przez długi czas za najlepszą mapę ziem polskich. Była często wznawiana i przerabiana, a swą popularność zawdzięcza m.in. zamieszczeniu jej w znanym atlasie Theatrum Orbis Terrarum Abrahama Orteliusa z 1570  r.

W 1570 roku ze swoimi braćmi Janem i Henrykiem dokonał podziału majątku pozostawionego przez ojca; w 1573 roku Henryk sprzedał Grodziec Janowi i Wacławowi.

Bibliografia

  • Gojniczek W., Grodzieccy z Brodów herbu Radwan w XV-XVIII wieku, "Genealogia. Studia i materiały historyczne", t. 11, 1999, s. 9-11;
  • Golec Józef , Bojda Stefania : Słownik biograficzny Ziemi Cieszyńskiej t. 1, Cieszyn 1993, s. 113; ISBN 83-901-007-0-7 (formalnie błędny numer ISBN)


Inne hasła zawierające informacje o "Wacław Grodziecki":

Brno ...

XVI wiek ...

1972 ...

1408 ...

1398 ...

1749 ...

1411 ...

1361 ...

1986 ...

Sobieski ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Wacław Grodziecki":

016d. Polska Piastów (plansza 5) ...

Zemsta - dramatem (plansza 5) ...

Aleksander Fredro wprowadza w dobry humor (plansza 9) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie