Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Utrecht

Utrecht

Na mapach: 52°05'N 5°06'E / 52.083, 5.1

Utrecht
Flaga
Herb UtrechtuFlaga Utrechtu
Państwo   Holandia
Prowincja
Utrecht
Burmistrz Annie Brouwer-Korf
Powierzchnia 99,32 km²
Położenie52° 05' N
05° 06' E
Ludność (2010)
•  liczba ludności
•  gęstość

306 731
3217 os./km²
Nr kierunkowy 030
Kod pocztowy 3500-3599
Miasta partnerskie León , Nikaragua
Brno , Czechy
Kinszasa , Demokratyczna Republika Konga
Hanower , Niemcy
Położenie na mapie Holandii

Utrecht
Strona internetowa miasta

Utrechtmiasto w środkowej Holandii nad kanałem Amsterdam-Ren, ośrodek administracyjny prowincji Utrecht .

Spis treści

Dane ogólne

Ośrodek hutnictwa żelaza i aluminium, przemysł metalowy i maszynowy. Utrecht jest znanym ośrodkiem naukowym i turystycznym. Wielki węzeł drogowy, przez który przechodzą drogi A2, A12, A27 i A28.

Historia

Początki miasta sięgają I wieku n.e., kiedy Rzymianie wybudowali tam (ok. roku 47 ) warownię (castellum). Była ona położona nad Renem , którego koryto przebiegało bardziej na północ niż dziś i stanowiło północną granicę imperium rzymskiego .

W średniowieczu Utrecht był siedzibą i własnością biskupią; Pierwszym biskupem Utrechtu był Wilibrord , który uczynił z miasta ośrodek swej misji wśród Fryzów . Prawa miejskie Utrecht posiada od 1122 roku.

Od 1559 r. arcybiskupstwo , w XII - XIV w. główne miasto Niderlandów .

W XVI wieku Utrecht przyłączył się do powstania przeciw hiszpańskim Habsburgom . W roku 1579 w mieście zawarto unię utrechcką , jednoczącą opozycję. W 1889 biskupi starokatoliccy ogłosili "Deklarację Utrechcką" i powstała Unia Utrechcka Kościołów Starokatolickich .

Zabytki

Znajduje się tu dużo romańskich i gotyckich kościołów oraz polski cmentarz wojenny .

Najsłynniejszym zabytkiem jest katedra z XIII w. ( Domkerk ), nawiązująca stylem do gotyku francuskiego. Jej budowa rozpoczęła się w 1254 r. i trwała do XVI w.

W 1572 roku w wyniku nadchodzącej fali reformacji dokonano wielu wandalizmów, duża ilość wewnętrznych i zewnętrznych ornamentów została wtedy zniszczona. Z ogromnej katedry zachowała się tylko część wschodnia, w pobliżu wieży (Domtoren). W 1674 roku w czasie burzy zawaliła się nieukończona nawa. Dlatego dziś wieża stoi kilkadziesiąt metrów od reszty katedry. Wieża ma 112 m i jest to najwyższa kościelna dzwonnica w Holandii.

Utrecht jest też ośrodkiem starokatolicyzmu . W mieście znajduje się starokatolicka archikatedra pod wezwaniem świętej Gertrudy .

Ważnym dziełem architektury współczesnej jest Dom Rietvelda w Utrechcie (Rietveld Schröderhuis) – jedno ze sztandarowych dzieł grupy De Stijl - w 2000 wpisany na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO .

Nauka i edukacja

Najstarszą uczelnią w Utrechcie jest Uniwersytet w Utrechcie , założony w 1623 roku. Oprócz niego w Utrechcie znajduje się Akademia Sztuk Pięknych (Hogeschool voor de Kunsten Utrecht) oraz założona w 1988 roku Hogeschool Utrecht.

Sport

Galeria


Inne hasła zawierające informacje o "Utrecht":

Ren ...

Brno ...

Ziemia NASA, 2005-12-01. [dostęp 2008-06-11].↑ NSIDC: Glossary . [dostęp 2008-11-26].↑ 131,0 131,1 Astronomical Institute/ Utrecht University: Astronomy Answers . [dostęp 2009-01-08].↑ NSIDC: Glossary . [dostęp 2008-11-26].↑ Irv Bromberg: ...

Rewolucja francuska ...

Uniwersytet w Utrechcie ...

Bronisław Geremek ...

Regionalne odmiany języka niderlandzkiego w Holandii ...

Kolegia w Holandii (Den Haag, Rijswijk)Hanzehogeschool Groningen (Groningen)HAS Den Bosch ('s-Hertogenbosch)Hogeschool Domstad, katholieke lerarenopleiding basisonderwijs (Utrecht)Hogeschool Drenthe (Emmen, Assen & Meppel)Hogeschool Driestar educatief (Gouda)Hogeschool Edith Stein / ...

Randstad ...

Unia utrechcka 1579 ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Utrecht":

106 Walka o hegemonię w Europie w XVI w. (plansza 14) ...

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie