Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Usama ibn Ladin

Usama ibn Ladin - (arabski klasyczny: szajch Usāmah bin Muḥammad bin `Awaḍ bin Lādin, أسامة بن لادن, znany także jako Osama bin (ben) Laden, ur. 10 marca 1957 w Rijad). Saudyjski milioner, przywódca Al-Kaidy, najbardziej poszukiwany terrorysta świata.

Życiorys

Urodził się 10 marca 1957 roku w bogatej rodzinie w Arabii Saudyjskiej. Jego ojciec był Jemeńczykiem (majątek zdobył budując na zlecenia króla Arabii Saudyjskiej; po jego śmierci wszystkich dwadzieścioro dzieci zostało multimilionerami), a matka Syryjką. W trakcie lat szkolnych przyłączył się do Bractwa Muzułmańskiego. Był gorliwym wyznawcą islamu nieuznającym "zgnilizny Zachodu", ale nieuznającym przemocy.

Gdy w roku 1979 wojska radzieckie najechały Afganistan, udał się do Pakistanu i zajął się organizowaniem pieniędzy i zaopatrzenia dla afgańskich bojowników – organizował pomoc ze strony Stanów Zjednoczonych, Arabii Saudyjskiej i Pakistanu. W Pakistanie założył dom gościnny – który był przystankiem dla ochotników w walce z komunistyczną Armią Radziecką – tak powstał Maktab al-Khidamat.

W swojej działalności korzystał też ze znacznego majątku odziedziczonego po ojcu. Pod koniec wojny ibn Ladin zaczął zakładać własne obozy bojowników na podstawie ewidencji ludzi, którzy przeszli przez jego dom gościnny (MAK) – tak powstała Al Kaida.

W czasie tej wojny zradykalizował swoje poglądy (w fazie początkowej). Wtedy też nagrał pierwsze swoje wystąpienie. Pod wpływem swoich egipskich przyjaciół z bractwa jeszcze bardziej zradykalizował swe poglądy o dżihadzie – świętej wojnie przeciw okupantom świata islamskiego. Gdy Armia Radziecka opuściła Afganistan, ochotnicy zaczęli wracać do domu.

Po zajęciu Kuwejtu przez Irak, zaproponował Saudom utworzenie armii ochotników do obrony Arabii Saudyjskiej. Władcy Arabii odrzucili jednak jego ofertę i poprosili o pomoc Stany Zjednoczone. W 1991 roku został wydalony z Arabii Saudyjskiej. Kolejne lata spędził w Sudanie, gdzie wspierał miejscowy islamski rząd. W tym czasie za swoich głównych wrogów uznał Saudów i USA. Al Kaida zaczęła nawiązywać ścisłą współpracę z licznymi ugrupowaniami islamskich fundamentalistów.

Rosnącej w siłę organizacji przypisuje się następujące zamachy:

  • 1993 – eksplozja furgonetki-bomby w podziemnym garażu World Trade Center
  • 1996 – zabicie 19 amerykańskich żołnierzy w Arabii Saudyjskiej
  • 1998 – zamach na amerykańskie ambasady w Nairobi (Kenia) i Dar es Salam (Tanzania)
Po zamachach na ambasady Amerykanie dokonali ataków rakietowych na bazy Al Kaidy w Sudanie i Afganistanie i wymusili na władzach w Chartumie wydalenie bin Ladena, który udał się do Afganistanu, gdzie wspierał rząd talibów.

W 2000 roku w Jemenie miał miejsce zamach na amerykański niszczyciel USS Cole, który przypisano Al Kaidzie.

Po zamachu na WTC i Pentagon we wrześniu 2001 roku bin Ladena oskarżono o jego zorganizowanie, jednak wina nigdy nie została mu udowodniona, nie ma bowiem na to jakichkolwiek rzetelnych dowodów. Amerykanie wraz z sojusznikami (w tym tadżyckimi, uzbeckimi i później pasztuńskimi mudżahedinami) obalili talibów. Osama bin Laden zdołał jednak umknąć i obecnie miejsce jego pobytu jest nieznane. Pojmany został jednak pomysłodawca tych ataków – Chaled Szejk Mohammed

29 października 2004 roku arabska telewizja satelitarna Al-Dżazira nadała wystąpienie Osamy bin Ladena (którego autentyczność nigdy nie została potwierdzona), w którym wziął on na siebie odpowiedzialność za zamachy z 11 września 2001 roku i zagroził ich powtórzeniem. Oświadczył, że ataki terrorystyczne na USA to przejaw walki o wolność. Istnieje wiele wątpliwości co do oryginalności owego nagrania, ponieważ Bin Laden je na nim prawą ręką, a jest leworęczny, a do tego zupełnie nie widać jego twarzy. Nosi także pierścienie, co jest niemożliwe, bo zakazane przez islam. Bin Laden do dziś nie został schwytany przez amerykańskich komandosów. Ostatnie wieści donoszą, że ukrywa się on w Waziristanie (Pakistan – niedaleko granicy z Afganistanem).

W lipcu 2007 roku rząd Stanów Zjednoczonych zwiększył nagrodę za głowę Osamy z 25 mln USD do 50 mln USD.


Inne hasła zawierające informacje o "Usama ibn Ladin":

1972 ...

1749 ...

1986 ...

1731 ...

1977 ...

1791 ...

1738 ...

1932 ...

1038 ...

1951 ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Usama ibn Ladin":

Algorytmy - podstawy i zastosowanie (plansza 2) ...

016a. Polska Piastów (plansza 11) ...

016a. Polska Piastów (plansza 13) ...

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie