Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Węglan wapnia

Węglan wapnia

Węglan wapnia
Ogólne informacje
Nomenklatura systematyczna ( IUPAC ):
węglan(IV) wapnia
Inne nazwywęglan wapnia
kalcyt
Wzór sumarycznyCaCO3
SMILES
[Ca+2].[O-]C([O-])=O
Masa molowa 100,09 g / mol
Wyglądbiały proszek
Identyfikacja
Numer CAS 471-34-1
Niebezpieczeństwa
MSDS Zewnętrzne dane MSDS
NFPA 704

0
0
0
 
Zwroty ryzyka R36/37/38
Zwroty bezpieczeństwa S26, S36
Numer RTECS FF9335000
Jeżeli nie podano inaczej, dane dotyczą
warunków standardowych (25 °C, 1000 hPa)

Węglan wapnia (nazwa systematyczna: węglan(IV) wapnia, CaCO3) – nieorganiczny związek chemiczny , sól kwasu węglowego i wapnia .

Związek ten w temperaturze pokojowej tworzy bezbarwne lub białe kryształy . Jest słabo rozpuszczalny w wodzie .

Węglan wapnia jest szeroko rozpowszechniony w przyrodzie , stanowiąc podstawowy składnik wielu minerałów np. kalcyt , aragonit . Stanowi też główny składnik magmowych karbonatytów , metamorficznych marmurów i osadowych skał wapiennych . Wapień , którego głównym składnikiem jest węglan wapnia, jest jedną z najczęściej występujących skał osadowych. Odmiany skał wapiennych to margle , kreda , opoki , martwice wapienne i trawertyny .

Zastosowanie

Węglan wapnia, w formie sproszkowanych skał wapiennych, używa się jako surowiec do otrzymywania wapna palonego i gaszonego , które są stosowane jako spoiwo w cementach i betonie .

Poza tym węglan wapnia stosuje się do produkcji papieru , gumy (jako wypełniacz), past do zębów (substancja ścierna), kitu , farb (pigment) i kredy szkolnej. Ma również inne zastosowania:

  • budowa dróg,
  • wytop żelaza , produkcja stali ,
  • wyrób szkła i porcelany ,
  • oczyszczanie ścieków, zmiękczanie wody,
  • do wyrobu cementu,
  • w budownictwie jako kamień budowlany w postaci wapienia.

Węglan wapnia dodaje się również do żywności. Jako tzw. "substancja wzbogacająca" jest składnikiem np. taniej mąki i pieczywa (zwłaszcza bułek). Węglan wapnia oznacza się symbolem E170 . Jest nieszkodliwy.

Wykorzystywany jest w parafarmaceutykach na nadkwaśność i zgagę, ponieważ węglan wapnia ma właściwość neutralizowania silnych kwasów , w reakcji o postaci:

CaCO3 + 2HCl → CaCl2 + CO2 + H2O

Związek ten służy również do otrzymywania tlenku wapnia . Ogrzewany węglan wapnia rozkłada się na tlenek wapnia (CaO) ( wapno palone ) i dwutlenek węgla (CO2) wg reakcji chemicznej :

CaCO3CaO + CO2

W laboratorium związek ten można otrzymać w wyniku reakcji wodorotlenku wapnia (wody wapiennej) i dwutlenku węgla, nie ma to jednak żadnego praktycznego sensu, gdyż wodorotlenek wapnia jest droższy od węglanu wapnia. Zmętnienie wody wapiennej jest spowodowane pojawieniem się węglanu wapnia w wyniku reakcji:

Ca(OH)2 + CO2 → CaCO3 + H2O

Reakcja ta jest czasem stosowana jako dowód na obecność dwutlenku węgla w wydychanym przez człowieka powietrzu.


Inne hasła zawierające informacje o "Węglan wapnia":

Nadciśnienie tętnicze ...

Oddychanie komórkowe ...

Fosforan wapnia topnienia 1390 °C (pod wysokim ciśnieniem)Podobne związkiInne aniony fosforan sodu , fosforan tributylu Inne kationy siarczan wapnia , Węglan wapnia , chlorek wapnia , azotan wapnia Pochodne wodorofosforan wapnia, CaHPO4diwodorofosforan wapnia, Ca(H2PO4)2pirofosforan wapnia, Ca2P2O7Jeżeli ...

Kwas fosforowy ...

Woda wapienna ...

Wodorotlenek wapnia ...

Regosole jakakolwiek inna skała luźna), która bardzo szybko odsłania głębsze warstwy bogate w Węglan wapnia . Jego obecność w skale macierzystej skutkuje zaliczeniem tworzących się z ...

Mułowiec ...

Parzydełkowce ...

Torfowisko ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Węglan wapnia":

Tlenki proste (plansza 10) reakcji kwasowego tlenku węgla (IV) z zasadowym tlenkiem wapnia powstaje sól – Węglan wapnia (CaO + CO2 CaCO3). ...

Sole - właściwości i otrzymywanie (plansza 23) ...

Krew i choroby układu krwionośnego (plansza 7) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie