Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Nie znaleziono szukanej frazy! Poniżej znajduje się fraza najbardziej przypominająca szukaną.

Biathlon

Biathlon

Biathlon, biatlon, dwubój zimowy, bieg patrolowy ( łac. bi – dwu, gr. áthlon – zawody, nagroda) – specyficzna zimowa dyscyplina sportowa , łącząca biegi narciarskie ze strzelectwem . Polega na biegu na określonym dystansie (zwykle od 7.5 do 20 km), w czasie którego zawodnicy 2 lub 4 razy zajmują stanowiska na strzelnicy, przyjmując postawę stojącą lub leżącą, oddając za każdym razem po 5 strzałów. Rozgrywany jest również biathlon letni .

Biathlon jest popularną dyscypliną w Niemczech , Rosji , Włoszech i części Skandynawii .

Spis treści

Historia

Początki biathlonu można wiązać z ćwiczeniami norweskich żołnierzy. Pierwsze zawody w biathlonie zostały rozegrane w 1767 , kiedy współzawodniczyły ze sobą kompanie norweskich pograniczników. Stopniowo sport ten stawał się coraz bardziej popularny w całej Skandynawii.

Biathlon został zademonstrowany po raz pierwszy podczas Zimowych Igrzysk Olimpijskich w 1924 . Pojawił się też jako dyscyplina pokazowa podczas kolejnych Igrzysk w 1928 , 1936 i 1948 . Nie został uznany za dyscyplinę olimpijską z racji niewielkiej liczby państw, które wystawiały swoich biathlonistów. W 1958 odbyły się pierwsze mistrzostwa świata w biathlonie , a dwa lata później biathlon pojawił się też na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich .

Ciałem zarządzającym biathlonem jest Międzynarodowa Unia Biathlonu (International Biathlon Union, IBU), która oficjalnie powstała w 1998 , kiedy to wydzieliła się z powstałej w 1948 Międzynarodowej Unii Pięcioboju Nowoczesnego i Biathlonu (Union Internationale de Pentathlon Moderne et Biathlon, UIPMB).

Mistrzowie

Zasady

Szczegółowe zasady można znaleźć na stronie IBU pod tym adresem: IBU Rule Book

Bieg narciarski

W biegu narciarskim w biathlonie dozwolone są wszystkie techniki narciarskie. Zawodnicy wyposażeni są jedynie w narty, których długość nie może być dłuższa niż wysokość zawodnika pomniejszona o 4 cm, oraz kijki.

Strzelanie

Andrea Nahrgang przygotowująca się do strzelania

Karabinek o masie 3,5 kg wraz z amunicją musi znajdować się podczas całego biegu na plecach zawodnika. Używane są karabinki kalibru 5,6 mm. Muszą być ładowane ręcznie przez zawodników, nie można używać broni samoczynnej lub samopowtarzalnej.

Cele na strzelnicy znajdują się w odległości 50 m. Przy każdym strzelaniu zawodnik musi trafić w 5 krążków o średnicy 45 mm w pozycji leżącej lub 115 mm w pozycji stojącej. Tarcza strzelnicza wyposażona jest w specjalny mechanizm, który automatycznie zasłania trafiony cel białym krążkiem. Dzięki temu biatloniści są na bieżąco informowani co do skuteczności na strzelnicy.

Konkurencje

Bieg indywidualny

Indywidualny bieg (IN = individual) na 20 km mężczyzn i 15 km kobiet jest najstarszą biatlonową konkurencją. Zawodnicy oddają po 4 rundy strzałów, po dwa razy w każdej pozycji. Za każdy nietrafiony cel dodawana jest minuta kary. Podobnie jak w biegu sprinterskim zawodnicy startują w odstępach czasowych.

Bieg sprinterski

Bieg sprinterski (SP = sprint) w biathlonie rozgrywane jest na dystansie 10 km dla mężczyzn lub 7,5 km dla kobiet. Zawodnicy pojawiają się dwa razy na strzelnicy, gdzie oddają po 5 strzałów, raz w pozycji leżącej, raz w pozycji stojącej. Za każdy błąd muszą pokonać dodatkowe 150 m rundy karnej. Zawodnicy wypuszczani są do biegu w odstępach czasowych, zazwyczaj co 30 sekund. Gdy zawodnik nie trafi do celu i nie przejedzie za to rundy karnej zostają mu doliczone 2 minuty kary. Jest jedną z najczęściej rozgrywanych konkurencji biathlonowych.

Bieg pościgowy

W biegu pościgowym (PU = pursuit) biathloniści startują zgodnie z różnicami czasowymi uzyskanymi we wcześniejszym wyścigu, najczęściej sprintu. Tym samym, zawodnik, który pierwszy przekroczy linię mety jest zwycięzcą tego biegu. Bieg pościgowy rozgrywany jest na dystansie 12,5 km dla mężczyzn i 10 km dla kobiet, każdy zawodnik wykonuje 4 strzelania (2 leżąc, 2 stojąc), a każdy błąd karany jest dodatkową rundą o długości 150 m.

Bieg ze startu wspólnego

W biegu ze startu wspólnego (MS = mass start) wszyscy zawodnicy startują w tym samym czasie, co ogranicza liczbę zawodników, by uniknąć tłoku na strzelnicy. Bieg ten rozgrywany jest na dystansie 15 km dla mężczyzn i 12,5 km dla kobiet, każdy zawodnik wykonuje 4 strzelania (2 leżąc, 2 stojąc), za każdy błąd zawodnik musi pokonać karną rundę o długości 150 m. Podczas zawodów Pucharu Świata w biegu masowym startuje pierwsza trzydziestka klasyfikacji generalnej.

Bieg sztafetowy

W sztafecie (RL = relay) startuje po czterech zawodników, z których każdy pokonuje 7,5 km (dla mężczyzn) i 6 km (dla kobiet) i oddaje dwie serie strzałów na strzelnicy, po jednej w każdej pozycji. Na każde pięć celów na strzelnicy zawodnik może wykorzystać aż 8 nabojów, z tym, że 3 ostatnie może doładować pojedynczo na strzelnicy. Dopiero jeżeli mimo użycia wszystkich nabojów pozostały nietrafione krążki, zawodnik musi wykonać karną rundę o długości 150 m za każdy błąd. Wszyscy zawodnicy z pierwszej zmiany startują w tym samym czasie. By dokonać ważnej zmiany zawodnik jednej zmiany musi dotknąć zawodnika kolejnej zmiany.

Bieg sztafetowy mieszany

W biegu sztafetowym mieszanym startuje po czterech zawodników (dwóch mężczyzn i dwie kobiety). Pierwsza zmiana (kobiety) startują tak jak w biegu ze startu wspólnego. Drugą zmianę również wykonują kobiety. Każda przebiega po 6 km. Następnie biegną mężczyźni, przebiegają po 7,5 km. Najpierw oddają strzał na leżąco, a potem na stojąco. System strzelania (kary) u kobiet i mężczyzn taki jak w sztafetach.

Bieg drużynowy

W biegu drużynowym (TM = team) czterech zawodników z jednej drużyny biegnie razem. Na strzelnicy za każdym razem strzelają tylko dwaj z nich – dwóch tylko w pozycji leżącej, pozostałych dwóch tylko w pozycji stojącej. W przypadku błędu karną rundę pokonać muszą ci zawodnicy, którzy nie strzelali. Biathloniści muszą razem przyjeżdżać i opuszczać strzelnicę. Na mecie muszą pojawić się także razem, a różnice czasów między nimi nie może przekraczać łącznie 15 sekund, w przeciwnym razie otrzymują karę czasową jednej minuty. Ze wszystkich konkurencji biathlonowych ta rozgrywana jest najrzadziej.

Bieg IndywidualnySprintBieg PościgowyBieg MasowySztafetaSztafeta mieszana
Mężczyźni20 km10 km12,5 km15 km4 x 7,5 km2 x 7,5 km +
2 x 6 km
Kobiety15 km7,5 km10 km12,5 km4 x 6 km
Juniorzy15 km10 km12,5 km12,5 km4 x 7,5 km-
Juniorki12,5 km7,5 km10 km10 km3 x 6 km-
Juniorzy młodsi12,5 km7,5 km10 km10 km3 x 7,5 km-
Juniorki młodsze10 km6 km7,5 km7,5 km3 x 6 km-
Startco 30 Sekundco 30 Sekundwg kolejności sprintuWspólnyWspólnyWspólny
Strzelanieleżące, stojące, leżące, stojąceleżące, stojąceleżące, leżące, stojące, stojąceleżące, leżące, stojące, stojącekażdy zawodnik leżące-stojącekażdy zawodnik leżące-stojące
Kary za strzelanieKarna minutaKarna runda (150 m)Karna runda (150 m)Karna runda (150 m)Doładowania(3) lub/i karna rundaDoładowania(3) lub/i karna runda
-Premiera1978/791978/791996/971998/991978/792004/05
-Premiera 1958 1974 1997 1999 1966 2005 oraz 2007
Premiera Olimpijska 1960 1980 2002 2006 1968 -

Polskie kluby biathlonowe

 • AZS AWF Wrocław
 • Między szkolny Klub Sportowy "KARKONOSZE" Jelenia Góra
 • Międzyszkolny Klub Sportowy "DUSZNIKI ZDRÓJ"
 • Uczniowski Klub Narciarski Czarny Bór
 • Iwonicki Klub Narciarski "GÓRNIK" Iwonicz Zdrój
 • MSS "SOKÓŁ" Rymanów
 • Narciarski Klub Sportowy Dynamit Chorzów
 • KS Ryfama Rybnik
 • AZS AWF Katowice
 • Biathlonowy Ludowy Klub Sportowy Żywiec
 • Uczniowski Klub Sportowy "LIDER" Katowice
 • Biathlonowy Klub Sportowy "Wojsko Polskie-Kościelisko"
 • Uczniowski Ludowy Klub Sportowy "JODŁA" Bodzentyn
 • Uczniowski Klub Sportowy "G-8 BIELANY" Warszawa
 • Międzyszkolny Klub Sportowy "DRAGON" Chełm
 • Międzyszkolny Klub Sportowy "HERMES" Gryfino

Znane centra biathlonowe

Stadion w Östersund

Gry komputerowe o tematyce biathlonowej

 • Biathlon 2003
 • Biathlon 2004
 • Biathlon 2005
 • Biathlon 2006: Go for Gold
 • Biathlon Champion 2007
 • RTL Biathlon 2007
 • RTL Biathlon 2008
 • RTL Biathlon 2009

Zobacz też

Linki zewnętrzne


Inne hasła zawierające informacje o "Biathlon":

2006 ...

Ziemianin ...

Wisła (miasto) ...

Igrzyska paraolimpijskie ciężarówWioślarstwoŻeglarstwoStrzelaniePływanieTenis StołowySiatkówkaKoszykówka na wózkach Taniec na wózkach Szermierka na wózkach Rugby na wózkach Tenis na wózkachIgrzyska zimowe:BiathlonHokej na siedząco (ang. Ice Sledge Hockey)Narciarstwo biegoweNarciarstwo alpejskie Curling na wózkach Poziom ...

21 grudnia ...

3 grudnia ...

20 listopada ...

10 stycznia ...

4 stycznia ...

Warszawa piłka nożna Hutnik Warszawa – piłka nożnaUKS G-8 Bielany Warszawa – pięciobój nowoczesny, Biathlon, triathlon, strzelectwo, taekwondoDelta Warszawa – piłka nożna Polonez Warszawa – piłka nożna Spójnia ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Biathlon":

Hasło nie występuje w innych lekcjach!

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie