Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Nie znaleziono szukanej frazy! Poniżej znajduje się fraza najbardziej przypominająca szukaną.

Ulm

Ulm

Na mapach: 48°24'N 9°59'E / 48.4, 9.983

Ulm
Herb
Herb Ulm
Państwo   Niemcy
Kraj związkowy Badenia-Wirtembergia
Powierzchnia 118,69 km²
Położenie48° 24' N
9° 59' E
Ludność (2006)
•  liczba ludności
•  gęstość

120 085
1 012 os./km²
Tablice rejestracyjne UL
Miasta partnerskie Bratysława
Budapeszt
Baja
Vukovar
Nowy Sad
Subotica
Kladovo
Widin
Timişoara
Kluż-Napoka
Arad
Tulcza
Położenie na mapie Niemiec

Ulm
Strona internetowa miasta

Ulm – miasto uniwersyteckie w południowych Niemczech ( Badenia-Wirtembergia ), nad Dunajem . Ulm jest miastem wydzielonym i siedzibą powiatu ziemskiego ( Alb-Donau ).

W 856 pojawia się nazwa Ulma. Nie jest nazwą germańską, ale celtycką i znaczy "bagno".

Najbliższymi większymi ośrodkami są Augsburg i Monachium na wschodzie, oddalone odpowiednio o 70 i 130 km. Stolica Badenii-Wirtembergii , Stuttgart leży 100 km na północny zachód. Miasto tworzy aglomerację z położonym po bawarskiej stronie Neu-Ulm i mniejszymi przyległymi miejscowościami.

Spis treści

Geografia

Miasto jest położone w miejscu, gdzie do Dunaju wpływają rzeki Iller i Blau, na skraju Jury Szwabskiej , której wzgórza (Safranberg, Michelsberg, Eselsberg, Kuhberg) otaczają miasto od strony północnej, a której pasmo Hochsträß rozciąga się od zachodniej strony. Przeważająca część Ulm leży na lewym brzegu Dunaju, który również stanowi na tym odcinku granicę landu z Bawarią . Na prawym brzegu położone są tylko dzielnice Wiblingen, Gögglingen, Donaustetten i Unterweiler.

Historia

Pierwsi osadnicy pojawili się na tym obszarze w epoce górnego paleolitu, gdzie w jaskiniach Hohle Fels i Vogelherd znaleziono liczne szczątki ślady kultury oryniackiej człowieka |Cro-magnion (człowieka wspólczesnego, w tym flety kościane sprzed 35 tys. lat. (zob. Gazeta wyborcza 25.06.2009 str. 16) [1]

Z epoki neolitu , około roku 5000 p.n.e., pod Eggingen i Lehr. Na Münsterplatz, centralnym rynku miasta znaleziono przedmioty z epoki pucharów lejkowatych .

Pierwsza wzmianka o osiedlu Ulm pochodzi z 22 lipca 854 . Ludwik Niemiecki opieczętował dokument w mieście Hulma. Prawa miejskie uzyskało w 1181 z rąk cesarza Fryderyka Barbarossy , w 1184 zyskało status wolnego miasta Rzeszy. Od 1376 Ulm przewodziło Szwabskiemu Związkowi Miast. Rok później , 30 czerwca rozpoczęła się budowa słynnej katedry , ponieważ stary kościół znajdował się poza obwarowaniami i w razie oblężenia mieszkańcy byli od niego odizolowani. Po tzw. pierwszej wojnie miejskiej w 1388 roku Szwabski Związek Miast uległ rozpadowi, a Ulm utraciło wpływ na pozostałe skupione w nim miasta.

Ulm nocą, z przodu Dzielnica Rybacka

W 1397 ogłoszona została przysięga (Schwörbrief), która po dziś dzień pełni rolę konstytucji miasta, reguluje podział władzy i kompetencje burmistrza. Cechy uzyskały 30 miejsc, a patrycjat tylko 10 miejsc w radzie miasta, co więcej, tym ostatnim odebrano aktywne prawo wyborcze, ale burmistrz musiał zdawać sprawozdanie finansowe, co w ówczesnych czasach było bardzo postępowym krokiem. Upamiętniający to zdarzenie poniedziałek, tzw. Schwörmontag (przedostatni poniedziałek lipca) jest w Ulm dniem wolnym od pracy , a prezydent miasta rokrocznie publicznie przysięga, że będzie m.in. takim samym dla biednych i bogatych.

Na początek XV wieku przypadł rozkwit miasta. W Rzeszy miasto ustępowało wielkością tylko Norymberdze . Ulm było ważnym ośrodkiem handlu żelazem, drewnem, winem, ale przede wszystkim barchanem . Epoka wielkich odkryć geograficznych sprawiła, że centra handlu przesunęły się bardziej na zachód, a po opowiedzeniu się za protestantyzmem wskutek tzw. wojny chłopskiej splądrowaniu uległy liczne podlegające miastu majątki, wobec czego ostatecznie Ulm przeszło pod władzę cesarza katolickiego. Koleje losu (epidemie, wojny, okupanci) sprawiły, że miasto zbankrutowało i straciło kolejne posiadłości.

Twierdza Wilhelmsburg

W 1802 zostało wcielone do Bawarii , a w 1810 do Wirtembergii .

W dniach od 8 do 15 października 1805 oddziały francuskiej Wielkiej Armii pod dowództwem Napoleona stoczyły zwycięską bitwę z wojskami austriackimi , którym przewodził generał Karl Mack von Leiberich.

Ziemie po drugiej stronie Dunaju pozostały bawarskie, co doprowadziło do narodzin Neu-Ulm . Wkrótce, w 1819 roku stało się siedzibą (wirtemberskiego) powiatu dunajskiego, obejmującego teren kilkunastu obecnych powiatów. Otwarcie linii ze Stuttgartu do Friedrichshafen 1 czerwca 1850 tchnęło w 12-tysięczne miasto nowe życie. Ruszyła budowa twierdzy, liczącej 41 fortów (największa zachowana w Europie), zabrano się także za dokończenie budowy katedry. Przez 4 lata, do 1889 roku (ukończenie budowy wieży Eiffla ) była najwyższym budynkiem na świecie, ciągle jednak może się poszczycić najwyższą wieżą kościelną na świecie (161,5 metra).

W 1913 roku miasto liczyło już 60 000 mieszkańców, z czego 10 000 żołnierzy. Duże znaczenie miał również przemysł: to tu powstały pierwsze fabryki Magirusa, Wielanda i Kässbohrera. Okres międzywojenny mijał bez większych niepokojów, aż do władzy doszli naziści . w jednym z fortów znajdował się w latach 1933 - 1935 obóz koncentracyjny dla opozycjonistów politycznych, w którym więziono m.in. Kurta Schumachera . Synagoga została zburzona podczas tzw. nocy kryształowej . Także w 1938 roku Ulm zyskało status miasta wydzielonego, ale pozostało też siedzibą powiatu ziemskiego .

Śródmieście Ulm

Stare miasto zostało doszczętnie zniszczone (w 81%) podczas nalotu lotnictwa alianckiego 17 grudnia 1944 roku. Dzięki sprawnej obronie przeciwlotniczej i wcześniejszemu demontażowi części wyposażenia katedra, jako jedna z niewielu budowli, nie doznała większych zniszczeń.

Lata po nastaniu pokoju przebiegały pod znakiem odbudowy. Ulm należało do amerykańskiej strefy okupacyjnej. W 1951 powstała pierwsza powojenna dzielnica przemysłowa, dwa lata później światowej sławy Wyższa Szkoła Wzornictwa (działająca do 1968 roku). W 1967 rozpoczął działalność uniwersytet , a w 1982 klinika uniwersytecka.

Zabytki i kultura

Zabytki

Ulm słynie z gotyckiej katedry , której iglica mierząca 161,53 metry jest najwyższa na świecie. Ponadto godna uwagi jest długa tradycja obywatelska Ulm, z najstarszą konstytucją, którą nadano niemieckiemu miastu, oraz Teatr Miejski, który rozpoczął działalność już w roku 1641 .

Teatr

W Ulm istnieje kilka niezależnych Teatrów. Największy z nich, Teatr Miejski posiadający 815 miejsc siedzących, został założony w roku 1641 i jest najstarszym Teatrem miejskim w Niemczech. Budynek, w którym dziś mieści się Teatr znajduje się przy placu Herberta von Karajana 1 i mieści się w nim także Teatr Muzyczny oraz balet. Teatr współpracuje również z Filharmonią Miejską, której częstokroć udostępnia powierzchnię na koncerty symfoniczne. Istnienie kolejnego teatru, Teatru Kieszonkowego (Theater in der Westentasche), stoi pod znakiem zapytania, ponieważ miasto Ulm było zmuszone do znacznego obcięcia dotacji na jego rzecz. Teatr Ulüm jest jedynym profesjonalnym, tureckojęzycznym teatrem w południowych Niemczech. Posiada on stałą siedzibę w Bastionie nad Dunajem, oraz oferuje regularne przedstawienia. Pierwszy Teatr kukiełkowy w Ulm został założony w 2001 roku i funkcjonuje jako profesjonalny teatr dziecięcy. Mieści w przybliżeniu 50 osób i daje regularne przedstawienia, pięć razy w tygodniu.

Ponadto do ważniejszych zabytków i osobliwości należą:

 • rynek z fontanną delfina (Delphinbrunnen),
 • ratusz ,
 • kaplica św. Walentego,
 • Wieża Rzeźników,
 • kościół św. Trójcy ,
 • Neuer Bau - dawny skład miejski z XVII wieku,
 • Schwörhaus (Dom Przysięgi) - miejsce składania każdorazowej przysięgi przez nowych burmistrzów, na okoliczność równorzędnego traktowania obywateli, niezależnie od ich sytuacji majątkowej,
 • Furttenbachgarten - zabytkowy ogród z XVII wieku autorstwa Josepha Furttenbacha,
 • Reichenau Hof - rezydencja patrycjuszowska ,
 • Dzielnica Rybacka z malowniczymi kanałami i Krzywym Domem,
 • fort Wilhelmsburg - punkt widokowy,
 • Wiblingen - osada 5 km od miasta z dawnym opactwem benedyktyńskim, obecnie siedzibą Uniwersytetu w Ulm.

Sport

Osobistości

Urodzeni w Ulm (wybór)

Uniwersytet w Ulm

Związani z Ulm (wybór)

wydrukował w Ulm Tablice rudolfińskie w 1627 roku

 • Herbert von Karajan , ur. 5 kwietnia 1908 w Salzburgu , zm. 16 lipca 1989 w Anif pod Salzburgiem, rozpoczął karierę dyrygencką w Teatrze Miejskim w Ulm
 • Rozpoczął tu swoją karierę zespół acid-jazzowy Tab Two
 • Johann Gambolputty de von Ausfern Schplenden Schlitter Crass Cren Bon Fried Digger Dingle Dangle Dongle Dungle Burstein von Knacker Thrasher Apple Banger Horowitz Ticolensic Grander Knotty Spelltinkle Grandlich Grumblemeyer Spelter Wasser Kurstlich Himble Eisenbahnwagen Gutenabend Bitte einen Nürnburger Bratwürstel Gespurten mit Weimache Luber Hundsfut Gumeraber Schönendanker Kalbsfleisch Mittleraucher von Hautkopft, fikcyjny kompozytor z Latającego Cyrku Monty Pythona

Zobacz też

Bibliografia

 1. Gordon MacLachlan, Niemcy - część południowa, wyd. Pascal, Bielsko-Biała , 1998 , ss.277-283,


Inne hasła zawierające informacje o "Ulm":

Karl Philipp Schwarzenberg udało się zbiec wraz z oddziałami po przegranej przez Austriaków bitwie pod Ulm w 1805 .W 1808 był ambasadorem w Rosji , przekonał cara Aleksandra I ...

Kaplica Skotnickich na Wawelu płytę nagrobną kanonika Stanisława Rożnowskiego, odlaną w Krakowie przez Jorga Algajera z Ulm. 16 września 1623 r. bp Marcin Szyszkowski wysłał list do kapituły , ...

Katedra św. Piotra i Najświętszej Marii Panny w Kolonii ...

Samuel Beckett ...

Badenia-Wirtembergia ...

Kluby piłkarskie w Niemczech SV FC St. Pauli Motor SteinachLok Stendal Stuttgarter Kickers VfB Stuttgart TEintracht Trier U KFC Uerdingen 05 SSV Ulm 1846 SpVgg Unterhaching V SC Victoria Hamburg Röchling Völklingen WDSC Wanne-Eickel SG Wattenscheid 09 Olympia Wilhelmshaven VfL ...

Niemieckie wyższe uczelnie ...

Wojna trzydziestoletnia bei BlotzheimBitwa pod PretzfeldBitwa pod OldendorfOblężenie Kronach Bitwa pod Pfaffenhofen Bitwa pod Steinau 1634 Oblężenie LangenburgaOblężenie UlmOblężenie SchorndorfuOblężenie UberlingenOblężenie RegensburgaOblężenie Asperg Bitwa pod Nördlingen 1635 Oblężenie HanauOblężenie AugsburgaOblężenie OttensteinOblężenie BabenhausenBitwa pod ...

Wielka Emigracja ...

Bratysława ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Ulm":

Hasło nie występuje w innych lekcjach!

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie