Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Tymotka łąkowa

Tymotka łąkowa

Tymotka łąkowa, brzanka pastewna (Phleum pratense L.) - gatunek rośliny zielnej z rodziny wiechlinowatych (traw). W Polsce gatunek pospolity.

Charakterystyka

Pokrój
Bylina tworząca luźne kępki złożone z licznych pędów skróconych. Osiąga wysokość do 1,5 m.
Łodyga
Źdźbła okrągłe, prosto wzniesione, podzielone na międzywęźla.
Liście
Mają kształt lancetowaty, są płaskie i matowe. Pochwy liściowe są otwarte, zachodzą na siebie brzegami. Szerokość liści dochodzi do 1 cm, języczek liściowy ma do 5 mm szerokości i jest ostro zakończony.
Kwiat
Zebrane w walcowatą wiechę o bardzo krótkich gałązkach, przez co przypomina swoim wyglądem kłos . Wiecha ma długość do 30 cm i grubość 4-12 mm, jest sztywna i zielona (czasami podbarwiona na fioletowo). Na szczycie plewy są poprzecznie ucięte, tworzą długą i orzęsioną linię. Kłoski są jednokwiatowe, obydwie plewy mają ości. Pylniki mają żółty lub fioletowy kolor, a znamiona słupka są wachlarzowate lub piórkowate. Kwitnie w czerwcu-lipcu.
Owoc
Oplewiony ziarniak , łatwo wypada z plewek.
Biotop
Występuje na glebach mineralnych, średnio zwięzłych oraz torfowych. Lubi stanowiska żyzne, umiarkowanie wilgotne i wilgotne, dobrze znosi zalewy. Hemikryptofit . W klasyfikacji zbiorowisk roślinnych gatunek charakterystyczny dla Cl. Molinio-Arrhenatheretea (podgat. P. pratense subsp. pratense)[1].

Zastosowanie

Cenna roślina łąkowa i pastwiskowa. Znajduje się w rejestrze roślin rolniczych Unii Europejskiej. Jest trawą o bardzo wysokich walorach pokarmowych i smakowych. Może być stosowana na łąki i pastwiska . Nie wymaga żyznej gleby, jest odporna na mrozy, ale niezbyt dobrze znosi suszę. Dobrze znosi spasanie. Na łąkach musi być koszona przed wykłoszeniem, po wykłoszeniu bowiem szybko drewnieje i siano ma mniejszą wartość użytkową.

Przypisy

  1. Władysław Matuszkiewicz: Przewodnik do oznaczania zbiorowisk roślinnych Polski. Warszawa: Wyd. Naukowe PWN, 2006. . 


Inne hasła zawierające informacje o "Tymotka łąkowa":

Czarny Kocioł Jagniątkowski ...

Grzbiet Lasocki ...

Mazurski Park Krajobrazowy ...

Geografia Islandii ...

Wiechlinowate ...

Góry Stołowe ...

Wyżyna Krakowsko-Częstochowska ...

Łódź ...

Stokrotka pospolita ...

Szałwia ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Tymotka łąkowa":

Rolnictwo w Polsce (plansza 16) Tymotka łąkowa, kupkówka pospolita, życica trwała(trawy pastewne) ...

Rolnictwo w Polsce (plansza 17) ...

Struktura i rozmieszczenie produkcji rolnej (plansza 12) motylkowatych, np.: koniczyna, lucerna, komonica, łubin trwały, a także trawy pastewne (np. Tymotka łąkowa, kupkówka pospolita, życica trwała), ziemniak i słonecznik bulwiasty. Rośliny pastewne zapewniają ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie