Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Uroczystość liturgiczna

Uroczystość liturgiczna

Uroczystość – w liturgii katolickiej świąteczny dzień obchodów, który obok niedzieli należy do głównych dni roku liturgicznego .

Obchody uroczystości liturgicznych rozpoczynają się wieczorem dnia poprzedzającego (tzw. I nieszpory lub wigilia ). Mają własny formularz mszalny . Część z nich ma odrębny formularz na mszę wigilijną.

W liturgii mszalnej uroczystości nie są pomijane żadne elementy.

Obchód największych uroczystości, czyli Bożego Narodzenia i Wielkanocy — sprawowany jest przez osiem dni; jest to tzw. oktawa . Każda oktawa rządzi się własnymi prawami.

Obchody uroczystości mają pierwszeństwo liturgiczne, tzn. obchodzone są bez względu na przypadający dzień. Wyjątek stanowią: Wielki Tydzień , niedziele Wielkiego Postu i Adwentu oraz Popielec . W tych przypadkach uroczystości przenoszone są na dzień następny, chyba że przepisy liturgiczne stanowią co innego.

Dzień obchodów uroczystości wyznacza data lub kalendarz liturgiczny (→ święta ruchome ).

Uroczystości dzielą się na ogólne (obchodzone w całym Kościele) lub własne (np. uroczystości patrona miasta lub diecezji ), obchodzone lokalnie.

W czasie obchodów uroczystości nie można sprawować mszy okolicznościowych i za zmarłych (żałobnych i pogrzebowych). Uroczystość natomiast znosi post zwykły .

Kan. 1246 § 1 Kodeksu Prawa Kanonicznego określa, które uroczystości są nakazane. Właściwy obchód uroczystości polega na uczestnictwu we mszy oraz na powstrzymaniu się od nieobowiązkowej pracy. Na podstawie kan. 1246 § 2 w Polsce episkopat zniósł obowiązkowość niektórych uroczystości, pozostawiając nadal jako nakazane:

Zobacz też

Bibliografia


Inne hasła zawierające informacje o "Uroczystość liturgiczna":

Wszystkich Świętych ...

Klemens Maria Hofbauer ...

Samuel Johnson ...

Orlęta Lwowskie ...

1878 ...

Dożynki ...

Lednica 2000 ...

Kartka pocztowa ...

Stanisław Taczak ...

Ornat ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Uroczystość liturgiczna":

229 Stosunki państwo-Kościół w Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej (plansza 5) ...

104 Kontrreformacja w Europie (plansza 5) ...

Sekretny obrzęd, ludowa moralność i przestrogi gości z zaświatów - czyli tematyka ˝Dziadów cz. II˝ A. Mickiewicza (plansza 3) ...

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie