Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Poniatowscy herbu Ciołek

Poniatowscy herbu Ciołek - polska rodzina szlachecka, z której pochodził król polski Stanisław August Poniatowski.

Według oficjalnej tradycji rodowej, Poniatowscy wywodzą się z włoskiej rodziny Torellich. Nie jest to do końca jednak pewne i uważa się, że Poniatowscy w rzeczywistości należeli do średniozamożnej szlachty małopolskiej, która swoje nazwisko wywiodła od miejscowości Poniatowa.

Awans społeczny rodzina zawdzięczała szybkiej karierze Stanisława Poniatowskiego na początku XVIII wieku. Podczas wojny północnej opowiedział się on za Karolem XII i jako jego oficer oraz dyplomata dosłużył się stopnia generała. Później po przejściu na stronę Augusta II Mocnego zdołał wykorzystać swoje zdolności polityczne, dorobić się znacznego majątku oraz zaszczytów, dzięki czemu udało mu ożenić z Konstancją Czartoryską i stać się jednym z filarów stronnictwa Familii.

Stanisław Poniatowski doczekał się licznego potomstwa, z którego najbardziej znany był Stanisław Antoni, późniejszy król polski Stanisław II August. 4 grudnia 1764 przeforsował on na Sejmie przyznanie tytułów książąt dla swojego rodzeństwa. Brat króla, Andrzej Poniatowski natomiast w 1765 roku uzyskał dla siebie i swoich potomków tytuł księcia czeskiego, który odziedziczył po nim jego syn Józef Poniatowski.

Obecnie żyjący przedstawiciele książęcego rodu Poniatowskich są potomkami podskarbiego wielkiego litewskiego, Stanisława Poniatowskiego i mieszczki rzymskiej Cassandry Luci. Uzyskali oni w 1847 roku tytuł książęcy w Toskanii, a w 1850 roku jego potwierdzenie w Austrii. Francuscy Poniatowscy są także potomkami Napoleona Bonaparte, którego córka Emilie Louise Pellapra (z Francoise Marie LeRoy) była prababką księżniczki Marie Josephe de Riquet, która wyszła za mąż za Karola Kazimierza Poniatowskiego i miała z nim 4 dzieci. M.in. Michała Kazimierza Poniatowskiego, ojca polityka Aksela Poniatowskiego.


Inne hasła zawierające informacje o "Poniatowscy herbu Ciołek":

Odense ...

Stanisław Narutowicz ...

Stanisław Hozjusz ...

Stanisław Konarski ...

Wojciech Bogusławski ...

Braniccy ...

Sobieski ...

Adam Naruszewicz ...

Benedykt Dybowski ...

Tomasz Wawrzecki ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Poniatowscy herbu Ciołek":

Kresy Adama Mickiewicza (plansza 22) ...

127 Unia polsko-saska (plansza 16) ...

˝Wesele˝ Stanisława Wyspiańskiego jako dramat symboliczny (plansza 5) ...

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie