Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Węzeł kolejowy

Węzeł kolejowy

Węzeł kolejowy – wg definicji PKP PLK jest to zespół stacji i posterunków ruchu kolejowego sąsiadujących ze sobą, którego granice ustala Zarząd Spółki PKP Polskie Linie Kolejowe [1].

Na świecie obowiązują różne definicje[], często za węzeł uważa się skrzyżowanie dwóch linii kolejowych o tej samej technologii. Istotna jest także intensywność ruchu.

Według angielskiej Wikipedii pierwszym węzłem kolejowym był w 1831 Newton Junction koło miejscowości Newton-le-Willows w Merseyside . Według źródeł pierwszy węzeł w Niemczech powstał w 1841 w Köthen (Anhalt) [].

Obecnie największym węzłem kolejowym na półkuli zachodniej jest Chicago , krzyżuje się tu 41 linii kolejowych, a w ciągu doby jest odprawiane około 1 500 pociągów[].

Polska

Lista węzłów kolejowych w Polsce:

Świat

Przykłady największych węzłów:

Zobacz też

Przypisy

  1. (§ 3.) Instrukcja o prowadzeniu ruchu pociągów Ir-1 (R-1) (Załącznik Nr 1 do Uchwały Nr 271/2007 Zarządu Spółki PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. z dnia 17 lipca 2007 roku)


Inne hasła zawierające informacje o "Węzeł kolejowy":

Linz ...

Grenoble ...

Wolin ...

Brno transport promowy na Jeziorze Brneńskim. KolejBrno to bardzo istotny w skali kraju Węzeł kolejowy. Już sama wielkość budynku Dworca Głównego może o tym przekonywać. ...

Diakon ...

Strzebielino ...

Grupa ...

Skalny Stół ...

Przełęcz Szklarska (Sudety) ...

Przełęcz Lubawska ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Węzeł kolejowy":

16 Przejazdy kolejowe (plansza 1) ...

16 Przejazdy kolejowe (plansza 2) ...

16 Przejazdy kolejowe (plansza 3) ...

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie