Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Nie znaleziono szukanej frazy! Poniżej znajduje się fraza najbardziej przypominająca szukaną.

Wąchock

Wąchock

Wąchock
Herb
Herb Wąchocka
Województwo świętokrzyskie
Powiat starachowicki
Gmina
• rodzaj
Wąchock
miejsko-wiejska
Prawa miejskie 1454 , 1994
Burmistrz Jarosław Jacek Samela
Powierzchnia 16,02 km²
Ludność (2009)
•  liczba
•  gęstość

2747
171 os./km²
Strefa numeracyjna
+48 41
Kod pocztowy 27-215
Tablice rejestracyjne TST
Położenie na mapie Polski

Wąchock
51°04'27″N 21°00'49″E / 51.07417, 21.01361 Na mapach: 51°04'27″N 21°00'49″E / 51.07417, 21.01361
TERC
( TERYT )
3263411054
Urząd miejski
ul. Wielkowiejska 1
27-215 Wąchock
Strona internetowa miasta

Wąchockmiasto w woj. świętokrzyskim , w powiecie starachowickim , siedziba miejsko-wiejskiej gminy Wąchock .

Według danych z 30 czerwca 2009 roku, miasto miało 2747 mieszkańców[1].

Spis treści

Położenie

Romański kościół klasztorny pw. Najświętszej Marii Panny i św. Floriana
Romański kościół klasztorny pw. Najświętszej Marii Panny i św. Floriana
Pomnik Sołtysa
Uliczka w mieście przy Urzędzie Gminy

Wąchock leży 5 km na zachód od Starachowic nad rzeką Kamienną .

Wąchock jest punktem początkowym niebieskiego szlaku turystycznego im. E. Wołoszyna, prowadzącego do Cedzyny . Przez miasto przechodzi czerwony Szlak Milenijny ze Skarżyska-Kamiennej do Kałkowa , niebieski szlak rowerowy ze Skarżyska-Kamiennej do Ostrowca Świętokrzyskiego oraz czerwony szlak rowerowy do Starachowic .

W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do woj. kieleckiego .

Historia

Pierwsza wzmianka o miejscowości pochodzi z 1179 roku, wtedy to biskup krakowski Gedko ufundował klasztor cystersów . Pierwsi zakonnicy przybyli do Wąchocka z francuskiego opactwa Morimond . W XIII w. klasztor został samodzielnym opactwem , a dzięki darowiznom władców, rycerstwa i szlachty stał się w późniejszych wiekach jednym z bogatszych klasztorów na ziemiach polskich. Cystersi z Wąchocka przyczynili się do rozwoju przemysłu nad Kamienną, zakładając kopalnie i zakłady metalowe w Bzinie, Mostkach, Parszowie , Wąchocku i Starachowicach . Miasteczko i klasztor kilkakrotnie były niszczone przez pożary i najazdy obcych wojsk, m.in. w latach 12591260 przez Tatarów, w czasie potopu szwedzkiego i w 1657 przez wojska Jerzego Rakoczego . Klasztor został skasowany w 1819 , a budynki i pozostałe dobra przeszły na własność państwa. Zakonnicy wrócili do klasztoru w 1951 , który w 1964 podniesiony został ponownie do rangi opactwa .

Miejscowość pomimo istnienia zamożnego i wpływowego klasztoru nigdy nie osiągnęła szczególnego znaczenia administracyjnego i gospodarczego, do czego starali się nie dopuścić biskupi krakowscy i benedyktyni z opactwa na Świętym Krzyżu. Klasztor nieustannie toczył procesy majątkowe z okoliczną szlachtą i benedyktynami, najgłośniejszy dotyczył lokacji miasta Wierzbnika , założonego w 1624 przez ks. Bogusława Boxę-Radoszewskiego, opata benedyktynów ze Świętego Krzyża , jakoby na gruntach cystersów. W 1315 powstała w Wąchocku komora celna, która przetrwała do 2 poł. XV w. W 1454 król Kazimierz Jagiellończyk nadał miejscowości prawo miejskie magdeburskie. Ponieważ statut fundacyjny klasztoru cystersów nadawał przeorowi prawa do wszystkich złóż mineralnych w okolicy Wąchocka nad rzeką Kamienną, powstały tu w średniowieczu pod zarządem klasztornym liczne kuźnie. W 1500 r. Wąchock mógł się pochwalić 22 spośród ogólnej sumy 289 kuźni zarejestrowanych na terenie Królestwa Polskiego[2]. Jeszcze ok. 1850 w miasteczku poza klasztorem i fabryką znajdowały się tylko trzy domy murowane.

W styczniu 1863 gen. Marian Langiewicz przeprowadził w mieście koncentrację powstańców, którzy mieli iść na Warszawę. 1400 ludzi założyło tutaj obóz warowny. 3 lutego 1863 doszło do bitwy z wojskami rosyjskimi.

W latach międzywojennych w budynkach dawnego klasztoru mieściło się państwowe progimnazjum.

W 1903 wielka powódź na rzece Kamiennej zniszczyła ujęcie wody i zalała część miejscowości.

W czasie okupacji niemieckiej w okolicy miasta działało Zgrupowanie Partyzanckie Armii Krajowej "Ponury" pod dowództwem legendarnego mjr Jana Piwnika . W mieście stoi jego pomnik.

W 1994 roku Wąchock odzyskał prawa miejskie, utracone w 1869 w ramach rosyjskich represji za pomoc powstańcom styczniowym.

Zabytki

  • Zespół kościelno–klasztorny cystersów z XII w z romańskim kapitularzem przykrytym sklepieniem krzyżowo-żebrowym jest prawdziwą mieszanką stylów architektonicznych.
    • Romański kościół klasztorny pw. Najświętszej Marii Panny i św. Floriana z XIII w. zachowany jest w niezmienionym kształcie układu cysterskiego. Kościół zbudowano z naprzemiennie ułożonych ciosów czerwonego piaskowca wąchockiego i jasnego kunowskiego. Ten sposób budowania pochodzi z północnych Włoch. Kościół był wielokrotnie przebudowywany. Pozostałością po epoce gotyku są podniesione szczyty oraz ślady gotyckiej dobudówki po północnej stronie budowli. W XVI w. do północnej nawy dobudowano kaplicę boczną, a w XIX w. kruchtę do fasady zachodniej. kościół o cechach architektury włoskiej jest najstarszą sygnowaną budowlą w Polsce (podpis arch. Simona na fasadzie). Wnętrze barokowe z XVII w., ale plan trzynawowego kościoła jest typowo romański.
    • Klasztor został całkowicie przebudowany w XVII w., zachowały się jednak niektóre wnętrza z XIII w. Należy do nich sala zebrań zakonników ( kapitularz ), uważana za najpiękniejsze wnętrze romańskie w Polsce. Romańska jest również sala pracy zakonników ( fraternia ), karcer pod schodami, natomiast piękna jadalnia ( refektarz ) z poł. XIII w. jest już wczesnogotycka. Klasztor posiadał ogrzewane pomieszczenia (poza dormitorium ) jako pierwszy klasztor cysterski z możliwością ogrzewania ciepłem z pieca do wytopu ceramiki, żelaza lub kuchennego. W pomieszczeniach klasztoru mieści się Muzeum Ojców Cystersów prezentujące m.in. zachowane elementy romańskie oraz ceramikę z klasztornej manufaktury oraz Muzeum Powstań Narodowowyzwoleńczych utworzone w 1991 r. ze zbiorów księdza Walentego Ślusarczyka, proboszcza z Nowej Słupi.
  • Ruiny dawnego zakładu metalowego z 1 poł. XIX w., w jego skład wchodzą: dawny budynek mieszkalno-administracyjny (zwany od późniejszych właścicieli pałacem Schoenbergów), hale fabryczne i pozostałości dawnego ujęcia wody na rzece Kamiennej , w ogrodzie pałacowym stara figura św. Jana Nepomucena.
  • Dawny zajazd w typie dworku z 1 poł. XIX w., w czasie powstania styczniowego była tu kwatera generała Mariana Langiewicza .
  • Kaplica św. Rocha z XIX w. z późnobarokowym wyposażeniem.
  • Na cmentarzu grzebalnym cenne nagrobki z XIX w., w tym liczne odlewy żeliwne z lokalnych fabryk, nagrobki rodziny Schoenbergów, nagrobki uczestników powstania styczniowego: Karola Ziemlińskiego (poległ w 1863), Józefa Barzykowskiego (zm. 1869), Brunona Pohoskiego (zm. 1922) i Ignacego Jastrzębskiego (zm. 1932). Bramka cmentarna z kamiennym portalem z XVIII w., przeniesionym zapewne z opactwa cystersów.
  • Dawny cmentarz żydowski z końca XIX w., na którym pozostało około trzydziestu macew .
  • Zabytkowe domy z tzw. przejezdnymi sieniami z 2 połowy XIX w.
  • Drewniana kapliczka z figurą św. Jana Nepomucena z XVIII w., w ostatnich latach niefortunnie odnowiona.
  • Dawna willa drewniana z XIX w., obok przejazdu kolejowego, należąca przed wojną do żydowskiego kupca i fabrykanta Joela Halperta.
  • Kaplica św. Jacka i dawne miejsce odpustowe z 1 poł. XIX w. w miejscu zwanym Sina Woda, kolonia Mieszała, odległe ok. 3 km od miejscowości, ale administracyjnie należące do Wąchocka.

Turystyka

Miasto jest atrakcją turystyczną także ze względu na popularne dowcipy o Wąchocku. Bohaterem dowcipów jest sołtys Wąchocka , jednak w rzeczywistości władzę wykonawczą w Wąchocku sprawuje burmistrz , nie sołtys . Jest tam również m.in. pomnik Sołtysa znanego z owych dowcipów. Atrakcją turystyczną jest coroczny Zjazd Sołtysów . Turniej obejmuje kilkanaście konkurencji sprawnościowych i intelektualnych. Część konkurencji integracyjnych sołtysów opiera się na poczuciu humoru uczestników.

Administracja

Wąchock jest członkiem stowarzyszenia Unia Miasteczek Polskich[3].

Przypisy

  1. Ludność. Stan i struktura w przekroju terytorialnym (Stan w dniu 30 VI 2009 r.) . Warszawa: Główny Urząd Statystyczny, 2009-11-24. ISSN 1734-6118 . 
  2. Norman Davies, Elżbieta Tabakowska: Boże igrzysko: historia Polski. T. 2, Od roku 1795. Kraków: Znak, 1991, s. 217. . 
  3. Członkowie ( pol. ). Unia Miasteczek Polskich. [dostęp 2010-04-20].

Linki zewnętrzne


Inne hasła zawierające informacje o "Wąchock":

1999 ...

Województwo kieleckie ...

Zabytki romańskie w Polsce ...

Opactwo Cystersów w Sulejowie ...

Wąchock WąchockHerb Herb Wąchocka Województwo świętokrzyskie Powiat starachowicki Gmina • rodzaj Wąchock miejsko-wiejska Prawa miejskie 1454 , 1994 Burmistrz Jarosław Jacek Samela Powierzchnia 16,02 km² Ludność (2009)•  liczba •  gęstość 2747171 os./km² Strefa numeracyjna +48 41 Kod pocztowy 27-215 Tablice rejestracyjne TSTPołożenie ...

Województwo świętokrzyskie ...

Oddział Władysława Kononowicza ...

Oddział Bernarda Klimaszewskiego ...

Pułk stopnicki ...

Władysław Kononowicz ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Wąchock":

016c. Polska Piastów (plansza 14) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie