Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Ubikwityna

Ubikwityna

Struktura ubikwityny
Komputerowy model ubikwityny
Ubikwityna (kolor różowy) przyłączona do białka przeznaczonego do degradacji (kolor niebieski)

Ubikwityna (Ub) jest małocząsteczkowym białkiem obecnym we wszystkich komórkach eukariotycznych i pełniącym kluczową rolę w naznaczaniu białek ( ubikwitynacja ), które mają ulec nielizosomalnej proteolizie .

Ubikwityna jest peptydem złożonym z 76 reszt aminokwasowych , o masie 8,6 kDa . Struktura ubikwityny jest wysoce konserwatywna, zarówno ewolucyjnie , jak i pod względem fizykochemicznym : denaturacja jest odwracalna nawet po gotowaniu czy działaniu stężonym kwasem . Ubikwityna jest peptydem występującym u eukariontów w niewielkich strukturach komórkowych zwanych proteasomami .

Potranslacyjna modyfikacja białek w procesie ubikwitynacji polega na przyłączaniu do reszt lizynowych danego białka grupy karboksylowej C-końca reszty glicyny ubikwityny (Gly76).

Ubikwityna została opisana po raz pierwszy przez Gideona Goldsteina w 1975 roku. Za badania przeprowadzone w latach 80. XX wieku, które doprowadziły do odkrycia procesu degradacji białek z udziałem ubikwityny w komórkach, trzej badacze: Irwin Rose , Avram Hershko i Aaron Ciechanover w 2004 roku otrzymali Nagrodę Nobla w dziedzinie chemii .

Schemat procesu ubikwitynacji

Zobacz też

Linki zewnętrzne


Inne hasła zawierające informacje o "Ubikwityna":

Avram Hershko ...

Lista laureatów Nagrody Nobla w dziedzinie chemii ...

Ubikwityna Struktura ubikwitynyKomputerowy model ubikwitynyUbikwityna (kolor różowy) przyłączona do białka przeznaczonego do degradacji (kolor niebieski)Ubikwityna (Ub) ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Ubikwityna":

Hasło nie występuje w innych lekcjach!





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie