Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Leśna

Leśna

Leśna
Herb
Flaga
Herb Leśnej Flaga Leśnej
Województwo dolnośląskie
Powiat lubański
Gmina
• rodzaj
Leśna
miejsko-wiejska
Założono1144
Burmistrz Mirosław Adam Markiewicz
Powierzchnia 8,56 km²
Ludność (20.08.2009)
•  liczba
•  gęstość

4 648
543 os./km²
Strefa numeracyjna
+48 75
Kod pocztowy 59-820
Tablice rejestracyjne DLB
Położenie na mapie Polski

Leśna
51°01'25″N 15°16'00″E / 51.02361, 15.26667 Na mapach: 51°01'25″N 15°16'00″E / 51.02361, 15.26667
TERC
( TERYT )
5020110034
Miasta partnerskie Hvorslev   Dania , Jindřichovice pod Smrkem   Czechy , Dolni Răsnice   Czechy , Nove Mesto pod Smrkem   Czechy , Leutersdorf   Niemcy , Heemstede   Holandia , Wyrzysk   Polska
Urząd miejski
Rynek 19
59-820 Leśna
Strona internetowa miasta

Leśna ( niem . Markllissa) - miasto w woj. dolnośląskim , w powiecie lubańskim , położone na Pogórzu Izerskim nad Kwisą . Siedziba gminy miejsko-wiejskiej Leśna . W latach 1975-1998 miasto administracyjnie należało do woj. jeleniogórskiego .

Według danych z 20 sierpnia 2009 miasto miało 4 648 mieszkańców[1].

Spis treści

Położenie

Miasto i Gmina Leśna położona jest w południowo-zachodniej części województwa dolnośląskiego w powiecie lubańskim na Pogórzu Izerskim . Miasto leży nad trzema rzekami: Kwisą , Bruśnikiem i Czarnym Strumieniem. Leśna położona jest w bezpośrednim sąsiedztwie przejścia granicznego z Czechami w miejscowości Miłoszów . W Leśnej krzyżują się drogi wojewódzkie:

Oprócz tego z Leśnej wybiegają drogi lokalne do Miłoszowa, Złotnik Lubańskich , Biedrzychowic .

Do Leśnej prowadzi linia kolejowa nr 337 obecnie używana dla ruchu towarowego. Budynek stacji jest zaadaptowany jako komis.

Historia

Pierwsza wzmianka o osadzie Leśna datowana jest na rok 1144 . Pierwsze źródło podające Leśną jako osadę miejską pochodzi z 3 maja 1329 roku. Źródłem tym jest akt sprzedaży miasta wystawiony przez ówczesnego właściciela, księcia Henryka I Jaworskiego , który władał Leśną od 1319 roku. Po śmierci księcia w roku 1346 miasto wraz z przyległościami dostaje się pod panowanie korony czeskiej. Od tego okresu aż do 1785 roku Leśną władała serbołużycko-niemiecki ród szlachecki von Dobschütz.

Ważne dla rozwoju miasteczka były przywileje, nadane mu m.in. w roku 1487 (przywilej cechowy) i w 1515 (prawo organizacji targów uzyskane od Władysław II JagiellończykǀWładysława II Jagiellończyka. Dzięki tym aktom prawnym Leśna stała się dużym i znanym ośrodkiem rzemiosła.

Miasto wielokrotnie było niszczone przez powodzie i działania wojenne. Kres rozwojowi gospodarczemu przyniosła wojna trzydziestoletnia ( 1618 - 1648 ), która doprowadziła do upadku miejscowy handel i rzemiosło. Po zakończeniu działań wojennych w mieście i okolicy dynamicznie rozwijało się rzemiosło tkackie, co wywołało ponowny rozwój Leśnej. W krótkim czasie miasteczko stało się jednym z największych ośrodków rzemieślniczych na pograniczu śląsko-czeskim. W połowie XVII wieku miasto rozrosło się poza bramy miejskie.

Wiek XIX to okres uprzemysłowienia miasteczka, w tym okresie powstały pierwsze zakłady włókiennicze. Równocześnie z rozwojem przemysłu następował rozwój miasta. Powstały nowe inwestycje, nowoczesne budynki, instytucje. W 1854 roku powstał nowy kościół parafialny, w 1887 wybudowano most kamienny na Kwisie, a od 1896 roku otwarto kolej na trasie Lubań .

W czasie II wojny światowej w miasteczku i okolicach pracowało wielu Polaków wywiezionych na roboty przymusowe, m.in. z Tarnawy Dolnej k. Suchej Beskidzkiej .

W 1945 miasto zostało włączone do Polski. Jego dotychczasową ludność wysiedlono do Niemiec. Jednocześnie Leśna utraciła prawa miejskie , odzyskując je ponownie w roku 1962 .

Okres powojenny to okres dalszego uprzemysłowiania Leśnej. Powstaja nowe zakłady, budynki użyteczności publicznej, obiekty turystyczne. Lata 90. XX wieku to okres transformacji Polski który nie ominął miasta. W połowie lat 90. zlikwidowano linię kolejową do Lubania, doszło także do restrukturyzacji miejscowego przemysłu.

Po 1945 Leśna należała do powiatu lubańskiego województwa wrocławskiego, w latach 1975 - 1998 należała do województwa jeleniogórskiego , a od 1998 roku znów należy do powiatu lubańskiego, województwa dolnośląskiego.

Zabytki i turystyka

Okolice Leśnej są cennymi terenami rekreacyjnymi. Największą atrakcją Leśnej i okolic jest Zamek Czocha . Również atrakcyjne są zbiorniki: Jezioro Leśniańskie i Jezioro Złotnickie . W okolicach miasta znajduje się także Zamek Rajsko oraz Zamek Świecie . Jednak i w samej Leśnej istnieją zabytki i atrakcje godne uwagi. W mieście zachował się średniowieczny układ urbanistyczny z ratuszem oraz kamieniczkami, gdzie najciekawszy jest zespół kamienic mieszczańskich z podcieniami. Na uwagę zasługują również dwa kościoły. Do ważniejszych zabytków należą:

  • Zabytkowy ratusz pochodzący z 1699 roku. Stoi on pośrodku leśniańskiego rynku. Obecnie mieści się w nim Urząd Miasta i Gminy w Leśnej. Ratusz przechodził renowację w roku 1969 . Zieloną bryłę ratusza wieńczy niewielka wieżyczka z herbem Leśnej.
  • Kamieniczki z XIX wieku otaczające Rynek i przyległe uliczki. Głownie barokowe i klasycystyczne. Południowa pierzeja rynku to zabytkowe kamieniczki z arkadowymi podcieniami.
  • Kościół pw. Chrystusa Króla – pochodzący prawdopodobnie sprzed 1346 roku, co potwierdza zachowany dokument. Niestety w roku 1702 kościół uległ całkowitemu spaleniu. Już w 1703 roku nastąpiła budowa nowego obiektu kościoła, która trwała wiele lat.
  • Kościół pw. Św. Jana Chrzciciela – młodszy z leśniańskich kościołów, wybudowany w latach 1852 - 1853 przez miejscowych wiernych obrządku katolickiego. Restaurowany w latach 1961 - 1962 posiada neogotyckie wyposażenie wnętrza z XIX wieku.
  • Sztolnie – są to sztuczne groty budowane przez jeńców oddziałów obozu koncentracyjnego Gross Rosen w Leśnej i okolicach podczas II wojny światowej.
  • Wieża szubieniczna – jest to unikatowy zabytek, niewiele wież szubienicznych zostało zachowanych na świecie. Jej powstanie datuje się na XII wiek .

Gospodarka

Leśna to ośrodek przemysłowy z rozwiniętym przemysłem włókienniczym, maszynowym, metalowym i skórzanym. Do ważniejszych zakładów należą:

  • Zakłady Przemysłu Jedwabniczego "Dolwis" S.A. – producent podszewek wiskozowych, żakardowych, gładkich, tkanin pościelowych, szlafrokowych, pościeli
  • Fabryka Części i Odlewnia Metali "Baworowo" S.A. – producent wałów snowadlanych, odlewów z żeliwa szarego, bębnów hamulcowych do autobusów
  • Przedsiębiorstwo Produkcyjno-Handlowe "Lebafra" – producent obuwia
  • Zakłady Mięsne – producent wędlin i półtusz
  • Przedsiębiorstwo Rolno-Przemysłowe "Smolnik"

Oprócz tego w mieście istnieją hotele, pensjonaty, restauracje, punkty handlowe i usługowe, serwisy, hurtownie, oddziały banków (Bank Spółdzielczy Sulików O/Leśna, PKO BP), stacje kontroli pojazdów, Zakład Usług Mechanizacyjnych. Istnieje Spółdzielnia Mieszkaniowa, posterunek policji, ośrodek zdrowia, poczta.

Przyroda

Na terenie Miasta i Gminy Leśna znajduje się 14 pomników przyrody w tym 12 pomników to pomniki przyrody ożywionej, a 2 – nieożywionej. Do zabytków-pomników przyrody ożywionej należą drzewa które w liczbie 3 sztuk są położone w obrębie miasta. Są to:

Do pomników przyrody nieożywionej zaliczamy dwa stożki pochodzenia wulkanicznego znajdujące się w bliskiej odległości miasta. Noszą one nazwy Stożek Perkuna i Stożek Światowida. Odległość pomiędzy nimi wynosi 800 m. Pierwsze wzniesienie ma wysokość 400 m n.p.m. a drugie 427 m n.p.m. Są one dobrymi punktami widokowymi z których podziwiać można panoramę Gór Izerskich.

Edukacja

W Leśnej można uzyskać wykształcenie na poziomie przedszkolnym, podstawowym, i gimnazjalnym. W mieście istnieje Szkoła Podstawowa, Przedszkole Miejskie, i Gimnazjum Publiczne. Placówki są wyposażone w pracownie komputerowe, sprzęt audiowizualny. Szkoły organizują zajęcia pozalekcyjne z różnych dziedzin.

Miasta partnerskie

Miasto i Gmina Leśna współpracuje z kilkoma europejskimi gminami w zakresie wymiany doświadczeń z dziedzin gospodarki, edukacji, turystyki, promocji. Miastami partnerskimi Leśnej są:

  • Hvorslev – umowa partnerska została podpisana 4 listopada 1993 roku.
  • Heemstede – jest to miasto w którym znajduje się siedziba grupy holenderskiej pod nazwą "PPL", co oznacza Program Pomocy Leśnej. Stowarzyszenie owe skupia 5 stałych członków oraz wielu przyjaciół. Umowa została podpisana w 1996 roku.
  • Jindřichovice pod Smrkem – umowę partnerską podpisano 20 maja 1999 roku.
  • Dolní Řasnice – umowę o wzajemnej współpracy podpisano 20 maja 1999 roku.
  • Nové Město pod Smrkem – umowę partnerską o wzajemnje współpracy podpisano 25 sierpnia 1999 roku
  • Leutersdorf – umowę partnerską podpisano 17 kwietnia 2000 roku.
  • Wyrzysk – umowę partnerska pomiędzy tymi dwoma polskimi gminami podpisano 22 sierpnia 2003 roku.

Sport i rekreacja

Na terenie miasta Leśna funkcjonuje stadion miejski, hala widowiskowa. Działa także klub sportowy "Włókniarz", oraz Ludowo Uczniowski Klub Sportowy "Kwisa" – sekcja kajakarstwa górskiego oraz Kajak Polo, która w 2007 roku obchodziła swoje 30-lecie.

Kultura

Animatorem życia kulturalnego w Leśnej jest Miejski Ośrodek Kultury i Sportu mieszczący się przy ul. Świerczewskiego 5a. Dysponuje on salą teatralno-kinową. Organizuje też wiele imprez o charakterze kulturalno-rozrywkowym. W Leśnej istnierje także Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy, która posiada bogaty księgozbiór. MOKiS w Leśnej prowadzi zajęcia tematyczne, pracownie, sekcje zainteresowań dla dzieci i dorosłych.

Linki zewnętrzne

Przypisy


Inne hasła zawierające informacje o "Leśna":

Jarząb pospolity Stevens P.F.: Angiosperm Phylogeny Website ( ang. ). 2001–. [dostęp 2010-01-20].↑ Jakub Tomanek: Botanika Leśna. Warszawa: Państwowe Wydawnictwo Rolnicze i Leśne, 1970. ↑ Włodzimierz Seneta: Dendrologia. Warszawa: ...

Bór świeży ok. 38%. Zobacz też typy siedliskowe lasu Linki zewnętrzne Bór świeży - Otwarta Encyklopedia Leśna ...

Pogórze Izerskie ...

Orzysz (jezioro) dostępny. Występują tu także rośliny synantropijne : łopiany , serdecznik pospolity , pokrzywa zwyczajna , trybula Leśna , glistnik jaskółcze ziele , bylica pospolita . Dalej na wschód a następnie na ...

Mazurski Park Krajobrazowy i morskiego z czynnikami lokalnymi tworząc specyficzny mikroklimat.Powierzchnia całkowita: 53 655 haPowierzchnia Leśna: 29 tys. haPowierzchnia wód (rzeki i jeziora): 18 tys. haStrefa ochronna: ...

Trójmiasto w Gdyni molo w Gdyni-Orłowie molo w Sopocie Nowy Ratusz w Gdańsku (tzw. Stary Żak) Opera Leśna w Sopocie Ratusz Głównego Miasta w Gdańsku Sea Towers w Gdyni Wielka Zbrojownia w ...

System autonomiczny (cybernetyka) M., Cybernetyka i charakter. Psychologia XXI wieku. Wyd. 2, zm., Aula, Podkowa Leśna 1996 . Mazur M., Cybernetyka i charakter. Wyd. 3, Wyższa Szkoła Zarządzania ...

Marian Mazur (naukowiec) Warszawa 1992 .Cybernetyka i charakter. Psychologia XXI wieku. Wyd. 2, zm., Aula, Podkowa Leśna 1996 . Cybernetyka i charakter . Wyd. 3, Wyższa Szkoła Zarządzania i Przedsiębiorczości im. ...

Sopot partnerskie15 Zobacz też16 Przypisy17 Linki zewnętrzne Dzielnice SopotuDzielnice Sopotu Karlikowo Kamienny Potok Przylesie Dolny Sopot Brodwino Górny Sopot Osiedle Mickiewicza Świemirowo Stawowie Leśna Polana\Gręzowo Historia (kalendarium)Od VIII do 1. poł. X stał tu gród ...

Jarząb szwedzki – gatunek zagrożony (kategoria zagrożenia EN)[7]. Głównym źródłem zagrożenia gatunku jest gospodarka Leśna i bezpośrednie tępienie gatunku, jako drzewa o małej uzyteczności.Przypisy↑ Stevens P.F.: ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Leśna":

11 LISTOPADA (plansza 1) do lasu idę spać. Dłużej tu nie mogę siedzieć, Na mnie czeka Leśna brać. Dłużej tu nie mogę siedzieć, Na mnie czeka Leśna brać. ...

Lasy i leśnictwo w Polsce (plansza 29) encyklopedia powszechna PWN. Wyd. Naukowe PWN. Atlas warzyw i owoców. Małgorzata Kozłowska-Wojciechowska. Wikipedia Otwarta Encyklopedia Leśna ...

Lasy i leśnictwo w Polsce (plansza 2) e height=380 width=770 > Pojęcia z dziedziny leśnictwa Las (biocenoza Leśna) - zwarty zespół oddziałujących na siebie elementów: gleba Leśna, flora (z ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie