Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Tyskie Browary Książęce

Tyskie Browary Książęce

Tyskie Browary Książęceprzedsiębiorstwo produkcyjne w branży piwowarskiej znajdujące się w Tychach. Jest obecnie częścią koncernu Kompania Piwowarska SA . Produkuje piwo marki Tyskie , Lech (na południową Polskę) oraz Pilsner Urquell (na całą Polskę, poza browarem w Pilźnie Urquella produkuje także browar w Kałudze będący częścią grupy SABMiller ), a także Dębowe Mocne i Żubra oraz piwo Książęce.

Obecnie produkcją piwa zajmuje się Browar Książęcy (stara część), a obsługą logistyki zajmuje się nowa część. Obie części Browaru Książęcego należą do tej firmy. W starej części browaru pozostała rozlewnia do kegów, natomiast puszki oraz butelki napełniane są w nowej części.

Przez browar przebiega dawna ulica mikołowska (obecnie znajduje się ona na terenie browaru). Na początku XX wieku każdy przejeżdżający przez browar był częstowany piwem. Po wybudowaniu nowej części browar znów jest rozdzielony ulicą jednak tradycja częstowania piwem nie jest kultywowana.

Dawniej piwo warzono również w Browarze Obywatelskim, położonym w okolicach dworca kolejowego, ale od wielu lat zaprzestano produkcji w tym miejscu. Na terenie browaru książęcego znajdowała się gorzelnia (trunki z niej towarzyszyły otwarciu wieży Eiffela). Dawniej browary zajmowały się także produkcją beczek dębowych, na terenie browaru były mieszkania pracownicze. Obecnie produkcja skoncentrowana jest wyłącznie na piwie.

Piwo produkowane jest za pomocą fermentacji dolnej. Woda do produkcji piwa czerpana jest ze źródła "Gronie" (od którego pochodzi nazwa piwa Tyskie Gronie ) znajdującego się na zboczu Górki Mikołowskiej.

Tyskie Browary Książęce są udostępnione dla zwiedzających. Należy wcześniej umówić się na bezpłatną wycieczkę kończącą się degustacją. Wycieczka obejmuje zwiedzanie muzeum lub/i zwiedzanie browaru. W browarze znajduje się najstarsza warzelnia czynna do dzisiaj. Jej wystrój zachował się w stanie praktycznie nie zmienionym od 1905 roku.

Dane teleadresowe

Tyskie Browary Książęce
43-100 Tychy , ul. Mikołowska 5
tel. +32 327 82 03
Infolinia: 0-801 133 133

Linki zewnętrzne


Inne hasła zawierające informacje o "Tyskie Browary Książęce":

Rada Najwyższa Narodowa ...

Olsztyn ...

Olga Kijowska ...

Browar ...

Welfowie ...

Marchia Brandenburska ...

Wawel ...

's-Hertogenbosch ...

Sfragistyka ...

Ukraińska Republika Ludowa ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Tyskie Browary Książęce":

119b Wojny XVII w. i ich konsekwencje (plansza 10) ...

112. Zmiany gospodarki i społeczeństwa polskiego w XVI w. (plansza 6) ...

119b Wojny XVII w. i ich konsekwencje (plansza 14) ...

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie