Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Parker Pen Company

Parker Pen Company

Materiały piśmiennicze firmy Parker Pen Company

Parker – marka artykułów piśmiennych należąca do amerykańskiego koncernu Sanford (grupa Newell Rubbermaid), a pierwotnie stworzona przez George'a Safford Parkera w USA , w stanie Wisconsin .

Obecnie marka Parker należy do najbardziej prestiżowych w dziedzinie produkcji artykułów piśmiennych (w szczególności piór wiecznych i długopisów ).

Spis treści

Historia

Parker opatentował swoje pierwsze wieczne pióro 10 grudnia 1889 . Ze względu na to, że jego produkty szybko zdobywały popularność, już w latach 20. XX wieku firma stałą się wiodącym ich producentem na świecie. Fabryki powstawały na różnych kontynentach, w krajach takich, jak Francja , Meksyk , Anglia , Argentyna , Kanada , Dania .

W 1987 roku siedzibę firmy przeniesiono do Anglii , do miejscowości Newheaven w hrabstwie East Sussex , będącej pierwotnie siedzibą innego producenta piór wiecznych – Valentine Pen Company, przejętego przez Parkera.

W 1993 firma Parker została przejęta przez koncern Gillette, by ostatecznie, w roku 2000 , znaleźć się w grupie Newell Rubbermaid – właściciela koncernu Sanford, największego producenta artykułów piśmiennych na świecie.

Kolekcje

Długopis Jotter

Jotter

Pierwotnie Jotter był pierwszym długopisem wyprodukowanym przez firmę Parker, w roku 1954 . Później w tej serii pojawiły się także pióra wieczne i pióra kulkowe. Obecnie Jotter to najtańsza kolekcja marki Parker.

Pióro wieczne Parker Sonnet

Sonnet

Parker Sonnet to jedna z najpopularniejszych serii artykułów piśmiennych klasy średniej marki Parker. Pierwsze modele z linii Sonnet pojawiły się na rynku w 1993 roku, kolekcja ta dość szybko zdobyła popularność. Pióra Parker Sonnet występują w wielu wariantach kolorystycznych, jak i samego wykonania. Wyposażone są w stalówki wykonane z 18K złota, ze stali platerowanej złotem lub ze stali polerowanej. Duża popularność serii Sonnet sprawiła, że w Internecie (głównie na aukcjach internetowych eBay ) pojawiło się wiele podróbek piór wiecznych z tej serii, często bardzo trudnych do odróżnienia od piór oryginalnych[1][2].

Parker 51

Parker 51

51 to jedna z najpopularniejszych w historii kolekcji Parkera. Nazwa "51" wzięła się od 51. rocznicy istnienia marki Parker, kiedy to w 1939 roku powstał projekt tego pióra. Na rynek zostało ono wprowadzone dwa lata później. Pióra z serii 51 mają dość charakterystyczny wygląd, ich stalówka jest prawie niewidoczna i schowana w obsadce. Z czasem na bazie tego projektu pojawiły się inne, łudząco podobne modele: Parker 21 (model szkolny, nieco mniejszy i tańszy) i 61 (wersja samonapełniająca). Sam 51 doczekał się również wersji "Special", różniącej się od zwykłych 51 stalową (zamiast złotej) stalówką i w związku z tym także niższą ceną. Pióra z serii 51 były piórami typowo użytkowymi, produkowanymi do lat 70., obecnie cieszą się dużą popularność wśród kolekcjonerów. W 2004 roku seria 51 doczekała się reaktywacji, w postaci nieco większego pióra Parker 100, którego produkcję zakończono w 2007 .

Ciekawostki

Charakterystyczną cechą rozpoznawczą większości piór Parkera jest klips skuwki w kształcie strzały.

Do lat 50. XX wieku firma Parker posiadała fabrykę w Szanghaju . W ramach nacjonalizacji chińskiego przemysłu fabryka ta przejęta została przez komunistyczne władze Chin, jednak nadal działała. Wykorzystano pozostawione przez Parkera materiały do produkcji piór wiecznych (w większości łudząco podobnych do modelu Parker 51). Owe chińskie pióra noszą nazwę Hero i nadal są popularne, m.in. ze względu na bardzo niską cenę.

Linki zewnętrzne

Przypisy


Inne hasła zawierające informacje o "Parker Pen Company":

Nowa Anglia ...

Ekranizacje dzieł Williama Szekspira ...

David Garrick ...

Historia Australii ...

1908 ...

1863 ...

Psychotyczność ...

Neurotyczność ...

1983 ...

Witold Dąbrowski (poeta) ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Parker Pen Company":

Czasowniki Frazowe - Phrasal verbs, część 2 (plansza 14) ...

029. Badania populacji (plansza 25) ...

Przyimki - Prepositions (plansza 29) ...

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie