Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Nie znaleziono szukanej frazy! Poniżej znajduje się fraza najbardziej przypominająca szukaną.

Metamfetamina

Metamfetamina

Metamfetamina
(S)-(+)-metamfetamina
(S)-(+)-metamfetamina
Ogólne informacje
Nomenklatura systematyczna ( IUPAC ):
(rac)-N-metylo-1-fenylopropylo-2-amina
Inne nazwyMetyloamfetamina, Meth, Metamfetamina, Meta
Wzór sumarycznyC10H15N
Masa molowa 149,233 g / mol
Identyfikacja
Numer CAS 537-46-2
Klasyfikacja
Wykaz substancji psychotropowych II-P
Stosowanie w ciąży kategoria C
Farmakokinetyka
Biodostępność 62,7% doustnie; 79% przez śluzówkę nosa; 90,3% palone; 99% doodbytniczo; 100% dożylnie
Okres półtrwania9-15 h
Metabolizm Wątroba
Wydalanie Nerki

Metamfetamina (N-metyloamfetamina, (rac)- N-metylo-1-fenylopropylo-2-amina) - N - metylowa pochodna amfetaminy , stymulant oparty na szkielecie β- fenyloetyloaminy . Jest optycznie czynna , oba jej enancjomery mają silne działanie narkotyczne, ale każdy z nich nieco inne[].

Jest to jedna z najgroźniejszych substancji psychoaktywnych, silnie uzależniająca i szybko doprowadzająca do wyniszczenia organizmu. W Polsce występuje rzadko, jednak jest to popularna substancja w Czechach i na Słowacji (pervitin). W USA jest równie popularna jak w Polsce zwykła amfetamina .

Spis treści

Historia

Metamfetamina została po raz pierwszy zsyntetyzowana w 1893 r. z efedryny przez japońskiego chemika Nagayoshi Nagai. W roku 1919 , krystaliczna metamfetamina została zsyntetyzowana przez Akira Ogatę. Pokrewny związek chemiczny, amfetamina została zsyntetyzowana w Niemczech w roku 1887 przez Lazara Edeleanu.

Pierwsze zastosowanie metamfetaminy na szerszą skalę miało miejsce w czasie II wojny światowej , kiedy była stosowana jako środek pobudzający dla żołnierzy, od których wymagano aktywności bojowej przez długi czas (lotnicy, czołgiści).

W latach 50. XX wieku metamfetamina była stosowana jako lek, między innymi w leczeniu otyłości. W latach 60. rozpoczęło się stosowanie jej jako narkotyku. Znaczny wzrost stosowania metamfetaminy w USA miał miejsce od lat 80.

Właściwości fizykochemiczne

Metamfetamina podobnie jak amfetamina jest higroskopijną cieczą tworzącą azeotrop z wodą o odczynie zasadowym . Ciemnieje na powietrzu pochłaniając dwutlenek węgla . Posiada charakterystyczny, dość intensywny, zapach .

Z powodu tych właściwości, dla celów komercyjnych przeprowadza się ją w chlorowodorek (rac)-metamfetaminy. W laboratoriach stosuje się właściwie tylko chlorowodorek, gdyż taka forma przechowywania amin gwarantuje ich niską reaktywność a przez to względną stabilność.

Bezwodny chlorowodorek mieszaniny obu enancjomerów tak jak i (+)metamfetaminy jest higroskopijnym białym proszkiem o gorzkim smaku. Chlorowodorek (+)metamfetaminy łatwo krystalizuje poprzez wytrącanie chlorowodoru w bezwodnym eterze dietylowym z wolnej zasady (+)metamfetaminy tworząc piękne kryształy.

Uliczna metamfetamina może być bezbarwna, żółta, pomarańczowa lub brązowa. Często jest też lepka, o konsystencji miodu (ze względu na swoją higroskopijność i trudność w krystalizacji) i przypomina brudny, mokry śnieg, skąd pochodzi jej uliczna nazwa.

Właściwości psychotropowe

Działanie psychotropowe jest ogólnie zbliżone do amfetaminy. Działa jednak dłużej i stan po spożyciu jest dużo intensywniejszy. Jest też jednak bardziej toksyczna - duże dawki powodują skrócenie drzewa neuronowego w ośrodkowym układzie nerwowym .

Sole (+)-metamfetaminy (o konfiguracji absolutnej S) powodują bardzo silne pobudzenie seksualne. Osoby, którym podano znaczną ilość tego enancjomeru metamfetaminy tracą zazwyczaj wszelką kontrolę nad swoimi odruchami seksualnymi. (-)-Metamfetamina nie ma tak silnych właściwości stymulujących popęd płciowy i ma mniejsze działanie euforyzujące. (+)-Metamfetamina działa dwa razy silniej euforyzująco od racematu (równomolowej mieszaniny obu enancjomerów) metamfetaminy. Z kolei racemat (rac)-metamfetamina działa zaś ok. 1,5 razy silniej od racematu (rac)-amfetaminy.

Dawkowanie: medyczne zastosowania 10-40 mg/dobę, uliczne dawki zaczynają się od 100 mg.

Metyloamfetaminę można przyjmować na wiele sposobów: iniekcyjnie (domięśniowo i dożylnie), poprzez palenie (odmiana ice), donosowo, doustnie, doodbytniczo itp.

Dzięki powolnemu wydalaniu i braku metabolizmu przez wątrobę, działanie (rac)metamfetaminy jak i (+)metamfetaminy utrzymuje się ok. 6-24 godzin. W przypadku czystej (+)amfetaminy są to 2 godziny a dla kokainy tylko 30 minut. Przy zażywaniu metamfetaminy nie następuje wytwarzanie metabolitów o działaniu psychotropowym, jak ma to miejsce w przypadku używania amfetaminy.

Atuty te oraz łatwy dostęp do efedryny ekstrahowanej z kory Ephedra sinica, pseudoefedryny dostępnej w aptekach bez recepty oraz fenyloalaniny dostępnej w aspartamie sprawia, iż narkotyk staje się coraz bardziej popularny w USA. Jest też produkowany na Słowacji i na południu Polski , głównie na eksport do Europy Zachodniej. Jednym z głównych jej producentów jest Korea Północna [].

Zobacz też

Linki zewnętrzne

Przeczytaj !


Inne hasła zawierające informacje o "Metamfetamina":

Fenyloetyloamina ...

Narkotyk ...

Substancja psychoaktywna ...

Amfetamina ...

Sympatykomimetyki ...

Wykaz środków odurzających i substancji psychotropowych ...

Kofeina ...

Metamfetamina Metamfetamina(S)-(+)-Metamfetamina(S)-(+)-MetamfetaminaOgólne informacjeNomenklatura systematyczna ( IUPAC ):(rac)-N-metylo-1-fenylopropylo-2-aminaInne nazwyMetyloamfetamina, Meth, Metamfetamina, MetaWzór sumarycznyC10H15N Masa molowa 149,233 g / mol Identyfikacja Numer CAS 537-46-2Klasyfikacja Wykaz ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Metamfetamina":

133. Higiena układu nerwowego człowieka (plansza 10) ...

140. Wpływ niektórych trucizn i środków psychoaktywnych na człowieka (plansza 19) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie