Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Nie znaleziono szukanej frazy! Poniżej znajduje się fraza najbardziej przypominająca szukaną.

salmonella

salmonella - jest to rodzaj bakterii z rodziny Enterobacteriaceae, grupujący Gram-ujemne względnie beztlenowe (fermentujące glukozę) o morfologii pałeczek. Bakterie te są średniej wielkości, zwykle zaopatrzone w rzęski. Należą one do bakterii względnie wewnątrzkomórkowych – rezydują w komórkach zarażonego organizmu.

Rodzaj Salmonella podzielony jest na dwa gatunki: Salmonella enterica oraz Salmonella bongori. Pierwszy z gatunków podzielony jest na setki serotypów. Jeden z nich, Salmonella enterica subspp. enterica obejmuje bakterie najczęściej izolowane od ludzi i zwierząt stałocieplnych. Dodatkowo rodzaj Salmonella, ze względu na duże zróżnicowanie podzielony został na grupy oraz typy serologiczne. Podstawą do podziału jest zróżnicowanie antygenów somatycznych (antygen O) i rzęskowych (antygen H). Obowiązujący schemat podziału pałeczek Salmonella na gatunki, podgatunki oraz typy serologiczne (serotypy) nazywany jest od nazwisk jego twórców, schematem Kauffmana-Whitea. Do głównych serotypów należą:

  • salmonella enteritidis, Salmonella typhimurium, Salmonella virchow, Salmonella hadar – to bakterie wywołujące zapalenie jelita cienkiego i grubego. W Polsce jest to najczęstsza przyczyna bakteryjnych zatruć pokarmowych. Najczęściej zmiany chorobowe ograniczają się do przewodu pokarmowego, lecz możliwe jest uogólnienie się procesu chorobowego, posocznica, zakażenie narządów wewnętrznych, stawów

  • salmonella typhi – wywołuje dur brzuszny

  • salmonella paratyphi – wywołuje dury rzekome

Liczne pałeczki Salmonella są chorobotwórcze dla człowieka i zwierząt; wywołują ostre zatrucia pokarmowe. W sprzyjających warunkach (ciepło, wilgoć, obecność białka) mogą żyć poza organizmem żywym przez kilka miesięcy. Przemysłowa hodowla drobiu i przetwórstwo żywności przyczyniły się w ostatnich latach do wzrostu zachorowań na salmonelozy na całym świecie.

U ludzi bakterie te wywołują najczęściej dolegliwości żołądkowo-jelitowe nazywane potocznie zatruciem pokarmowym. Objawy chorobowe występują zwykle po 6-72 godzinach od zakażenia. Są to: bóle brzucha, gorączka, biegunka, czasami nudności i wymioty.

Po przebyciu choroby pałeczki mogą być wydalane z kałem przez kilka tygodni lub miesięcy.
Człowiek zakaża się:

  • poprzez żywność zanieczyszczoną odchodami zakażonych zwierząt (najczęściej drobiu, myszy, szczurów)

  • przez produkty żywnościowe pochodzące od zwierząt zakażonych (jaja, mięso, mleko)

  • od zakażonych zwierząt (kurczęta hodowane w domach) i ludzi wydalających pałeczki z kałem, zarówno chorych, jak i zdrowych (nosicieli)

Najczęstszym nośnikiem pałeczek są produkty zawierające surowe jaja (majonezy, kremy, lody, zupy dla niemowląt i in.) oraz rozdrobnione przetwory mięsne galaretki, pasztety, pierogi).
Zachorowaniom można zapobiec poprzez:

  • mycie rąk po wyjściu z ubikacji i przed przygotowaniem posiłków

  • utrzymywanie w czystości naczyń, sprzętów kuchennych i samej kuchni (ulubionym siedliskiem bakterii są wilgotne gąbki i zmywaki)

  • przechowywanie żywności w niskiej temperaturze

  • zapobieganie rozmrażaniu i ponownemu zamrażaniu żywności

  • wydzielenie miejsca w lodówce na surowy drób, mięso i jaja tak, aby nie stykały się z innymi produktami

  • całkowite rozmrażanie drobiu, mięsa, ryb i ich przetworów przed przystąpieniem do smażenia, pieczenia, gotowania

  • poddawanie żywności działaniu wysokiej temperatury (gotowanie, pieczenie, duszenie), które jest najłatwiejszym sposobem niszczenia zarazka (smażenie jest mniej skuteczne)

  • mycie jaj przed rozbiciem skorupki

  • parzenie we wrzątku przez 10 sekund jaj używanych do wyrobu potraw i deserów, nie poddawanych działaniu wysokiej temperatury

  • unikanie lodów i ciastek pochodzących od nieznanych wytwórców i przygodnych sprzedawców

W razie wystąpienia objawów chorobowych należy natychmiast zgłosić się do lekarza.


Inne hasła zawierające informacje o "salmonella":

Dur brzuszny ...

Jajko w kulturze ...

Salmonella ...

Niedokrwistość ...

Niewydolność oddechowa ...

Enterobakterie ...

Bakterie płuc . Do innych stosuje się badanie kału lub moczu . Bakterie takie jak salmonella można zidentyfikować na podstawie reakcji, w jakie wchodzą z innymi bakteriami ...

Zatrucie pokarmowe ...

Anette Sagen ...

Rolf Zinkernagel ...


Inne lekcje zawierające informacje o "salmonella":

Higiena i choroby układu pokarmowego (plansza 13) ...

103. Budowa i funkcje komórek cz.1 (plansza 9) ...

140. Wpływ niektórych trucizn i środków psychoaktywnych na człowieka (plansza 4) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie