Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Nie znaleziono szukanej frazy! Poniżej znajduje się fraza najbardziej przypominająca szukaną.

Układ krwionośny

inaczej krwiobieg to układ wewnętrzny transportujący, mający za zadanie rozprowadzanie składników pokarmowych i tlenu do wszystkich tkanek organizmu. Ma za zadanie również usuwanie zbędnych produktów przemiany materii i utrzymanie homeostazy w organizmie.
U wszystkich kręgowców układ krwionośny jest zamknięty, co oznacza, że krew nie wylewa się do jam ciała lecz krąży w systemie naczyń krwionośnych, zwanych tętnicami i żyłami, zaś u większości wyżej stojących w ewolucji bezkręgowców występuje otwarty układ krążenia. Tętnice mają za zadanie rozprowadzać krew z serca do tkanek, dlatego są naczyniami o grubych i wytrzymałych ścianach. Żyły zaś odprowadzają krew z tkanek do serca dlatego mają ściany wiotkie i cienkie (istnieją dwa wyjątki: sieć dziwna, czyli tętniczo-tętnicza w nerkach i krążenie wrotne, czyli żyła wrotna – żyły wątrobowe w wątrobie).

Układ krwionośny podlegał przemianom ewolucyjnym: u ryb zbudowany jest tylko z jednego obiegu, począwszy od płazów przez gady i ptaki do ssaków istnieją dwa krwiobiegi – mały (płucny) i duży. Mały obieg krwi rozpoczyna się w prawej komorze, przechodzi przez tętnicę płucną do płuc, a wraca żyłą płucną do lewego przedsionka. W dużym biegu krew przechodzi z lewej komory aortą, tętnicami, naczyniami włosowatymi do wszystkich tkanek ciała, wraca żyłami do prawego przedsionka.
Narządem nadającym krwi ruch jest serce. U kręgowców jest ono umiejscowione po brzusznej stronie ciała.

Wraz z ewolucją serce podlegało wielu przemianom. U ryb jest ono dwudziałowe – zbudowane z jednej komory i jednego przedsionka, u płazów składa się z jednej komory i dwóch przedsionków, u gadów serce jest również trójdziałowe, ale w komorze pojawia się częściowa przegroda, u ptaków i ssaków serce podzielone jest na cztery części: dwa przedsionki i dwie komory. Czterodziałowa budowa serca uniemożliwia mieszanie się krwi utlenionej z nieutlenioną co pozwala na utrzymanie stałocieplności.


Inne hasła zawierające informacje o "Układ krwionośny":

Albumina ...

1972 ...

Zawał mięśnia sercowego ...

Zygmunt III Waza ...

Mantua ...

Stratyfikacja termiczna wody w jeziorze ...

Torebka kłębuszka nerkowego ...

Ciałko nerkowe ...

Opłucna ...

1977 ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Układ krwionośny":

Schemat blokowy algorytmu (plansza 2) ...

15 Holowanie (plansza 7) ...

01 Znaki drogowe - tabliczki do znaków drogowych - część 1 (plansza 11) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie