Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Włodzimierz Krzyżanowski

Włodzimierz Krzyżanowski

Włodzimierz Krzyżanowski
Włodzimierz Krzyżanowski
Generał brygady
Generał brygady
Data i miejsce urodzenia 8 lipca 1824
Wielkie Księstwo Poznańskie
Rożnowo
Data i miejsce śmierci 31 stycznia 1887
Nowy Jork
Przebieg służby
Lata służby 18611865
Siły zbrojne US Army
Główne wojny i bitwy Wojna secesyjna
Późniejsza pracaadministrator Alaski, polityk

Włodzimierz Bonawentura Krzyżanowski herbu Świnka (ur. 8 lipca 1824 , zm. 31 stycznia 1887 ) – amerykański generał, polityk, brat cioteczny Fryderyka Chopina .

Spis treści

Przed emigracją

Krzyżanowski urodził się w Rożnowie . Jego ojciec i dwaj wujowie walczyli o polską niepodległość w wojsku napoleońskim . Jego brat walczył w powstaniu listopadowym w 1830 . W 1846 wyemigrował z Polski by uniknąć aresztowania za działalność polityczną. Udał się do Hamburga , skąd popłynął do Nowego Jorku . Siostrą jego ojca była matka Fryderyka Chopina [1].

W służbie Stanów Zjednoczonych

Krzyżanowski pracował jako inżynier w Wirginii . Odegrał istotną rolę w promowaniu budowy kolei amerykańskiej na zachód. W Waszyngtonie zaciągnął się do wojska w dwa dni po ogłoszeniu naboru przez prezydenta Abrahama Lincolna . Założył oddział polskich emigrantów, który był jednym z pierwszych w wojsku unionistów. Krzyżanowski przeniósł swój oddział do Nowego Jorku gdzie kontynuował rekrutację emigrantów i szybko został dowódcą 58 Pułku Strzelców Nowojorskich , zarejestrowanego w oficjalnych archiwach armii amerykańskiej jako "Legion Polski" ("Polish Legion").

Krzyżanowski wziął udział w wojnie secesyjnej . Walczył w bitwach: pod Cross Keys w Dolinie Shenandoah, w drugiej bitwie pod Bull Run , pod Chancellorsville , pod Gettysburgiem i pod Knoxville. Prezydent Lincoln awansował go 2 marca 1865 na generała brygady ; poprzednie tymczasowe nominacje w 1862 i w 1863 , były odrzucone przez senat USA .

Po wojnie Krzyżanowski – jak większość oficerów ogromnej armii Unii – znalazł się bez środków do życia i dopiero dzięki wstawiennictwu wpływowych kolegów z organizacji weterańskiej Grand Army of the Republic (GAR) otrzymał stanowisko przełożonego urzędu podatkowego w Georgii i na Florydzie w okresie rekonstrukcji . W listopadzie 1871 roku utracił jednak to stanowisko oskarżony o udział w nadużyciach finansowych[2].

W rok później (11 listopada 1872 roku) został mianowany specjalnym agentem Departamentu Skarbu odpowiedzialnym za ściganie przemytników i kontrolę pracy funkcjonariuszy komór celnych w rejonie Nowego Orleanu . Pracował tak wydajnie i szybko, że 9 czerwca 1873 roku – z rekomendacji Carla Schurza – został specjalnym agentem 15. Obszaru Celnego ( Terytorium Waszyngton )[3]. Do służby zameldował się w Port Townsend nad Puget Sound (dziś dzielnica Seattle ) 11 sierpnia. Po zapoznaniu się z rozległym terytorium i kilku pierwszych dochodzeniach otrzymał zadanie sprawdzenia prawdziwości doniesień o nielegalnych transakcjach na terytorium Alaski , kupionej od carskiej Rosji w roku 1867. Krzyżanowski powrócił z Alaski do Port Townsend 4 grudnia[4]. 31 maja 1874 roku został – bez podania przyczyn – zwolniony ze służby.

Zmarł 31 stycznia 1887 , w Nowym Jorku. 13 października 1937 , w 50. rocznicę jego śmierci, jego szczątki został przetransportowane z wojskowymi honorami z Greenwood Cemetery w Brooklynie , Nowy Jork , na Narodowy Cmentarz w Arlington . Prezydent Franklin D. Roosevelt wygłosił mowę ku jego pamięci transmitowaną przez radio, a prezydent Polski, Ignacy Mościcki , wygłosił swoje wyrazy szacunku w Warszawie .

Legenda

W 2002 roku, podczas uroczystości wręczenia odznaczenia gubernatorowi Alaski Frankowi Murkowskiemu na Kapitolu , ambasador Polski wywołał kontrowersję, stwierdzając, że Włodzimierz Krzyżanowski był pierwszym gubernatorem Alaski. Podczas gdy wielu historyków polsko-amerykańskich oraz polskich i polonijnych stron internetowych podaje tę informację[5], nie ma ona potwierdzenia w źródłach amerykańskich i powstała najprawdopodobniej na skutek błędnego tłumaczenia pamiętników Krzyżanowskiego. Rzecznik ambasady polskiej, Artur Michalski, przyznał, że ambasada popełniła błąd i stała się ofiarą legendy. Nie ulega wątpliwości, że Krzyżanowski był urzędnikiem rządu federalnego na terenie Alaski[6].

Bibliografia

  • Eicher, John H., & Eicher, David J.: Civil War High Commands, Stanford University Press, 2001,
  • Pula, James S.: For Liberty and Justice. The Life And Times Of Wladimir Krzyżanowski, Polish American Congress Charitable Foundation 1978,

Linki zewnętrzne

Polacy na Alasce

Przypisy

  1. „Rzeczpospolita.”. Wielkie odkrycia ludzkości. Nr 17. 12 czerwca 2008. Jarosław Krawczyk. 
  2. Pula, s.180:Przed sądem Krzyżanowski został oczyszczony z zarzutów
  3. Pula, s.184
  4. Pula, s.189
  5. Rożnowo
  6. (en) Wladimir B. Krzyzanowski


Inne hasła zawierające informacje o "Włodzimierz Krzyżanowski":

Nadciśnienie tętnicze ...

1972 ...

Dwudziestolecie międzywojenne na świecie ...

Nowa Polityka Ekonomiczna ...

Jura ...

1986 ...

Adam Naruszewicz ...

Pstrąg źródlany ...

Jarząb pospolity ...

Stanisław Szczęsny Potocki ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Włodzimierz Krzyżanowski":

234. Polska droga do demokracji (plansza 15) ...

032 Najazdy mongolskie w XIII w. (plansza 9) ...

016a. Polska Piastów (plansza 9) ...

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie