Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Urban II

Urban II

Urban II
Urbanus Secundus
Odon de Lager
Błogosławiony
Papież
Urban II
Data i miejsce urodzenia 1042
Chatillon-sur-Marne
Data i miejsce śmierci 29 lipca 1099
Rzym
Wyznanie katolickie
Kościół rzymskokatolicki
Kreacja kardynalska 1080
Pontyfikat marzec 1088
Błogosławiony
Data beatyfikacji 14 lipca 1881
Rzym
przez Leona XIII
Wspomnienie 29 lipca

Urban II, (Odon de Lagery), (ur. 1042 w Chatillon-sur-Marne , Szampania , zm. 29 lipca 1099 ) - papież w okresie od 1088 do 29 lipca 1099, błogosławiony Kościoła katolickiego .

Biografia

Urban pochodził z francuskiej rodziny rycerskiej. Kształcił się szkole katedralnej w Reims . Jego nauczycielem był św. Bruno z Kolonii , założyciel zakonu kartuzów . Odon de Lagery został kanonikiem i archidiakonem katedry w Reims; około 1070 wstąpił do zakonu benedyktynów (klasztor w Cluny ). Pełnił w Cluny m.in. funkcję przeora ; wysłany do Rzymu na zaproszenie papieża Grzegorza VII , był bliskim doradcą papieża w okresie jego starań o reformę Kościoła. W 1080 mianowany kardynałem - biskupem Ostii . W latach 1082 - 1085 legat we Francji i Niemczech, 1083 krótko więziony przez cesarza Henryka IV . Koordynował obsadę wakujących stolic biskupich w Saksonii duchownymi wiernymi Grzegorzowi VII oraz przeprowadził synod w Kwedlinburgu, na którym klątwą obłożony został antypapież Klemens III oraz jego zwolennicy.

Powrócił do Rzymu z misji legata w 1085, już po śmierci Grzegorza VII i wyborze jego następcy, Wiktora III . Początkowo był przeciwnikiem wyboru Wiktora, ostatecznie uznał go jednak za prawowitego papieża; po śmierci Wiktora ( 1087 ) wybór nowego papieża nie mógł odbyć się w Rzymie, opanowanym przez antypapieża Klemensa. 12 marca 1088 w Terracinie koło Gaety wybrany został Odon de Lagery; przyjął imię Urbana II.

Krótko po wyborze z pomocą wojsk normańskich przejął kontrolę nad Rzymem. Jesienią roku 1089 przeprowadził synod w Melfi. Ogłoszono tam ustawodawstwo przeciwko symonii i małżeństwom księży, a także przeprowadzona regulacja kwestii finansowych Kościoła. Papież ogłosił także utworzenie Kurii Rzymskiej , zorganizowanej na wzór dworu królewskiego, oraz podniósł znaczenie kolegium kardynalskiego. W 1090 ponownie wyparty z Rzymu przez antypapieża Klemensa, wspieranego przez cesarza Henryka IV; odzyskał panowanie w 1092 . W połowie lat 90. XI wieku papież pozostawał także w konflikcie z królem Francji Filipem (m.in. ogłosił jego ekskomunikę ), w związku ze sprawami matrymonialnymi króla.

27 listopada 1095 na synodzie w Clermont ogłosił hasło wojny świętej, czym zapoczątkował wyprawy krzyżowe . W związku z udziałem w krucjatach po raz pierwszy w dziejach chrześcijaństwa była mowa o odpustach. Krzyżowcy zdobyli Jerozolimę w lipcu 1099; papież zmarł dwa tygodnie potem, wiadomość o powodzeniu krucjaty nie zdążyła do niego dotrzeć. Wśród historyków toczą się spory, na ile pierwsza wyprawa krzyżowa była wynikiem umyślnego działania papieża, a na ile nieporozumieniem z cesarzem Aleksym I Komnenem .

Za jego pontyfikatu założony został zakon cystersów .

Kult

Przez stulecia Urban czczony był jako błogosławiony . Oficjalnie został beatyfikowany 14 lipca 1881 przez papieża Leona XIII .

Jego wspomnienie liturgiczne w Kościele katolickim obchodzone jest 29 lipca .

Źródło


Poprzednik
bł. Wiktor III
Papież
Następca
Paschalis II


Inne hasła zawierające informacje o "Urban II":

Nadciśnienie tętnicze ...

1362 ...

1986 ...

Zawał mięśnia sercowego ...

Wyprawy krzyżowe prośba cesarza bizantyjskiego o pomocrywalizacja papiestwa z cesarstwem - w 1095 r. papież Urban II wezwał do krucjat, obiecując zbawienie, korzyści materialne[], wolność dla chłopów[].Interesy ...

Zakon Kaznodziejski ...

Złudzenie (psychologia) ...

Jacek Urban ...

1933 ...

Skarbiec Katedralny na Wawelu ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Urban II":

022 Źródła pisane z czasów średniowiecza (plansza 18) ...

039 Kryzys kościoła łacińskiego w późnym średniowieczu (plansza 8) ...

015. Wyprawy krzyżowe (plansza 4) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie