Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Finlandia (wódka)

Finlandia (wódka)

Butelka wódki Finlandia

Finlandia wódka produkowana w Finlandii od 1970 r., o zawartości ok. 40% alkoholu. Istnieją też jej inne odmiany, ale nie są one dostępne na wszystkich rynkach (m.in Finlandia o 60% zawartości alkoholu)

Powstaje ze spirytusu jęczmiennego, wg producenta powstaje tylko ze starannie wyselekcjonowanych 6-rzędowych źdźbeł jęczmienia i naturalnie czystej wody lodowcowej, pozyskiwanej w miejscowości Koskenkorva. Woda ta przepływa przez morenę glacjalną, ulegając wielokrotnej filtracji w wyniku czego jest tak czysta, że dalsze chemiczne oczyszczanie nie jest konieczne. Produkt poddawany jest ponad 200 procesom destylacyjnym .

Butelka (ice bottle) została zaprojektowana przez fińskiego projektanta Tapio Wirkkali. Obecna butelka wódki Finlandia została zaprojektowana przez firmę Hanson Associates z Filadelfii. Wprowadzono ją na rynek w 1998 r. Dodano srebrną zakrętkę a papierową etykietę zamieniono na lakierowaną na szkle. Zmiana spowodowała dwukrotny wzrost sprzedaży na rynku amerykańskim.

W 2003 r. nową butelkę zaprojektował Harri Koskinen, jeden z czołowych fińskich projektantów szkła. W tym samym czasie zmienione zostaje również logo marki (nowy projekt przygotowała nowojorska firma Wallace – Church Inc.).

Finlandia początkowo była sprzedawana głównie na rynku skandynawskim . Na rynek USA trafiła w 1971 . Obecnie marka ta jest własnością amerykańskiej Brown-Forman Corporation i należy do najczęściej sprzedawanych na całym świecie.

Spis treści

Wersje smakowe

Poza wódką czystą, Finlandia dostępna jest w wersjach o smakach owocowych[1]:

Ciekawostki

  • Podczas wprowadzania wódki na rynek w 1970 wybierano nazwę produktu. Do ostatniego etapu dostały się następujące propozycje: Finlandia, Vodkiss, Silver Ice, Valhalla, Ice Breaker, Kippis i Alko. Ostatecznie, w celu najlepszego odbioru produktu na rynku amerykańskim producent zdecydował się na nazwę "Finlandia" - łatwą do zapamiętania i kojarzącą się z krajem pochodzenia produktu.
  • Nową butelkę Finlandii, zaprezentowaną początkowo tylko na rynku amerykańskim w 1990, wystawiono w 1990 w londyńskim muzeum Alberta i Wiktorii jako przykład fińskiego szkła użytkowego. (Butelka ta powstała w wyniku prac badawczych firmy Landor Associates).
  • Polska jest pierwszym na świecie rynkiem pod względem ilości spożycia Finlandii.
  • Ze względu na wielkość i znaczenie polskiego rynku przy wprowadzaniu na polski rynek Finlandii Żurawinowej przeprowadzono odpowiednie badania marketingowe. Wykazały one, że polski konsument jest bardziej skłonny do zakupu wódki żurawinowej barwionej do koloru czerwonego. Przygotowano więc specjalnie na rynek polski specjalną wersję - Finlandię Żurawinową w kolorze czerwonym. Pełna nazwa to "Finlandia Redberry Fusion". Jest to produkt dostępny tylko na rynku polskim. Równolegle jednak jest dostępna Finlandia Żurawinowa w wersji bezbarwnej - "Finlandia Cranberry Fusion".
  • W wyniku badań przeprowadzonych o polskim rynku, specjalnie na polski rynek, wyszła Finlandia o smaku grejpfrutowym. Po sukcesie jakim odniosła w Polsce, Finlandię grejpfrutową wprowadzono na światowy rynek.

Nagrody

  • certyfikat European Packaging Federation's Eurostar w 1972 r.
  • American Graphic Design Award
  • Beverage World Design Award
  • International Brand Packaging Award

Przypisy

Linki zewnętrzne


Inne hasła zawierające informacje o "Finlandia (wódka)":

Odense ...

Linköping ...

Tampere ...

1972 ...

1986 ...

1977 ...

Aleksandr Suworow ...

Torfowisko ...

Tablica rejestracyjna ...

1932 ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Finlandia (wódka)":

211a Rzeczpospolita na arenie międzynarodowej w dwudziestoleciu międzywojennym (plansza 10) ...

202 System wersalski. Europa po I Wojnie Światowej (plansza 7) ...

117. Leśnictwo (plansza 8) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie