Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Nie znaleziono szukanej frazy! Poniżej znajduje się fraza najbardziej przypominająca szukaną.

Baranowicze

Baranowicze

Na mapach: 53°07'N 25°59'E / 53.117, 25.983

Baranowicze
Бара́навічы
Herb
Herb Baranowicz
Plac Lenina w Baranowiczach

Plac Lenina w Baranowiczach
Państwo   Białoruś
Obwód brzeski
Rejon baranowicki
Przewodniczący Miejskiego Komitetu WykonawczegoDziczkouski
Powierzchnia 27–30 km²
Położenie53° 7' N
25° 59' E
Ludność (2010)
•  liczba ludności

168 200[1]
Nr kierunkowy +375 163
Kod pocztowy 2254xx
Tablice rejestracyjne 1
Miasta partnerskie Heinola ( Finlandia )
Stockerau ( Austria )
Gdynia ( Polska )
Nowowołyńsk ( Ukraina )
Czybi ( Chiny )
Ferrara ( Włochy )
rejon wasilieostrowski m. Sankt Petersburg ( Rosja )
Karłowo ( Bułgaria )
Mytiszczi ( Rosja )
Biała Podlaska ( Polska )
Szawle ( Litwa )
Kineszma ( Rosja )
Mitawa ( Łotwa )
Naka ( Szwecja )
Położenie na mapie Białorusi

Baranowicze
Cmentarz żydowski w Baranowiczach. Widoczne macewy i ohele.

Baranowicze ( biał. Бара́навічы, Baranavičy, ros. Барановичи) – miasto na Białorusi , centrum administracyjne rejonu baranowickiego w obwodzie brzeskim . Ośrodek przemysłu metalowego i włókiennictwa. Siedziba uniwersytetu ; muzeum, 168,2 tys. mieszkańców (2010).

Spis treści

Historia

Wieś Baranowicze po raz pierwszy wzmiankowano w 1706 r. jako prywatną własność rodziny Rozwadowskich. W 1870 r. przez miejscowość przebito linie kolejowe relacji Brześć nad BugiemMoskwa i RówneWilno , co doprowadziło do gospodarczego ożywienia miasteczka. W 1897 r. Baranowicze liczyły 4 tysiące mieszkańców (w tym 50% Żydów). W czerwcu 1916 r. pod Baranowiczami stoczona została jedna z najkrwawszych bitew I wojny światowej , w której zginęło prawie 100 000 żołnierzy.

W 1919 r. przyznano im prawa miejskie. W międzywojniu były ważnym ośrodkiem gospodarczym II Rzeczypospolitej , największym miastem województwa nowogródzkiego ), siedzibą garnizonu wojskowego oraz oddziału KOP . W 1926 r. przeniesiono do lokalnej cerkwi elementy wystroju Soboru z pl. Saskiego w Warszawie . W 1938 r. otwarto tu siedzibę oddziału polskiego radia, Polskie Radio Baranowicze .

15 września 1939 miasto i radiostacja zostały zbombardowane przez wojska niemieckie[2]. W wyniku napaści ZSRR na Polskę 17 września 1939 r. miasto zostało zajęte przez Armię Czerwoną , a 2 lutego 1939 r. oficjalnie weszło w skład Białoruskiej SRR . Miasto stało się siedzibą obwodu przeniesionego z Nowogródka . W czasie okupacji niemieckiej 1941–1944 istniało tu getto , przez które przewinęło się ok. 13 tysięcy lokalnych Żydów (ocalało zaledwie ok. 250 z nich). Miasto zostało ponownie zajęte przez Armię Czerwoną 6 lipca 1944 r. Po opanowaniu Nowogródczyzny, Sowieci wznowili wywózki do Kazachstanu i na Syberię . W wyniku polsko-sowieckiej umowy z 16 sierpnia 1945 r. całe województwo nowogródzkie przeszło pod władanie Białoruskiej SRR .

W drugiej połowie lat 40. XX wieku partyjne władze Białoruskiej SRR utrudniały proces repatriacji osób narodowości polskiej z Baranowicz do Polski w jej nowych granicach. Wprowadziły one pojęcie "osób urodzonych na ternie Białorusi". Osoby takie automatycznie uznawano za etnicznych Białorusinów, tym samym odmawiając im prawa do decydowania o swojej przynależności narodowej ze względu na używany język czy wyznanie. W konsekwencji uniemożliwiało to ich repatriację. Polscy członkowie komisji mieszanej w Baranowiczach pisali w sprawozdaniu:

Strona białoruska (...) nie zważając na to, co sama widzi i słyszy (...) bezapelacyjnie orzeka, że oni są Białorusinami, ponieważ są tu urodzeni[3].

Od 1991 Baranowicze są częścią niepodległej Białorusi .

Transport

Ważny węzeł kolejowy, stacja Baranowicze Centralne . Baranowicze mają połączenia kolejowe bezpośrednie z wieloma miastami:

Przez miasto przebiega też trasa międzynarodowa M1 Brześć nad BugiemMińsk .

Demografia

Ludzie związani z Baranowiczami

Galeria

Przypisy

  1. Численность населения по Республике Беларусь, областям и г. Минску (тысяч человек) на 1 января 2010 года ( ros. )
  2. Руслан Равяка, Бамбёжка Баранавіч 15 верасня 1939 года + фота, "Nasza Niwa" z 17 września 2009 ( biał. )
  3. M. Ruchniewicz: Stosunki narodowościowe w latach 1939–1948 na obszarze tzw. Zachodniej Białorusi. W: pod red. S. Ciesielskiego: Przemiany narodowościowe na Kresach Wschodnich II Rzeczypospolitej 1931–1948. Toruń : 2003 , s. 309.  ( pol. )

Linki zewnętrzne


Inne hasła zawierające informacje o "Baranowicze":

Bereza (Białoruś) ...

1938 ...

Ober-Ost ...

Białoruska Socjalistyczna Republika Radziecka ...

1916 ...

Polskie Radio ...

Wojna polsko-bolszewicka ...

Agresja ZSRR na Polskę 1939 ...

Wacław Budzyński ...

Roman Abraham ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Baranowicze":

133. Procesy integracji i dezintegracji oraz współpraca międzynarodowa (plansza 17) państw, wśród których znalazły się m.in.: Fragment wybrzeża KristinsanduAutor: Tsca Kilonia w Niemczech Kłajpeda na Litwie Baranowicze na Białorusi Plymouth w Wielkiej Brytanii Alborg w Danii Kotka w Finlandii Karlskrona w Szwecji Kristinsand ...

Kresy Adama Mickiewicza (plansza 3) ...

133. Procesy integracji i dezintegracji oraz współpraca międzynarodowa (plansza 18) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie