Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Tryktrak

Tryktrak

Zestaw do gry w tryktraka z XIX w.

Tryktrak ( ang. backgammon; fr. tric-trac) – gra planszowa dla dwóch graczy. Każdy z graczy dysponuje 15 pionami w różnych kolorach, które przesuwa po planszy, składającej się z 24 pól (trójkątów), nazywanych liniami, zgodnie z liczbą oczek wyrzuconych na dwóch kostkach. Celem gry jest zdjęcie wszystkich swoich pionów z planszy. Wygrywa gracz, który uczyni to pierwszy.

Spis treści

Historia

Tryktrak jest jedną z najstarszych gier planszowych na świecie. Uważa się, że grano w nią już tysiące lat przed naszą erą , w starożytnym Egipcie , Sumerze , Mezopotamii , Grecji i Rzymie . Gra ta jest bardzo popularna w Turcji i nosi tam nazwę tavla.

Angielska nazwa backgammon powstała w XVII wieku i pochodzi prawdopodobnie od średniowiecznego(?) angielskiego słowa gamen oznaczającego grę: back game czyli gra do tyłu odnosi się do zasad: powrotu do domu swoimi pionami, a także możliwości zbicia i zaczynania od początku. Być może źródłosłowem jest też częste umieszczanie planszy do gry w tryktraka na odwrocie planszy do szachów . W Polsce obecnie częściej używa się nazwy "backgammon", niż mającej o wiele dłuższą tradycję nazwy "tryktrak".[]

Linia znajdująca się na planszy nosi nazwę banda.

Zasady gry

Początkowe ustawienie pionów na planszy przedstawia poniższy obrazek

Początkowe ustawienie na planszy do gry w tryktraka

Gracz posługujący się pionkami czarnymi porusza się po polach oznaczonych na rysunku od liczby 1 do 24. Gracz posiadający piony czerwone porusza się w przeciwnym kierunku - od 24 do 1. Po rzucie może poruszyć swe dwa pionki o liczby wskazane na kostkach (w tym jednym pionem dwa razy). Wyjątkiem jest "dubel" (ta sama ilość oczek na obu kostkach) - w tym przypadku gracz może poruszyć cztery, a nie dwa pionki o liczbę oczek wskazanych na obu oczkach. Z pola nr 1 można w jednym ruchu wyprowadzić tylko jeden pion.

W pierwszej fazie gracz musi doprowadzić wszystkie swe pionki do "domu" tzn. pól oznaczonych numerami 19-24. Dopiero wtedy może pozbywać się pionków z planszy. Odbywa się to poprzez wyrzucenie kostką ilości oczek potrzebnej pionkowi do opuszczenia planszy.

W czasie gry można zbijać. Zbicie polega na umieszczeniu swego pionka na polu na którym już znajduje się pionek przeciwnika (dokładnie jeden). Po biciu pionek bijący nie może się poruszać w tym ruchu, pionek zbity jest odkładany z planszy i przeciwnik nie może kontynuować gry jeśli jego pionek najpierw nie wróci na planszę. By pionek wrócił na planszę trzeba rzucić kostką i rozpocząć grę tym pionkiem jak gdyby znajdował się on na polu zerowym.

Podstawowa strategia

W grze podstawową umiejętnością jest takie poruszanie pionkami, aby nigdy nie pozostawały samotne (nie można ich wtedy zbić).

Gracz stara się zablokować jak najwięcej pól w swym "domu", a następnie zbić pion przeciwnika - wtedy graczowi trudno będzie odzyskać pion (w najlepszej sytuacji można zablokować cały dom - wtedy przeciwnik musi czekać aż gracz zacznie opuszczać planszę).

Linki zewnętrzne


Inne hasła zawierające informacje o "Tryktrak":

Tryktrak Zestaw do gry w Tryktraka z XIX w.Tryktrak ( ang. backgammon; fr. tric-trac) – gra planszowa dla ...

Lista gatunków gier komputerowych ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Tryktrak":

021b. Życie codzienne w starożytnej Grecji i Rzymie (plansza 8) wozy), zaś starzyzna spędzała czas przy hazardzie, grając w kości lub w Tryktraku – odmiana warcabów. ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie