Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Trzęsidłowce

Trzęsidłowce (Nostocales) - rząd sinic. Trychomy 1 rzędu mają rozgałęzienia pozorne lub nie mają żadnych rozgałęzień. Okryte są pochwą.

Występują zarodniki nieprzetrwalne (wszystkie rodzaje spor, w tym hormogonia) i przetrwalne czyli akinety.

W przeciwieństwie do niektórych innych tradycyjnie wyróżnianych grup sinic, badania molekularne wykazują, że Nostocales to takson monofiletyczny.

Dzięki obecności heterocyst wielu przedstawicieli jest zdolnych do diazotrofii i wzrostu w środowisku ubogim w formy azotu typowo przyswajalne dla organizmów. To z kolei jest wykorzystywane przez żyjące z nimi w symbiozie inne organizmy. Niektórzy przedstawiciele (z rodzaju trzęsidło) wchodzą w skład porostów. Inni żyją endosymbiotycznie wewnątrz sagowców, wątrobowców czy paproci. Wiązanie azotu cząsteczkowego przez Anabaena azollae współżyjącą z wodną paprocią Azolla pozwala na stosowanie tego układu jako zielonego nawozu na polach ryżowych.

Wiele (zwłaszcza z rodzaju Anabaena) żyje w planktonie, jako glony nitkowate, nierzadko osiągając dominującą pozycję i doprowadzając do zakwitów.


Inne hasła zawierające informacje o "Trzęsidłowce":

Plecha ...

Bakterie ...

Prokarionty ...

Trzęsidłowce align=justify> Trzęsidłowce (Nostocales) - rząd sinic. Trychomy 1 rzędu mają rozgałęzienia pozorne lub ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Trzęsidłowce":

Sinice (cyjanobakterie) (plansza 2) Rząd: Nostocales - Trzęsidłowce ...

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie