Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Motylica wątrobowa

Motylica wątrobowa

Motylica wątrobowa

postać dorosła
Systematyka
Domena eukarionty
Królestwo zwierzęta
Typ płazińce
Gromada przywry
Podgromada przywry wnętrzniaki
Rząd echinostomida
Podrząd echinostomata
Rodzina fasciolidae
Rodzaj Fasciola
Gatunek motylica wątrobowa
Nazwa systematyczna
Fasciola hepatica
( Linnaeus , 1758 )

Motylica wątrobowa ( łac. Fasciola hepatica, ang. sheep liver fluke) przywra o złożonym cyklu życiowym. Forma dojrzała pasożytuje w przewodach żółciowych wątroby roślinożerców (gł. bydła , owiec , kóz oraz niekiedy człowieka ) - żywicieli ostatecznych . Zarażenie następuje zwykle latem i jesienią. Wywołuje chorobę zwaną fasciolozą u bydła i schistosomatozą . Jest bezwarunkowym pasożytem, co oznacza że nie może występować w formie wolno żyjącej, jedynie w ciele swojego żywiciela.

Spis treści

Budowa i funkcje życiowe

Budowa zewnętrzna

Osiąga około 18 - 51 mm długości i 4-13 mm szerokości[1]. Ciało pokryte jest nieorzęsionym, elastycznym oskórkiem, posiada mikroskopijne kolce, które najobficiej występują w przedniej części grzbietowej strony ciała. Barwa ciała jest żółtawoszara, czasami z lekkim różowym odcieniem. Kształt ciała jest listkowaty, spłaszczony i najszerszy w przedniej części. Przód ciała zwężony jest w krótki stożek, na którego szczycie mieści się otwór gębowy. Ciało motylicy posiada 2 nieuzbrojone (bez haczyków) narządy czepne - przyssawki - gębową i brzuszną, przy czym ta druga jest większa. Między przyssawkami, bliżej brzusznej znajduje się otwór płciowy. Na tylnym końcu ciała mieści się pojedynczy otworek wydalniczy. Wór skórno-mięśniowy zbudowany jest podobnie jak u wirków . Komórki nabłonka nie tworzą jednak jednolitej warstwy, ale są rozproszone i pogrążone w parenchymie , gdzie leżą tuż pod warstwą mięśni.

Budowa wewnętrzna

Przyssawka gębowa znajduje się w sąsiedztwie otworu gębowego prowadzącego do umięśnionej gardzieli , a następnie do przełyku i rozgałęzionego jelita . Nie występuje otwór odbytowy.

Układ wydalniczy ma charakter protonefrydialny . W tylnej części ciała znajduje się ujście przewodu wydalniczego.

Układ nerwowy składa się z dwóch małych zwojów mózgowych, połączonych poprzecznym spoidłem nadprzełykowym. Od zwojów mózgowych odchodzi kilka pni nerwowych. Najlepiej rozwinięte są parzyste pnie brzuszne, oddające na boki kilka krótkich gałązek nerwowych.

Zwierzęta te są obojnakami . Każdy osobnik posiada jądra , nasieniowody , jajowody , jajniki , żółtniki, przewody żółtkowe, macicę (nierozgałęzioną, tworzącą sploty), ootyp i gruczoł Melisa (otaczający ootyp). Jaja są kształtu elipsoidalnego, długości 130-140 μm, szerokości 80-85 μm koloru brązowo-żółtego[2].

Cykl życiowy

Jajo Motylicy wątrobowej (centralnie położone)

Żywiciel pośredni - ślimak - błotniarka moczarowa
Żywiciel ostateczny - bydło

Jaja pasożyta dostają się do przewodu pokarmowego żywiciela ostatecznego wraz z żółcią a następnie są wydalane razem z kałem . Poza organizmem żywiciela zachowują żywotność od 2 do 6 miesięcy. W zbiornikach wodnych wylęga się z nich pierwsze pokolenie larwalne tzw. miracidium lub też dziwadełko. Miracidium mające dość dobrze rozbudowany układ nerwowy, a nawet dwie plamki oczne, aktywnie wnika do ciała wodnego ślimaka, gdzie przekształci się w następny typ larwy sporocystę . Następnie namnażają się kolejne stadium larwalne - redia (na drodze rozmnażania płciowego ), a następnie cerkarie . Cały proces trwa ok. 2 miesiące i prowadzi do wytworzenia do 2000 cerkarii z jednego jaja.

Cerkarie (maja dwugałęziste jelito, dwie przyssawki oraz długi ogonek) aktywnie opuszczają ślimaka.Jeżeli w ciągu doby nie zostaną połknięte przez żywiciela ostatecznego, to tracą ogonek i przymocowują się do roślin wodnych, gdzie otaczają się osłonką( cysta . Następnie cerkarie tracą ogony, otorbiają się i przekształcają w formę inwazyjną - metacerkarię . W tej postaci są w stanie przetrwać nawet przez pół roku w temperaturach spadających do < -15 °C.

Po zjedzeniu przez żywiciela ostatecznego metacerkarii (razem z trawą, na której osiadły) dostają się one do jego przewodu pokarmowego. W jelicie roślinożercy cysta otaczająca metacerkarię zostaje strawiona, uwolniona larwa przebija ścianę jelita i wraz z krwią dostaje się do przewodów żółciowych, gdzie dorasta i osiąga dojrzałość płciową.

Fascioloza

Choroba pasożytnicza powodowana przez motylicę wątrobową.

Przypisy

  1. Bezkręgowce. Warszawa: Wiedza Powszechna, 1984, s. 163. . 
  2. Paul G. Engelkirk, Janet L. Duben-Engelkirk: Laboratory diagnosis of infectious diseases: essentials of diagnostic microbiology. Baltimore: Wolters Kluwer Health/Lippincott Williams Wilkins, 2008, s. 613. . 

Bibliografia

  1. Motylica wątrobowa - Fasciola hepatica w: K.Dobrowolski, M.Klimaszewski, H.Szelęgiewicz Zoologia, Państwowe Zakłady Wydawnictw Szkolnych, Warszawa, 1968

Biologia- zakres rozszerzony-podręcznik kl.1. J. Balerstet, W. Lewiński, J. Prokop, K. Sabath, G. Skirmuntt: wyd. Operon Gdynia 2007- wydanie drugie


Inne hasła zawierające informacje o "Motylica wątrobowa":

Przywry wnętrzniaki pokarmowy jest podobny do układu wirków choć bez wysuwanej gardzieli. GatunkiNiektóre gatunki przywr: Motylica wątrobowa Przywra krwi Fascioloides magna Motyliczka wątrobowa Metagonimus yokogawai Opisthorchis viverrini Paragonimus westermani Clonorchis sinensis Heterophyes heterophyes Fasciolopsis buski Cykl ...

Lancetnik ...

Bezczaszkowce ...

Cerkaria przywra krwi ) lub otorbić się, odrzucić ogonek i przekształcić w metacerkarię (np. Motylica wątrobowa ). Jeżeli nie zmienia się w metacerkarię, przechodzi bezpośrednio w organizm ...

Żyły wątrobowe ...

Śpiączka ...

Wątroba pełnioną w organizmie rolę jest stale narażona na różnego typu uszkodzenia: zatrucia alkohol pasożyty (np. Motylica wątrobowa ) infekcje wirusowe (np. WZW typu A , B , C , cytomegalia i bakteryjne).Istnieją ...

Kinaza pirogronianowa ...

Lipazy ...

Minogi ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Motylica wątrobowa":

011. Płazińce – prymitywne zwierzęta trójwarstwowe (plansza 13) ...

Układ krwionośny człowieka (plansza 14) ...

Układ pokarmowy człowieka (plansza 17) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie