Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

W osiemdziesiąt dni dookoła świata

W osiemdziesiąt dni dookoła świata

Ilustracja okładki powieści.
Mapa ilustrująca trasę podróży, umieszczona we francuskim wydaniu.
Powrót Fileasa Fogga, oryginalna ilustracja z pierwszego francuskiego wydania z 1872 roku.

W osiemdziesiąt dni dookoła świata ( fr. Le tour du monde en quatre-vingt jours) to najpopularniejsza jednotomowa powieść francuskiego pisarza Juliusza Verne'a , która została opublikowana po raz pierwszy w 1872 roku w cyklu Niezwykłe podróże .

Pierwszy polski przekład, dokonany przez Józefa Grajnerta , został wydany w 1873 roku. Tłumaczenie Zbigniewa Florczaka osiągnęło nakład 788620 egzemplarzy[1].

Spis treści

Treść

Głównym bohaterem opowieści jest angielski dżentelmenPhileas Fogg , znany jako stateczny, bogaty acz skromny samotnik. Zaskoczeniem dla wszystkich jest zdarzenie, podczas którego zakłada się o 20.000 funtów szterlingów ze swoimi znajomymi z gry w wista , że objedzie świat wokoło w ciągu 80 dni. W podróż rusza z nowo najętym, francuskim służącym – Passepartout (w przekładach polskich – Obieżyświat). Po piętach depcze im angielski policjant – Fix, który jest przekonany, że to Phileas Fogg jest sprawcą kradzieży znacznej kwoty pieniędzy z londyńskiego banku .

Podróż, odbywana za pomocą wielu środków lokomocji (pociągi - w tym słynny Orient Express , statki parowe , wierzchem na słoniu czy za pomocą bojera ) urozmaicona jest przygodami, które przeszkadzają w punktualnym dotarciu do celu. Spośród licznych przypadków można wspomnieć jak Fogg ratuje Audę, wdowę po hinduskim maharadży od rytuału sati , przeżywa napad Indian na pociąg w czasie podróży przez Stany Zjednoczone , radzi sobie z brakiem paliwa na statku. Również Fix wielokrotnie utrudnia Foggowi podróż, m.in. rozdzielając go na pewien czas ze swoim asystentem.

Punktem kulminacyjnym książki jest paradoks czasowy, związany z przekroczeniem międzynarodowej linii zmiany daty . Pewien zwycięstwa Fogg, już na angielskiej ziemi, zostaje zatrzymany przez Fixa i spędza ostatnią, kluczową dla wygrania zakładu noc w areszcie. Następnego ranka okazuje się, że prawdziwi złodzieje zostali zatrzymani. Fogg, pewien że przegrał, zostaje zaskoczony informacją, że wskutek podróży dookoła świata zyskał jeden dzień, dzięki któremu zjawia się w klubie Reforma dokładnie na oznaczoną godzinę i wygrywa zakład. Książka kończy się małżeństwem Fogga i Audy.

Pochodzenie książki i adaptacje

Bezpośrednim bodźcem, który skłonił autora do napisania powieści, było otwarcie w 1869 Kanału Sueskiego . Połączył on Morze Śródziemne z Morzem Czerwonym i wyeliminował potrzebę opływania Afryki .

Za życia Verne'a niezwykle popularna (a dla autora dochodowa) była sztuka teatralna na motywach powieści, wystawiana w Paryżu z niezwykłym rozmachem i z udziałem żywych zwierząt (m.in. słonia ).

Wraz z wynalezieniem filmu pojawiły się liczne adaptacje filmowe, zazwyczaj istotnie różniące się fabułą od literackiego pierwowzoru (np. w filmie Coracci'ego z 2004 r. głównym bohaterem jest Passepartout, grany przez Jackie Chana .)

Bohaterowie

  • Phileas Fogg jest Anglikiem mieszkającym w Londynie na ulicy Saville Row Burlington Garden pod numerem 7. Nie bywał na giełdzie. Posiadał spory majątek. Wygrane z gry w wista przeznaczał na cele dobroczynne. Jego ulubionymi zajęciami były gra w wista oraz czytanie gazet. Zatrudniał zawsze jednego służącego. Był bardzo dokładny.
  • Fix - agent
  • Obieżyświat, służący Phileasa Fogga. Pracował jako śpiewak, cyrkowiec, nauczyciel gimnastyki, sierżant straży pożarnej.
  • James Forster, były służący u Phileasa Fogga. Został zwolniony za to, że podał swojemu panu wodę do golenia o 2 stopnie za chłodną.
  • Auda, piękna, mądra, skromna hinduska. Została uratowana przez Fogga i Obieżyświata. Podróżowała z nimi aż do Europy.

Ciekawostki

  • Nazwisko głównego bohatera – Fogg – pochodzi od angielskiego słowa fog, czyli mgła .

Zobacz też

Linki zewnętrzne

Przypisy


Inne hasła zawierające informacje o "W osiemdziesiąt dni dookoła świata":

Wszystkich Świętych ...

Rodzimy Kościół Polski ...

Dzień Zmarłych ...

Biegun północny ...

Nadciśnienie tętnicze ...

Wincenty Okołowicz ...

Adwentyzm ...

Linz ...

Sztuka ...

Brno ...


Inne lekcje zawierające informacje o "W osiemdziesiąt dni dookoła świata":

02c Pojęcia podstawowe - część 3 (plansza 11) ...

06 Jazda w ruchu okrężnym (plansza 1) ...

01 Znaki drogowe - znaki nakazu (plansza 12) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie