Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Nie znaleziono szukanej frazy! Poniżej znajduje się fraza najbardziej przypominająca szukaną.

Wędka

Wędka

Wędka spinningowa z włókna szklanego wraz z kołowrotkiem

Wędka – przyrząd służący do połowu ryb . Składa się z wędziska, do którego przymocowana jest żyłka, na której końcu znajduje się haczyk z przynętą . Zakłada się, że pierwowzór wędki powstał na Hawajach . Była to linka zakończona hakiem z przynętą, przyczepiona do łodzi i za nią ciągnięta. Typowej wędki zaopatrzonej w około półtorametrowe wędzisko z bambusa po raz pierwszy używano w Chinach .

Wędzisko

Dołączenie do linki z haczykiem wędziska zdecydowanie poprawia warunki i skuteczność połowu. Wędzisko przedłuża rękę, umożliwia celne zarzucenie przynęty wymachem, wbicie haczyka w wargi ryby (czynność zwana zacięciem), amortyzuje ruchy które ryba wykonuje usiłując uciec wędkarzowi i ściągnięcia jej do siebie (tzw. hol ryby) oraz wyciągnięcia ryby na brzeg, pokład lub do podbieraka (czynność zwana lądowaniem). Aby dobrze spełniać swoją rolę, wędzisko musi być jednocześnie w miarę lekkie, a równocześnie wystarczająco długie, wytrzymałe na pęknięcia i równocześnie elastyczne.

Tradycyjne wędziska wykonuje się z drewna (głównie bambusa ) natomiast nowoczesne najczęściej wykonane są z kompozytów włókien węglowych (poprzednio stosowano włókna szklane ). Długość przeciętnego wędziska wynosi ok. 3 metrów, ale spotyka się wędziska o długości 15 m, a nawet dłuższe. W tradycyjnej wędce żyłka jest mocowana bezpośrednio do szczytówki (na końcu wędziska). Wędzisko z kołowrotkiem posiada przelotki, przez które przewleka się żyłkę lub sznur oraz uchwyt do mocowania kołowrotka, na który nawija się żyłkę lub sznur.

Rodzaje wędek i ich zastosowanie

Istnieje wiele rodzajów wędek w zależności od stosowanej metody połowu.

  • bat – jest to najprostszy rodzaj wędki. Ma ona długość od 2 do kilku metrów. Bat pozbawiony jest przelotek oraz kołowrotka . Do końca szczytówki doklejony jest specjalny łącznik, pozwalający na zaczepienie żyłki . Taką wędką najczęściej łowi się w jeziorach lub kanałach metodą spławikową.
  • wędka spinningowa – zbudowana jest z włókna węglowego , lub, coraz rzadziej, ze szklanego i ma długość od 1,5 do 3 metrów. Służy do łowienia z lądu i z łódki . Przeznaczone do połowu ryb zarówno drapieżnych , jak i spokojnego żeru. Zbudowane podobnie jak wędki zwykłe, są jednak krótsze i bardziej wytrzymałe. Najczęściej mają kołowrotek średnich lub dużych rozmiarów. Używa się ich do łowienia we wszystkich typach wód.
  • wędka podlodowa – służy do łowienia z lodu. W pokrywie lodowej wierci się dziurę wiertłem. Wędki takiego typu najczęściej są bardzo małe i krótkie. Można na nie łowić na wiele sposobów - metodą spławikową, błystką, mormyszka itp. Wędki podlodowe są najczęstszym produktem i wymysłem samych wędkarzy . Do takiej wędki używane są bardzo małe kołowrotki(multiplikatory) z łożyskami albo malutkie plastikowe kołowrotki(multiplikatory) z bardzo prostym mechanizmem hamulca.
  • odległościówka – zbudowana jest z włókna węglowego. Może mieć budowę zarówno segmentową, jak i teleskopową. Odległościówki najczęściej mają małe przelotki na wysokiej stopce i długość powyżej 4 metrów. Posiadają kołowrotek łożyskowy i łowi się na nie, najczęściej na spławik , białą rybę. Jest to bardzo delikatna wędka, najczęściej używa się do niej lekkiego zestawu.
  • wędka muchowa (muchówka) – zbudowana najczęściej z włókna węglowego. Służy do połowu metodą sztucznej muchy. W zestawie muchowym używa się specjalnych kołowrotków o szpuli ruchomej i grubych linek muchowych, które pozwalają podać lekką przynętę na żądaną odległość. Na końcu krótkiego żyłkowego przyponu zamocowana jest mucha , która imituje owada w różnym stadium jego rozwoju. Wędkarstwo muchowe jest bardzo widowiskowe i wymaga szczególnych umiejętności obserwacyjnych i zręcznościowych. Najczęstszymi rybami, które łowi się na muchę są pstrąg , lipień i kleń .


Inne hasła zawierające informacje o "Wędka":

Tytan (pierwiastek) ...

Kłusownictwo ...

Ryby ...

Funt (masa) ...

Wspinaczka odpoczynku. Idealny do patentowania drogi przed przejściem RPTR (top rope) – tzw. Wędka – lina zawieszona jest na topie drogi, wspinacz jest asekurowany "na ...

Wędka Wędka spinningowa z włókna szklanego wraz z kołowrotkiemWędka – przyrząd służący do ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Wędka":

011. Odmiana czasowników- czas przyszły. Futur I (plansza 16) ...

022. Przegląd systematyczny bezżuchwowców i ryb (plansza 13) ...

102. Wędkowanie (plansza 9) e height=380 width=770 > Fliegenrute - Wędka muchowa (muchówka) Die Fliegenrute ist eine Angelrute, zu deren wir eine Fliege ...

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie