Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Utrakwiści

Utrakwiści

Utrakwiści
Główna religia Chrześcijaństwo
Czas założeniaXV w.
Wyznanie macierzyste Husyci
Klasyfikacja religii

Utrakwiści, także kalikstyni - pierwotnie określenie wszystkich husytów , później umiarkowany ich odłam z głównym ośrodkiem życia religijnego w Pradze .

Utrakwiści rekrutowali się z mieszczaństwa i rycerstwa. W odróżnieniu od radykalnych ruchów husyckich stawiali na umiarkowaną społecznie i politycznie reformę kościelną. Ich program zakładał prawo:

  • udzielania komunii wiernym pod dwiema postaciami ( łac. sub utraque specie)
  • wolność wygłaszania kazań i sprawowania liturgii w językach narodowych

Postulowali również o zniesienie świeckiej władzy duchowieństwa i likwidację majątków kościelnych.

Od początku starali się podjąć mediację z kościołem katolickim w sprawie uznania ich żądań. Z uwagi na różnice programowe byli w ciągłym konflikcie z obozem taborytów . W 1434 zawarli porozumienie z cesarzem Zygmuntem Luksemburskim i wysłannikami papieża. Kompakty praskie zagwarantowały im prawo do:

  • nieskrępowanego odprawiania liturgii w języku czeskim
  • udzielania wiernym komunii pod dwiema postaciami
  • wyboru arcybiskupa praskiego przez czeski sejm

Ugoda z obozem katolickim pozwoliła im pokonać w bitwie pod Lipanami 30 maja 1434 roku taborytów i usunąć ich z wpływu na dalszą politykę religijną w Czechach. W 1435 utrakwiści wybrali własnego arcybiskupa . Został nim Jan z Rokycan , który należał do głównych teologów husyckich i jednocześnie był przywódcą religijnym utrakwistów.

W 1462 roku papież Pius II unieważnił kompaktaty praskie. Utrakwiści wzniecili powstanie, które zakończyło się w 1485 ugodą kutnohorską. Akt ten przywrócił obowiązywanie tolerancji religijnej w Czechach i pozwolił przetrwać kościołowi utrakwistycznemu do XVII wieku. Kościół utrakwistyczny przestał istnieć wraz z zakończeniem działań wojennych na terenie Czech w czasie wojny trzydziestoletniej . W latach 1624 - 1627 ruch husycki został całkowicie zdelegalizowany.

Administratorzy kościoła utrakwistycznego

Ta sekcja jest . Jeśli możesz, .

Ciekawostki

  • Określenie utrakwiści pochodzi z łacińskiego sub utraque specie (pod obydwiema postaciami, po czesku pod obojí způsobou); chodzi o komunię świętą przyjmowaną pod postacią chleba i wina . Również z tego powodu zwani byli kalikstynami od łacińskiego calix (kielich)
  • Wspólnym symbolem wszystkich husyckich nurtów był kielich (po czesku kalich), stąd też można spotkać zamiast słowa husyta określenie kaliksztyn (po czesku kališník).
  • Główną świątynią kościoła utrakwistycznego w Czechach był Týnský chrám - Kościół Marii Panny przed Tynem w Pradze . Przy kościele tym miał swoją siedzibę konsystorz dolny (dolní konzistoř), naczelny organ sądowo-administracyjny kalikstynów.

Zobacz też


Inne hasła zawierające informacje o "Utrakwiści":

Władysław II Jagiellończyk ...

1471 ...

Husyci ...

Utrakwiści UtrakwiściGłówna religia Chrześcijaństwo Czas założeniaXV w.Wyznanie macierzyste Husyci Klasyfikacja religii Utrakwiści, także kalikstyni - pierwotnie określenie wszystkich ...

Fryderyk III Habsburg ...

21 października ...

Władcy Czech ...

Śląsk ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Utrakwiści":

Hasło nie występuje w innych lekcjach!

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie