Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Unia Chrześcijańsko-Społeczna w Bawarii

Unia Chrześcijańsko-Społeczna w Bawarii

Christlich-Soziale Union in Bayern
Lider Erwin Huber
Data założenia 1946
Adres siedzibyNymphenburger Str. 64
D-80335 Monachium
Ideologia polityczna Chrześcijańska demokracja ,
Konserwatyzm
Liczba członków166 000 (luty 2007 )
Członkostwo
międzynarodowe
Międzynarodówka Chadecka
Europejska Grupa
Parlamentarna
Europejska Partia Ludowa
Barwy niebieski
Obecni posłowie46 (7,4%)
www.csu.de

Unia Chrześcijańsko-Społeczna w Bawarii ( niem. ) – niemiecka chadecka partia polityczna działająca tylko w Bawarii .

CSU została założona w 1946 r. CSU uważana jest za kontynuatorkę Bawarskiej Partii Ludowej . CSU od początku ściśle współpracuje z bliźniaczą partią CDU . Na podstawie podpisanej z nią umowy CSU nie rozszerza działalności poza Bawarię , a CDU nie ma swych struktur w tym landzie. Partie tworzą wspólną frakcję parlamentarną (CDU/CSU) i wystawiają wspólnego kandydata na kanclerza. Dotychczas dwóch przywódców CSU kandydowało na kanclerza: w 1980 r. Franz Josef Strauss i w 2002 r. Edmund Stoiber , w obu przypadkach jednak wygrali ich kontrkandydaci z SPD .

Unia Chrześcijańsko-Społeczna w porównaniu z CDU jest bardziej przychylna w stosunku do interwencjonizmu państwowego. Członkami CSU, w przeciwieństwie do CDU, są niemal wyłącznie katolicy. CSU z reguły zajmuje też radykalniejsze stanowisko w kwestiach związanych z polityką zagraniczną, np. była przeciwna ratyfikacji układów pomiędzy RFN a ZSRR i Polską z 1970 r., a obecnie zdecydowanie przeciwstawia się przyjęciu Turcji do Unii Europejskiej w obawie przed zwiększeniem napływu imigrantów. W kwestiach polsko-niemieckich partia poparła w 2009 np. kandydaturę Eriki Steinbach do rady Centrum przeciwko Wypędzeniom [1].

Spis treści

Program

Partia kształtuje politykę w oparciu o zasady chrześcijańskie i społeczne. Bierze odpowiedzialność za przyszłość Niemiec i Europy, dążąc do silnych, nastawionych społecznie i świadomych Niemiec. Jest konserwatywną partią wolności. W centrum swoich zainteresowań stawia człowieka wraz z jego prawami, wolnościami i dążeniami.
Stawia na silną gospodarkę, sprawiedliwy rynek pracy i społeczny współudział. Partia uważa, że efektywna gospodarka musi być współtworzona przez pracowników i pracodawców. Gospodarcza siła i efektywne państwo społeczne są dla partii tak samo ważne. Wykształcenie, wiedza i kultura są centralnymi obszarami zainteresowań partii, a najlepszą polityką społeczną jest polityka edukacyjna. Wiedza, badania i nowoczesne technologie powinny zapewnić duchową i materialna egzystencję oraz rozwój narodu. Jednym z ważniejszych zadań, które stawia przed sobą partia jest ochrona małżeństwa i rodziny, ponieważ to w rodzinie z pokolenia na pokolenie przekazywane są podstawowe wartości społeczeństwa. Partia popiera także solidarność z osobami niepełnosprawnymi, wymagającymi opieki, chorymi i pokrzywdzonymi społecznie.
Partia postrzega ludzi jako część boskiego dzieła i czyni ich odpowiedzialnymi za zachowanie Ziemi w dobrym stanie dla przyszłych pokoleń.


Zobacz też

Bibliografia


Przypisy


Inne hasła zawierające informacje o "Unia Chrześcijańsko-Społeczna w Bawarii":

Adwentyzm ...

Sztuka ...

1499 ...

Szkoci ...

Nowa Anglia ...

Grupa ...

Zugspitze ...

Tomasz Zan (poeta) ...

Świadomość społeczna ...

Zygmunt III Waza ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Unia Chrześcijańsko-Społeczna w Bawarii":

204 Kryzys europejskiej myśli demokratycznej (plansza 7) ...

212 Gospodarcze i społeczne problemy II Rzeczypospolitej (plansza 3) ...

222 Historiografia po II wojnie światowej (plansza 11) ...

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie