Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Unobtainium

Unobtainium

Unobtainium ( ang. un obtain -czyli nie (do) uzyskania + sufiks ium oznaczający metal ) określenie stosowane w naukach inżynieryjnych , science fiction i eksperymentach myślowych opisujące bardzo rzadki, drogi lub nawet fizycznie nie możliwy do wykonania materiał , którego właściwości są niezbędne do uzyskania zakładanego rezultatu.

Unobtainium w filmie Avatar

Głównym powodem Ziemskich ekspedycji na Pandorę jest chęć pozyskania jedynego w swoim rodzaju związku chemicznego unobtanium. Jest on nadprzewodnikiem wysokotemperaturowym , zachowującym swe właściwości w temperaturze pokojowej.

Nadprzewodnik ten wytwarza niezwykle silne pole magnetyczne, przez co odpycha namagnesowane przedmioty, oraz posiada zerową rezystancję . W przeciwieństwie jednak do współcześnie znanych materiałów, właściwości te zachowuje w temperaturze pokojowej.

Unobtanium przyczyniło się do wytworzenia na Pandorze takich elementów krajobrazu jak:

  • Kamienne łuki – zbudowane są przede wszystkim z rudy żelaza . Uformowały się, kiedy Pandora stygła do stanu stałego. Pole magnetyczne ukształtowało ciekłą rudę żelaza do obecnej formy, po czym zastygała. Otaczający je materiał erodując przez wieki stopniowo odsłaniał łuki[1].
Góry Alleluja były częściowo inspirowane górami Huang Shan [2]
  • Góry Alleluja – ich geneza jest podobna do kamiennych łuków. Minerał, z którego są zbudowane, ma podobne właściwości do rudy żelaza, przez co działa na nie pole magnetyczne wytwarzane przez unobtanium. Gdy planeta stygła, nadprzewodnik wyrzucił ogromne masy minerału w powietrze, które też tam pozostały tworząc góry[1].

Obecność łuków oraz gór świadczy o dużej ilości unobtanium pod tymi elementami krajobrazu[1].

Przypisy

  1. 1,0 1,1 1,2 Maria Wilhelm, Dirk Mathison: Avatar Jamesa Camerona. Amber, 2010. .  ( pol. )
  2. James Cameron en Chine pour faire la publicité de son film « Avatar » ( fr. ). [dostęp 2010-06-05].


Inne hasła zawierające informacje o "Unobtainium":

Avatar (film) ...

Unobtainium Unobtainium ( ang. un obtain -czyli nie (do) uzyskania + sufiks ium oznaczający ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Unobtainium":

Hasło nie występuje w innych lekcjach!

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie