Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Nie znaleziono szukanej frazy! Poniżej znajduje się fraza najbardziej przypominająca szukaną.

Wacław I Święty

Wacław I Święty

Wacław I Święty
Data urodzeniaok. 907
Data śmierci 28 września 929 lub 935
Atrybutyzbroja, szaty królewskie, sztylet,włócznia
PatronCzech i Pragi

Wacław I Święty, św. Wacław (ur. ok. 907 , zm. 28 września 929 lub 935 [1]) – czeski książę z dynastii Przemyślidów .

Spis treści

Życiorys

Był synem księcia Wratysława I i pogańskiej księżniczki Drahomiry . Gdy Wacław miał trzynaście lat, Wratysław I zmarł, a jego wychowaniem w duchu chrześcijańskim zajęła się babka, późniejsza święta Ludmiła , a nie matka, która wychowywała jego młodszego brata Bolesława . Około roku 925 Wacław rozpoczął rządy w kraju, wygnał z niego Drahomirę i Bolesława, i rozpoczął proces ugruntowania chrystianizacji Bohemii (Czech) – wtedy właśnie wzniesiono romańską rotundę, której pozostałości znajdują się obecnie pod katedrą św. Wita na Hradczanach w Pradze .

Wzrost znaczenia chrześcijaństwa skutkował zbliżeniem Czech do Cesarstwa Niemieckiego , a to było sprzeczne z interesami czeskiej pogańskiej elity, co ostatecznie doprowadziło do rebelii pogańskiej oraz zamachu Bolesława na życie brata – Wacława. Według podań w 929 w mieście Stará Boleslav Wacław został zamordowany u wrót kościoła. Wkrótce został uznany świętym jako męczennik.

O Wacławie mówią utwory hagiograficzne m.in. Druhá staroslověnská legenda o sv. Václavu (Kniha o rodu a utrpení svatého Václava). Według autora tej legendy został Wacław zmuszony obcować z kobietą i spłodził z nią syna o imieniu Zbrasłav . Żona Wacława była niewierna z jego własnym sługą. Wacław ponoć ich przyłapał na gorącym uczynku. Nie kazał ich jednak stracić, lecz wybaczył i szlachetnie sam udzielił im ślubu[2].

Atrybuty i przedstawienia

Wacław I Święty często przedstawiany jest w sztuce w zbroi, w stroju królewskim. Jego atrybutem jest sztylet - narzędzie jego śmierci, anioł podający mu włócznię, trumna niesiona przez anioły.

Wezwania

Święty Wacław jest patronem Czech i Pragi. W Polsce wiele starych kościołów ma za patrona tego świętego, m.in. krakowska Katedra Wawelska (śś. Stanisława i Wacława), Kościół św. Wacława w Radomiu czy też Warszawska Parafia Św.Wacława na Pradze Południe.

Ciekawostki

  • Książę Wacław jest bohaterem tradycyjnej angielskiej kolędy Good King Wenceslas, zaczynającej się od słów Good King Wenceslas looked out, on the Feast of Stephen.
Święty Wacław i jego babka św. Ludmiła w kościele św.św. Cyryla i Metodego w Ołomuńcu . Artystyczna wizja – Wacław w momencie śmierci babki miał 14 lat
Pomnik św. Wacława na placu Wacława w Pradze

Przypisy

  1. Data śmierci jest kontrowersyjna, w literaturze i tradycji pojawiają się daty 929 oraz 935.
  2. Zbigniew Mikołejko : Żywoty świętych poprawione. WAB, 2001. . 


Poprzednik
Wratysław I
Książę Czech
921929 lub 935
Następca
Bolesław I Srogi


Inne hasła zawierające informacje o "Wacław I Święty":

Wszystkich Świętych ...

Rodzimy Kościół Polski ...

Dzień Zaduszny ...

Biegun północny ...

Adwentyzm ...

I wiek ...

Brno ...

1484 ...

XVI wiek ...

1972 ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Wacław I Święty":

11 LISTOPADA (plansza 1) ...

016d. Polska Piastów (plansza 5) ...

Antyk judajski - mądrość Biblii (plansza 10) ...

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie