Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Tynktura (heraldyka)

Tynktura (heraldyka)

Tynktura - barwy używane w heraldyce . W heraldyce od XII wieku stosowano cztery kolory: błękit, czerwień, zieleń, czerń - oraz dwa metale: złoto i srebro. Jako tynktury traktowano również futra: gronostaje i popielice (lub wiewiórki).

Od końca średniowiecza dopuszczalne było umieszczanie w herbie barw naturalnych, czyli rzeczywistych kolorów przedmiotów ukazywanych jako godła . Niewielka liczba barw - ograniczona właściwie do barw podstawowych - wynikała z podstawowej, pierwotnej funkcji herbu. Rycerski znak identyfikacyjny musiał być dobrze czytelny w trudnych warunkach pola bitwy, z odpowiedniej odległości (reguła dwustu kroków[1]). Z tego samego powodu nie stosowano w projektowaniu i opisie herbów półtonów, półcieni, barw zgaszonych oraz perspektywy . Półtony były stosowane od czasów gotyku dla uzyskania efektów trójwymiarowości malowanych herbów, był to jednak zabieg czysto artystyczny, i zastoswowane w danym herbie kilka odcieni np czerwieni odczytywano domyślnie jako jedną czerwoną tynkturę.

Od k. XVIII w. zaczęto stosować w heraldyce w różnych krajach barwy dodatkowe, niektóre pojawiły się nawet w oficjalnie zatwierdzonych przez urzędy heraldyczne herbach w XX i XXI w. Zastosowanie barw z poza klasycznego kanonu tynktur może wypływać niekiedy z niewielkiej wiedzy heraldycznej projektantów nowych herbów, ale zatwierdzenie niektórych przez autorytety heraldyczne, zazwyczaj bardzo ściśle przestrzegające reguł i tradycyjne, jak np Naczelny Herold Kanady i College of Arms nakazuje dodanie tych nowości do klasycznego zestawu.

Spis treści

Dobór barw

Dobór barw stosowany w herbach - tak szlacheckich jak i np. miejskich – często wykazywał zależność od barw herbu dynastii i państwa: barwami dominującymi w heraldyce polskiej są więc czerwień i srebro, szwedzkiej - błękit i złoto, niemieckiej zaś - złoto, czerń i czerwień.

Pierwotną - w czasach późniejszych nie tak rygorystycznie przestrzeganą - zasadą heraldyczną było niekładzenie barwy na barwę i metalu na metal ( zasada alternacji ).

GodłoPoleUzbrojenie
złoteczerwonebłękitne
złotekażde innesrebrne
srebrnebłękitne lub czarneczerwone
srebrnekażde innezłote
czerwonezłotebłękitne
każde innezłoteczerwone
czerwonesrebrnebłękitne
każde innesrebrneczerwone

Szrafowanie

W XVII wieku opracowano system zastępowania barw heraldycznych znakami graficznymi, tzw. szrafowanie albo szrafirowanie [z niem. schraffieren, Schraffuren - kreskować, kreskowanie]. Poniżej siedem tynktur - dwa metale (jasne tynktury) i pięć kolorów (ciemne tynktury). Do nazywania tynktur w heraldyce europejskiej, zwłaszcza brytyjskiej i francuskiej, używa się języka starofrancuskiego.

Metale w herbach oddaje się jako kolory: złoty - żółty, srebrny - biały. Np. jeżeli tarcza herbowa jest srebrna, to w druku będzie biała.

Symbolika barw

W heraldyce zachodnioeuropejskiej z barwami herbu wiązano znaczenia symboliczne, do czego w Polsce najwyraźniej przywiązywano mniejsze znaczenie, o czym wydają się świadczyć odmiany tego samego herbu, polegające na swobodnej zmianie barw. Odczytywanie symboliczne barw herbów polskich jest właściwe raczej współczesności - od XIX wieku - niż czasom tworzenia herbów.

Zestawienie tynktur

TynkturaNazwa heraldycznaPrzykład i szrafowanieZnaczenie
Metale
ZłotyOr
Wiara, stałość, mądrość, chwała
SrebrnyArgent
Czystość, prawda, niewinność
Platyna[2]
Kolory podstawowe
Błękitny (Niebieski)Azure
Czystość, lojalność, wierność
CzerwonyGules
Wspaniałomyślność, hart ducha
PurpurowyPurpure
Umiarkowanie
CzarnySable
Rozwaga, mądrość, stałość
Zielonyang. Vert, fr. Sinople
Miłość, radość, obfitość
Futra podstawowe
GronostajHermine
WiewiórkaVair
Kolory brudne (plamy - ang. stains)[3]
Morwowyang. Murrey, fr. Mûre
KrwistySanguine
BrązowyTenné, tanné
Kolor niebaBleu celeste
Kolory dodatkowe
PomarańczowyOrangé
Kolor popiołuCendrée
Cielisty (kolor skóry)Carnation
Biały[4]White, Weiss
Futra dodatkowe i tkaniny
Łuskaang. Scaly / Escaillé, fr. Papelonné
Pióraang. Plumetty, fr. Plumeté
Skrawki czerwonego suknaDécoupé
Złoty haftPaillé

Okres renesansu

W okresie późnego średniowiecza i renesansu w Europie zachodniej, popularnym było blazowanie w oparciu o "planety" (włączając w to Słońce i Księżyc) oraz kamienie szlachetne. Kolory "brudne" blazowano używając nazw węzłów księżycowych .[5]. W tym też okresie zaczęto używać dodatkowe tynktury (np. cielistą i pomarańczową)

TynkturaPlanetaKamień
Or Słońce Topaz
Argent Księżyc Perła
Azure Jowisz Szafir
Gules Mars Rubin
Purpure Merkury Ametyst
Sable Saturn Diament
Tynktura Węzeł księżycowy Kamień
Tenné Głowa smoka Hiacynt
Sanguine / Mûre (Murrey) Ogon smoka Onyks

Przypisy

  1. Bernhard Peter: Heraldik
  2. Zastosowana prawdopodobnie jedynie w herbie Kolumbii
  3. Heraldyka polska nie wykształciła właściwej nazwy dla określenia tej kategorii tynktur heraldycznych, dlatego zastosowano kreślenie będące dosłownym tłumaczeniem nazw stosowanych w heraldyce brytyjskiej i francuskiej
  4. Kolor w heraldyce zazwyczaj utożsamiany ze srebrem, w kilku wyjątkowych przypadkach występuje jako biel - jako barwa kołnierzy turniejowych w herbach brytyjskiej rodziny królewskiej, jako barwa rumaka w herbie Dolnej Saksonii i w herbie portugalskiej gminy Santiago do Cacém
  5. * Fox-Davies (1909) , s. 77.

Zobacz też


Inne hasła zawierające informacje o "Tynktura (heraldyka)":

Złota wolność szlachecka ...

Bar ...

Order Orła Białego ...

Nałęcz (herb szlachecki) ...

Łabędź (herb szlachecki) ...

Rawicz (herb szlachecki) ...

Panoplia ...

Mateusz Ewangelista ...

Literatura – przegląd chronologiczny ...

Arystokracja ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Tynktura (heraldyka)":

Hasło nie występuje w innych lekcjach!





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie