Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Voodoo

Voodoo

Voodoo (inne formy Vodun ( Benin ); również Vodoun ( kreolski ), Sevi Lwa) jest synkretyczną religią afroamerykańską wyznawaną głównie w Haiti i na południu USA .

Podstawę voodoo stanowią rdzenne wierzenia ludów zachodnioafrykańskich (szczególnie Joruba , Kongo , Fulanie ) wraz z elementami religii katolickiej i spirytyzmu . Wykrystalizowała się ona na Haiti wraz ze sprowadzeniem w XVII / XVIII w. niewolników z Afryki , którym próbowano narzucać katolicyzm. Niewolnicy nie odrzucili swoich rdzennych wierzeń łącząc je z nową religią. W voodoo istnieje wprawdzie wiara w Bon Dieu (jednego Boga), nie oddaje mu się jednak czci (koncepcja deus otiosus ). Istotny jest za to kult wielu miejscowych i afrykańskich loa ( duchów / bogów ), uważanych za tożsame z katolickimi świętymi. Te, które pochodzą z Afryki, nazywane są Rada Loa (z Dahomeju ) lub Wangol Loa (z Angoli ); te zaś, które objawiły się na Haiti, nazywane są Petro Loa. Słowo "voodoo" wywodzi się z języka plemienia Fulanów i oznacza duch . Wyznawcy voodoo uprawiają także kult przodków oraz czynnie włączają do swego panteonu ludzi zasłużonych dla narodu lub lokalnej społeczności.

Podstawą kultu są "rytuały opętania ". Ważną rolę odgrywają w nich bębny, za pomocą których wygrywa się skomplikowane polirytmie . Dzięki nim uczestnicy wchodzą w trans , podczas którego loa opanowują jedną lub więcej osób. W języku wyznawców mówi się wtedy, że "loa ujeżdża swojego konia". Osoby te zostały zazwyczaj wcześniej inicjowane w kult lub posiadają specyficzne predyspozycje do wejścia w trans.

Houngan (kapłan- szaman ) lub mambo (kapłanka-szamanka), posiadają wielką wiedzę na temat życia loa i sposobów kontaktowania się z nimi. Są oni także centralnymi punktami socyete (wspólnoty wiernych) w Voodoo, bez których nie mogą się toczyć rytuały. Każdy z loa posiada swój własny odrębny symbol (veve), malowany kredą na ziemi przed rozpoczęciem obrzędu. Poniżej, od lewej do prawej symbole loa: Damballah , Legba , Maman Brigitte i Ogoun .

Spis treści

Bóstwa[1]

Najważniejszymi bóstwami voodoo są:

Oprócz bóstw i innych loa czczone są duchy śmierci Guédé , którym przewodzi złowrogi Baron Samedi .

Ciekawostki

Wśród wyznawców Voodoo występuje też przekonanie, że dzięki magii można ożywić ciało zmarłego i spowodować, iż będzie ono np. pracować na polu jako pewnego rodzaju organiczny automat - zombie . Dana osoba staje się takim zombie wskutek zatrucia szczególnym rodzajem trucizny, przygotowanej przez bokora (czarownika). Nie jest to jednak element kultu, ale składnik wierzeń ludowych, który nie ma żadnego związku z właściwym oddawaniem czci.

Laleczki Voodoo

Szamani i szamanki używają także laleczek voodoo aby uzdrowić lub rzucić klątwę na wyznawcę religii Voodoo, Hoodoo lub chrześcijaństwa . Wierzą, że czar można rzucić tylko na człowieka, który popełnia złe czyny.

Status Voodoo na świecie

Obecnie Voodoo praktykowane jest w Ghanie , Togo i Beninie , na Dominikanie i Haiti , w Brazylii i Luizjanie (USA). Szczególnie dużą rolę odgrywa Voodoo na Haiti , gdzie wyznawcami tej religii są także najwyżsi urzędnicy państwowi, np. sprawujący przez kilka miesięcy w 1994 r. p.o. prezydenta Haiti Émile Jonassaint . Voodoo została tam podniesiona w 2003 roku przez byłego prezydenta Jean-Bertrand Aristide do rangi jednej z religii państwowych tego kraju.

W latach 70. prezydent Czadu François Tombalbaye pod wpływem swojego zaufanego doradcy Haitańczyka André Vixamara próbował narzucić ludności Czadu voodoo jako religię państwową, pod pretekstem "powrotu do afrykańskiej tradycji". Zmuszał urzędników państwowych do uczestniczenia w rytuałach inicjacji, oporni byli często torturowani, a nawet zabijani. Ta próba wprowadzenia voodoo zakończyła się niepowodzeniem, kiedy w 1975 Tombalbaye został zabity podczas zamachu stanu [2].

Przypisy

  1. Na podstawie: Richard Cavendish, Tajemnice świata, MULTICO, Warszawa , 1995, s. 52-53
  2. R. Cavendish: s.113

Literatura

  • Maya Deren, Bogowie haitańskiego wudu, Wydawnictwo A, Kraków 2000.
  • Leszek Kolankiewicz , Samba z bogami. Opowieść antropologiczna, Wydawnictwo KR, Warszawa 1995.

Zobacz też


Inne hasła zawierające informacje o "Voodoo":

François Duvalier ...

Procesor karty graficznej czy też dodatkowe karty (współpracujące z kartą graficzną) firmy 3dfx o nazwie Voodoo Graphics . NVIDIA zadebiutowała produktem Riva z szeregiem odmian (Riva 128, Riva ...

Kościoły chrześcijańskie ...

Voodoo Voodoo (inne formy Vodun ( Benin ); również Vodoun ( kreolski ), Sevi Lwa) jest synkretyczną ...

Nieumarli ...

Zombie ...

Deus otiosus Kości Słoniowej[5], być może Brahman , Swaróg w religii Słowian , Mon Dieu w Voodoo są takimi bóstwami. W Sumerze , Enlil i Enki byli młodszymi bogami, ...

Dominikana ...

Jaki Liebezeit jako perkusista nad nowym albumem Phillipa Boa ; Album Phillip Boa And The Voodoo Club – Diamonds Fall ukazał się na początku 2009.W ciągu swej ...

William Seabrook ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Voodoo":

Hasło nie występuje w innych lekcjach!

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie