Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Węgiel drzewny

Węgiel drzewny

Stos drewna gotowy do zasypania ziemią (tj. do uformowania mielerza ) i podpalenia – ok. 1900
Współczesne retorty do wypalania węgla drzewnego

Węgiel drzewny (roślinny), czerń węglowa, C.I. 77266 ( E153 ) – lekka, czarna substancja wytwarzana z drewna w procesie suchej destylacji . Głównym składnikiem jest węgiel pierwiastkowy, zanieczyszczony popiołem i licznymi związkami organicznymi .

Spis treści

Właściwości

Węgiel drzewny ma bardzo małą gęstość (zachowuje częściowo strukturę ścian komórkowych drewna). Ma duże zdolności adsorpcyjne dzięki silnie rozwiniętej powierzchni (patrz węgiel aktywny ). Jako paliwo ma ok. trzykrotnie większą wydajność energetyczną niż drewno. 1 kg węgla drzewnego daje ilość energii podobną do uzyskiwanej ze spalenia 1 litra benzyny . Jest jednak problematyczny w użyciu ze względu na zajmowaną przestrzeń w stosunku do masy, poza tym kruszy się i pyli przy manipulacji (pod tym względem lepsze są brykiety węgla drzewnego – mniej kruche i o większej gęstości. Ze względu na stosunkowo małą zawartość substancji smolistych należy do paliw stałych generujących najmniejsze ilości zanieczyszczeń.

Wyróżnia się:

Zastosowanie

Stosowany jest jako adsorbent w filtrach wodnych i gazowych ze względu na zdolność do pochłaniania płynów, gazów i nieprzyjemnych zapachów. Popularne paliwo do grillów (nieprzetworzony lub w formie brykietów) oraz składnik prochu czarnego . Wykorzystywany często w plastyce do tworzenia rysunków i szkiców , a także do produkcji kosmetyków .

Medycyna (działanie lecznicze)

Aktywny węgiel drzewny (łac. nazwa farmaceutyczna: carbo medicinalis) sprasowany w formie tabletek lub kapsułek (znany też pod nazwą węgla leczniczego lub medycznego) stosowany jest w leczeniu biegunek i zatruć pokarmowych jak też zapobieganiu i leczeniu niestrawności i wzdęć . Po podaniu doustnym wiąże substancje znajdujące się w przewodzie pokarmowym , które nasilają perystaltykę (czynność ruchową) jelit , zwiększają przenikanie wody do światła jelit i powodują biegunkę. Są to toksyny bakteryjne, bakterie, leki, produkty gnilne, gazy jelitowe, substancje toksyczne itp. W europejskim lecznictwie stosuje się prawie wyłącznie węgiel drzewny wypalony z drewna lipowego – lipy drobnolistnej i lipy szerokolistnej .

Przemysł spożywczy

Używany jako barwnik przy produkcji skoncentrowanych soków owocowych , dżemów , żelków , sosów warzywnych , lukrecji oraz innych wyrobów cukierniczych.

Wytwarzanie

Podstawowym sposobem uzyskiwania węgla drzewnego do początków XX w. było jego "wypalanie" w stosach, obsypanych szczelnie ziemią lub obłożonych darnią, zwanych mielerzami . Obecnie w tym celu stosuje się stalowe retorty o pojemności wielu metrów sześciennych. Do wyprodukowania 1 kg węgla drzewnego potrzeba ok. 5 kg drewna.

Zobacz też


Inne hasła zawierające informacje o "Węgiel drzewny":

Nowa Polityka Ekonomiczna ...

Związek organiczny ...

Oskrzeliki ...

Kowary ...

Metamorfizm kontaktowy ...

Niecka śródsudecka ...

Sława (miasto) ...

Węgiel ...

Układ ...

Toruń ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Węgiel drzewny":

010b. Rzym (plansza 18) ...

202. Historia geologiczna i budowa Polski. Rozmieszczenie zasobów mineralnych (plansza 11) ...

001. Paprotniki (plansza 21) ...

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie