Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Ambroży z Mediolanu

Ambroży z Mediolanu

Święty Ambroży
Ambrosius Aurelius
arcybiskup
doktor Kościoła
Data urodzeniaok. 339
Trewir
Data śmierci 4 kwietnia 397
Mediolan
Kościół / wyznanie katolicki , prawosławny
Wspomnienie 7 grudnia (kat)
7 grudnia (praw. liturgia wg kal. jul. )
20 grudnia (praw. wg kal. greg. )
Patron pszczelarzy

Ambroży, właśc. Ambrosius Aurelius, scs. Swiatitiel Amwrosij, jepiskop Mediołanskij (ur. ok. 339 r. w Trewirze , zm. 4 kwietnia 397 r. w Mediolanie ) – arcybiskup Mediolanu , święty Kościoła katolickiego , ojciec i doktor Kościoła , święty prawosławny .

Spis treści

Żywot świętego

Ambroży zarządzał rzymskimi prowincjami Ligurią i Emilią , był prawnikiem i doradcą cesarzy Gracjana i Teodozjusza I Wielkiego . Został wybrany biskupem. W momencie konsekracji oddał Kościołowi i ubogim cały swój majątek. Prowadził spór z arianami , zwalczał herezję ariańską. Przez dwa miesiące wytrzymywał oblężenie arian w bazylice Porziana w Mediolanie.

Młodość i nauka

Pochodził z arystokratycznej rodziny rzymskiej. Jego ojciec był prefektem Galii z ramienia cesarza Konstantyna Wielkiego . Urodził się w Trewirze ok. 339 r. jako najmłodsze dziecko. Miał dwoje rodzeństwa: siostrę Marcelinę, które poświęciła się na służbę Bogu jako dziewica konsekrowana oraz brata Urbaniusa Satyrusa, który zmarł przedwcześnie. Legenda mówi, że gdy Ambroży był dzieckiem, pewnego razu przyleciały do niego pszczoły i zaczęły wchodzić mu do ust, ale zaraz wylatywały i unosiły się w górę nic złego mu nie czyniąc. Przez jego ojca zostało to odczytane jako znak-przepowiednię, że Ambroży będzie kimś wielkim. Po przedwczesnej śmierci jego ojca, matka przeniosła się do Rzymu , aby umożliwić dzieciom odpowiednie wykształcenie. Ambroży jest pierwszym zachodnim ojcem Kościoła, który się urodził i wychował w rodzinie chrześcijańskiej. Otrzymał staranne wykształcenie w Rzymie, gdzie ukończył studium gramatyki, retoryki i prawa. Poznał też dzieła klasycznych autorów rzymskich, takich jak Wergiliusz , Cyceron czy Salustiusz . Poznał też podstawy filozofii. Bardziej gruntowne wykształcenie zdobywał dopiero wtedy, gdy został biskupem. Po ukończeniu studiów wraz z bratem przeniósł się na dwór prefekta Rufina, a następnie Probusa do Sirmium . Tam otrzymał wysokie stanowisko w sądownictwie.

Gubernator

Ok. 370 r. został mianowany gubernatorem Ligurii i Emilii z siedzibą w Mediolanie, gdyż miasto to spełniało w tym czasie rolę stolicy cesarstwa zachodniorzymskiego . W Mediolanie wielkie wpływy mieli arianie dzięki pozycji biskupa Auksencjusza, pochodzącego z Kapadocji , ustanowionego na synodzie w Mediolanie (355 r.) w miejsce zesłanego w łańcuchach biskupa Dionizego. W tym czasie przez mającego poglądy ariańskie cesarza Konstancjusza zesłany został także Papież Liberiusz . Diecezja Mediolanu rozrywana była przez ciągły konflikt między wiernymi wyznającymi arianizm a prawowiernymi katolikami. Auksencjusz zmarł w 374 r., co wzmogło niepokoje, bo katoliccy wierni nie chcieli dopuścić do wyboru nowego biskupa o poglądach ariańskich. Ambroży, będąc urzędnikiem odpowiedzialnym za porządek w prowincji i w mieście, chciał osobiście uspokoić lud zgromadzony w katedrze. Gdy wkroczył do świątyni, jak pisze jego sekretarz Paulin w Vita Ambrosii, jakieś dziecko zawołało: Ambrosium episcopum! (Ambrożego na biskupa!). Propozycja ta wydawała się kompromisowa dla obu stronnictw i Ambroży został obwołany biskupem Mediolanu. Początkowo nie chciał się na to zgodzić, ale ostatecznie uznał, że głos ludu jest głosem Boga. W chwili elekcji był dopiero katechumenem , dlatego wkrótce, 24 listopada 374 r. został ochrzczony, a 7 grudnia otrzymał sakrę .

Działalność biskupia

Zostawszy biskupem, postanowił pogłębić swą formację teologiczną pod kierunkiem kapłana Symplicjana , z resztą jego następcy na stolicy biskupiej w Mediolanie. Studiował przeważnie pisarzy greckich, ponieważ dobrze znał język grecki. Zainteresował się Orygenesem . Znał pisma Klemensa Aleksandryjskiego , św. Atanazego , św. Bazylego Wielkiego , św. Cyryla Jerozolimskiego , św. Grzegorza z Nazjanzu i innych. Znał też dzieła pisarzy niechrześcijańskich, np. Filona z Aleksandrii i Plotyna . Doszedł do niezwykłej erudycji w teologii, tak że swobodnie nauczał lud i objaśniał Pismo Święte . Był bardzo gorliwym duszpasterzem i wybitnym mówcą. Wiele wysiłku wkładał w przygotowanie katechumenów, głównie poprzez głoszenie katechez mistagogicznych . Energicznie i skutecznie występował przeciw arianom. Dzięki jego działalności potępiono przeciwników postanowień I Soboru Nicejskiego i zdjęto ich ze stanowisk biskupich. Przyczynił się walnie do zakończenia kontrowersji ariańskiej na Zachodzie. Jednocześnie słynął z dobroczynności. Podczas najazdu Gotów w 378 r. polecił przetopić kościelne naczynia liturgiczne w celu uzyskania środków na pomoc dla biednych. Cieszył się wielkim autorytetem nie tylko u wiernych swojej diecezji, ale nawet u cesarzy, chociaż stawiał im często wysokie wymagania. Zmarł w Wielką Sobotę , 4 kwietnia 397.

Kult

Jego relikwie spoczywają w bazylice św. Ambrożego w Mediolanie .

Patronat

Św. Ambroży uchodzi za patrona pszczelarzy , co wiąże się z legendą o pszczołach składających miód na jego ustach.

Dzień obchodów

Wspomnienie liturgiczne obchodzone jest w Kościele katolickim 7 grudnia .

Cerkiew prawosławna wspomina świętego 7/20 grudnia [1], tj. 20 grudnia wg kalendarza gregoriańskiego .

Dzieła

Święty Ambroży napisał wiele traktatów teologicznych i przyczynił się do reformy liturgii . To z jego rąk św. Augustyn przyjął chrzest .

Wybrane przekłady polskie[2]:

  • Listy. O. Polikarp Nowak OFM (Przekład i przypisy), Ks. Józef Naumowicz (Wstęp i opracowanie), Wydawnictwo "M" BOK 10, Kraków 1997, s. 305.
  • Hexaemeron. Władysław Szołdrski CSsR (przekład), Andrzej Mateusz Bogucki OP (wstęp), ks. Wincenty Myszor (Opracowanie). ATK PSP 4, Warszawa 1969, s. 247.
  • Wybór pism. O pokucie. O ucieczce od świata. O dobrach przynoszonych przez śmierć. Władysław Szołdrski (przekład), Cyryl Andrzej Guryn OFMConv, Emil Stanula CSsR (wstęp i oprac.)ATK PSP 7, Warszawa 1971, s. 194.
  • Wyjaśnienie symbolu. O tajemnicach. O sakramentach. ks. Ludwik Gładyszewski (Przekład, wstęp i opracowanie), WAM Źródła Myśli Teologicznej 31, Kraków 2004, s. 111.
  • Wykład Ewangelii według św. Łukasza. Władysław Szołdrski (przekład), Andrzej Mateusz Bogucki OP (oprac. i wstęp), ATK PSP 16, Warszawa 1977, s. 504.

Zobacz też

Przypisy

  1. podwójne datowanie
  2. Prełna lista przekładów do 2004 r. zob. Wojciech Stawiszyński: Bibliografia patrystyczna 1901-2004. Kraków: Homini, 2005, ss. 43-59. . 

Źródła


Inne hasła zawierające informacje o "Ambroży z Mediolanu":

1679 ...

Nicejsko-konstantynopolitańskie wyznanie wiary Aleksandrii ( 295 - 373 ), przede wszystkim w czterech listach do Serapiona[12]. W Italii św. Ambroży z Mediolanu O Duchu Świętym[13].W odpowiedzi na błędy semi-arian Symbol konstantynopolitański ...

Teodozjusz I Wielki ...

Balet ...

1351 ...

1420 ...

Ambroży z Mediolanu ...

Święty Kazimierz ...

Ferdynand Habsburg ...

Krótka rozprawa między trzema osobami, Panem, Wójtem a Plebanem ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Ambroży z Mediolanu":

017b. Polska Jagiellonów (plansza 12) ...

029b Walka o dominium mundi i inwestyturę między Cesarstwem niemieckim a Kościołem (plansza 4) ...

104 Renesansowa Europa (plansza 7) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie