Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Nie znaleziono szukanej frazy! Poniżej znajduje się fraza najbardziej przypominająca szukaną.

Flaga Ukrainy

Flaga Ukrainy

Symbol weksylologiczny
Flaga Ukrainy

Flaga Ukrainy jest prostokątem podzielonym na dwa poziome pasy: niebieski i żółty .

Symbolika

Kolor błękitny , nawiązujący do barwy nieba, interpretowano jako symbol pokoju, a żółty, kolor zboża , jako symbol bogactwa ziemi.

Historia

Barwy państwowe Ukrainy pochodzą z herbu Księstwa Halicko-Wołyńskiego , w którym żółty lew umieszczony był na ciemnoniebieskiej tarczy. Pod żółto-niebieskim sztandarem z wizerunkiem lwa wspinającego się na skałę, walczył pułk ziemi lwowskiej w bitwie pod Grunwaldem .

Istnieje również niepotwierdzona teoria, że żółto-niebieską flagę przywiózł na Ruś książę Władysław Opolczyk , który pod koniec XIV wieku był namiestnikiem na Rusi Halickiej . Faktem jest, że barwami Opola również są niebieski i żółty.

Kiedy w XIX wieku dążono do odrodzenia narodowego, działacze ukraińscy przyjęli niebieski i żółty za swoje barwy, ale w nieustalonej kolejności.

Oficjalnie błękitno-żółtą flagę zatwierdzono w 1918 roku.

Ukraińska Socjalistyczna Republika Radziecka , która wchodziła w skład Związku Radzieckiego odcięła się od tradycyjnej ukraińskiej flagi a jej symbol nawiązywał do ideologii komunistycznej . Zwłaszcza po II wojnie światowej Niebiesko-żółtą flagę potępiono jako nieukraińską, wykorzystywaną przez banderowców .

W 1949 roku emigracyjna Ukraińska Rada Narodowa zdecydowała, że flaga Ukrainy będzie tradycyjnie złożona z barwy niebieskiej i żółtej, a u góry będzie kolor niebieski. Po uzyskaniu niepodległości przez Ukrainę powstał problem, jaką flagę ma przyjąć nowo powstałe państwo - spora część społeczeństwa nadal uważała, że niebiesko-żółta flaga i trójząb zostały skompromitowane przez UPA . Przeważył jednak pogląd, że symbol ten ma historię dłuższą, niż historia UPA oraz ponadczasową, ogólnoludzką interpretację i ostatecznie 21 stycznia 1992 roku powrócono do niebiesko-żółtego sztandaru.

Zobacz też


Inne hasła zawierające informacje o "Flaga Ukrainy":

Wszystkich Świętych ...

Dziady (zwyczaj) ...

Brescia ...

Tiumeń ...

Brno ...

Okręg kowieński ...

Bereza (Białoruś) ...

Maine ...

1986 ...

Pec pod Sněžkou ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Flaga Ukrainy":

008b. Grecja (plansza 2) ...

37. Organizacje międzynarodowe ? ASEAN, WNP, Europejskie organizacje (plansza 6) ...

127. Charakterystyka państw intensywnie rozwijających się na podstawie Chin, Indii, Arabii Saudyjskiej i Brazylii (plansza 20) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie